Trasy wyjazdowe z miast

Dyskusje o organizacji komunikacji międzymiastowej w Polsce

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

TFZ
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Re: Trasy wyjazdowe z miast

Postprzez TFZ » piątek, 23 października 2009, 10:49

Wedle mojej wiedzy wszystkie kursy mają przystanek Inowrocław Mątwy.
Tadeusz Franciszek Zieliński***t.zielinski[małpa]transinfo.pl
Gallux

Postprzez Gallux » piątek, 23 października 2009, 10:56

Tak, każdy kurs zwykły zajeżdża na pętle Mątwy, choć też kierowcom zdarza się ten przystanek olewać. Bydgoszcz - Konin z godziny 12:25 jak jest spóźniony w ogóle tam nie wjeżdża. W poprzednim poscie opisałem wyjazd przed Mątwami, gdyż ta pętla to już jest sam koniec Inowrocławia. Na przystanku Mątwy nie zatrzymują się zaś kursy pośpieszne innych przewoźników czyli Grudziądz - Zakopane, Brodnica - Poznań, Ustka - Żywiec oraz Ostrołęka - Poznań.

Jak te kursy wyjeżdzają z Ina? Trudno orzec, bowiem pewnie i tak wszystko zależy od kierowcy. Znaki kierują na dłuższą trasę czyli 25-tkę i pewnie większość kierowców się tym sugeruje. Jesli jednak ktoś zna Inowrocław, jedzie skrótem przez Rąbin - jednak wątpię aby kierowcy z Wadowic czy Bytowa byli aż tak rozeznani w każdym mieście, do którego wjeżdżają.
lubaniak

Postprzez lubaniak » sobota, 31 października 2009, 22:25

Lubań
a) kierunek Olszyna Lubańska, Gryfów Śl., Jelenia Góra, Wrocław
wyjazd
- ul. Dworcowa, Warszawska, Jeleniogórska
powrót
- Jeleniogórska, Rybacka (obwodnica), Lwówecka - jest to spowodowane umieszczeniem stanowiska dla wysiadających na dw. autobusowym w Lubaniu, wjazd od ul. Lwóweckiej
b) kierunek Leśna, Świeradów Zdr.
wyjazd
- ul. Dworcowa, 7-dywizji, Kościuszki, Leśna
powrót
- ul. Leśna, Kościuszki, 7 Dywizji, Lwówecka
c) kierunek Siekierczyn, Zawidów
wyjazd
ul. Dworcowa, 7-dywizji, pl. 3-maja, Bankowa, Armii Krajowej, Zawidowska
powrót
Zawidowska, Armii Krajowej, Bankowa, pl. 3-maja, Lwówecka
d) kierunek Zgorzelec, Bogatynia, Henryków, Godzieszów, Węgliniec
wyjazd
ul. Lwówecka, Rybacka, JPII
powrót
JPII, Podwale, pl. 3-go maja, Lwówecka powrót inna trasą jest spowodowany dodatkowym przystankiem dla wysiadających na ul. Podwale, obok targowiska
e) kierunek Nowogrodziec, Bolesławiec, Głogów, Legnica, Wrocław
wyjazd
ul. Lwówecka, Rybacka, Wrocławska
powrót
ul. Wrocławska, Podwale, pl. 3-maja, Lwówecka
f) kierunek Mściszów, Gościszów, Bolesławiec, Lwówek Śl.
wyjazd i powrót
ul. Lwówecka, Różana
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez kpc21 » poniedziałek, 29 lipca 2013, 17:35

Odkąd większość połączeń autobusowych w Łodzi została przeniesiona z nieistniejącego obecnie Dworca Centralnego PKS na dworzec Łódź Kaliska, wielu przewoźników jadących od strony Piotrkowa (DK1) wjeżdża do Łodzi nie ulicą Rzgowską (DK1), a Rudzką (powiatówka) i Pabianicką (DK14). By dojechać do dworca, z Pabianickiej (DK14) skręcają w al. Jana Pawła II (by wrócić na DK1). Skrzyżowanie Pabianickiej i al. Jana Pawła II jest w trakcie przebudowy w związku z budową Trasy Górna, przez co od niedawna zamknięty jest m.in. lewoskręt z Pabianickiej w Jana Pawła II.

Najbardziej logiczny objazd utrudnień, to jazda dalej Pabianicką do ronda Lotników Lwowskich, tam zjazd w al. Politechniki, skręt z al. Politechniki w lewo np. w Obywatelską (choć jest jeszcze dalej kilka innych opcji) i stamtąd w prawo w al. Jana Pawła II (powrót na stałą trasę). Tymczasem ostatnio miałem okazję jechać autobusem PKS Słupsk relacji Katowice-Ustka, który na rondzie Lotników zawrócił i skręcił w Jana Pawła w prawo z Pabianickiej. Większego sensu, i ze względu na czas przejazdu, i na ilość przejechanych kilometrów to nie miało.

Podejrzewam, że kierowca po prostu nie znał miasta i bał się wjeżdżać w nieznane ulice, by przypadkiem nie trafić gdzieś, gdzie autokar miałby problem z przejazdem.

Z drugiej strony w ubiegłym roku jechałem autobusem PKS Łódź (z Krynicy), który Rudzką zdecydowanie nie powinien jechać, bo w rozkładzie na ul. Rzgowskiej miał przystanek. Tymczasem przystanek na Rzgowskiej kierowca pominął, jadąc właśnie przez Rudzką i Pabianicką. Prawdopodobnie chciał ominąć trwające wówczas roboty drogowe na skrzyżowaniu Rzgowskiej i Paderewskiego.

Znacie więcej podobnych przypadków?
bartek_cz-wa

Postprzez bartek_cz-wa » poniedziałek, 29 lipca 2013, 18:42

Jak jechałeś z Krynicy to pewnie dlatego ominął przystanek bo nikt nam nie wysiadał, a wątpię by ktoś wsiadał do autobusu na Rzgowskiej.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez kpc21 » poniedziałek, 29 lipca 2013, 22:59

Kierowca nie pytał się, czy ktoś wysiada na Rzgowskiej, tak więc nie mógł tego wiedzieć.
Gallux

Postprzez Gallux » wtorek, 30 lipca 2013, 08:31

Łódź jest trudna do ogarnięcia dla wielu kierowców spoza niej. Niby Turek leży stosunkowo blisko, a sam jechałem autobusem tamtejszego PKS-u, który zabłądził właśnie na tym pechowym Rondzie Lotników Lwowskich. Kierowca poprosił pasażerów aby go pokierowali jak dojechać na ówczesny Centralny i jakoś się udało.
bartek_cz-wa

Postprzez bartek_cz-wa » wtorek, 30 lipca 2013, 17:46

[quote="kpc21"]Kierowca nie pytał się, czy ktoś wysiada na Rzgowskiej, tak więc nie mógł tego wiedzieć.

A na biletach to tego nie było? Podejrzewam że albo sprawdził bilety jak ludzie wsiadali w Krynic (bo na pozostałych przystankach pewnie tylko on je sprzedawał) albo miał jakiś wykaz sprzedanych biletów i dlatego wiedział.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez kpc21 » wtorek, 30 lipca 2013, 23:24

W PKS Łódź dla każdego przystanku na terenie danej miejscowości cena biletu jest ta sama, tak więc jaki przystanek znajdzie się na bilecie, nie ma żadnego znaczenia. Sam jechałem tym kursem do Łodzi (gdzie zresztą kończył trasę - wsiadałem w Nowym Sączu) i kierowca nie pytał mnie, gdzie mam zamiar wysiadać. Wydał bilet do dworca, ale osobie wysiadającej na przystanku też mógł wydać bilet do dworca, bo cena jest ta sama. Sam jeżdżąc na lokalnych trasach w okolicach Łodzi wielokrotnie dostawałem bilety z różnymi przystankami albo samą nazwą miejscowości bez określenia przystanku - bo po prostu nie ma to znaczenia.

Swoją drogą w tym autobusie PKS Słupsk zdziwiło mnie bardzo ścisłe przestrzeganie przepisów dotyczących przewozów autobusowych. Kilka razy już autobusami dalekobieżnymi jechałem, ale pierwszy raz (mimo że te elementy wymagane są przez przepisy prawa krajowego) spotkałem się ze stosowaniem kwitów bagażowych, obecnością tablicy bocznej z przebiegiem trasy, czy też tablicy z napisem "brak wolnych miejsc" (na odwrocie tablicy kierunkowej).

Chociaż z drugiej strony mimo, że autobus oficjalnie nie ma przystanku w Toruniu, miał to miasto wpisane na tablicy kierunkowej i bocznej, a kierowca pasażera do Torunia zabrał.

Ciekawe też, że w E-podróżniku kurs ma wpisany przystanek w Łodzi: "ŁÓDŹ KALISKA D.A./D.K", tymczasem autobus nie zatrzymuje się na dworcu autobusowym, tylko przed kolejowym (gdzie zresztą nie ma nigdzie wywieszonego rozkładu), a postój ma na stacji paliw przez Tuszynem (z punktu widzenia pasażera rozwiązanie dobre, bo na stacji paliw są darmowe toalety, na dworcach za to toalety w nocy bywają zamknięte). Gdy wysiadałem z niego w Łodzi, kierowcy sami zastanawiali się, czy ktoś na autobusowym nie czeka. Dla pasażerów wielka strata to nie jest, zabraliby się z jadącym pół godziny później (i to, co ciekawe, szybciej, mimo większej liczby przystanków) autobusem AD Eurotrans relacji Zakopane-Ustka, ale dla PKS-u Słupsk strata jest.

Jeszcze ciekawsze, że do jadącego później autobusu w przeciwnym kierunku w Łodzi ktoś wsiadał - i czekał prawidłowo przed dworcem PKP. Ciekawe, jak doszedł, że odjazd jest stamtąd.
Polakov

Postprzez Polakov » poniedziałek, 4 lipca 2016, 18:25

Dodatkowe do postu Arona z 20/9/2004.

Obecnie w Lublinie można zatrzymywać się na każdym przystanku z zestawienia ZTM, wielu przewoźników np. w stronę Kraśnika zatrzymuje się tylko przy Poczekajce, inni dodatkowo przy Szpitalu, Rzemieślniczej i Węglinku /skrzyż./
Poprzednia strona