rozkład jazdy na przystankach

Dyskusje o organizacji komunikacji międzymiastowej w Polsce

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

palec

rozkład jazdy na przystankach

Postprzez palec » sobota, 14 maja 2005, 17:12

Witam mam takie pytanie jeżeli na linii komunikacyjnej jeżdzi kilka PKS a mają swój rozkład jazdy na jednej tabliczce razem bez wyszczególnienia kogo są dane kury np. PKS 1 kurs 7.40 a PKS2 8.20 tylko wszystkie kursy są razem to czy te PKSy są konkurencją wobec siebie bo w ustawie o transporcie drogowym jest napisane że każdy przewoźnik ma obowiązek umieszczenia swojego rozkładu jazdy zapraszam do dyskusji
Transportowiec - busiarz http://www.busguliwer.pl
Aron
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Re: rozkład jazdy na przystankach

Postprzez Aron » sobota, 14 maja 2005, 17:54

teoretycznie są konkurencją bo np. na dworcu w Lublinie i busiarze i PKSy są na jednym rozkładzie. W praktyce tam gdzie konkurują ze sobą tylko PKSy i nie ma busiarzy to ceny raczej obniżeniu nie ulegają.
palec

Postprzez palec » sobota, 14 maja 2005, 18:42

[quote="Aron"]teoretycznie są konkurencją bo np. na dworcu w Lublinie i busiarze i PKSy są na jednym rozkładzie. W praktyce tam gdzie konkurują ze sobą tylko PKSy i nie ma busiarzy to ceny raczej obniżeniu nie ulegają.

Chodzi mi o to że na jednej tabliczce jest wymieniony w nagłówku tylko jeden przewoźnik PKS a zawiera godziny odjazdów innych Pksów a starosta twierdzi że są to odrębne podmioty gospodarcze a nie jak ustawa mówi różni przewoźnicy pozdrawiam
Aron
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Aron » sobota, 14 maja 2005, 19:22

[quote="palec"]
Chodzi mi o to że na jednej tabliczce jest wymieniony w nagłówku tylko jeden przewoźnik PKS a zawiera godziny odjazdów innych Pksów a starosta twierdzi że są to odrębne podmioty gospodarcze a nie jak ustawa mówi różni przewoźnicy pozdrawiam

no to powiedz mu że u nas jest tak
1. jest tabliczka gdzie w nagłówku jest PKS Lublin i są wymienione na tej tabliczce godziny odjazdów PKS Lublin, innych PKSów i busów. Tak jest na przykład w Lubartowie.
2. są przypadki ( np. Łęczna) gdzie jest na dworcu tabliczka z PKS Lublin, a nie jeździ tam ŻADEN kursowy autobus PKS Lublin
Krzysiek

Postprzez Krzysiek » sobota, 14 maja 2005, 23:39

[quote="Aron"][quote="palec"]

no to powiedz mu że u nas jest tak
1. jest tabliczka gdzie w nagłówku jest PKS Lublin i są wymienione na tej tabliczce godziny odjazdów PKS Lublin, innych PKSów i busów. Tak jest na przykład w Lubartowie.
2. są przypadki ( np. Łęczna) gdzie jest na dworcu tabliczka z PKS Lublin, a nie jeździ tam ŻADEN kursowy autobus PKS Lublin

Ciekawa sytuacja była w ubiegłym roku np. w Pobierowie, Rewalu, Niechorzu i Pogorzelicy, gdzie nie umieszczono na rozkładzie kursu Międzyzdroje - Warszawa (PKS Kołobrzeg/PKS Mława) bo konkuruje z gryfickim do Warszawy.
Gallux
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Postprzez Gallux » niedziela, 15 maja 2005, 00:01

Ja bym powiedział beznadziejna sytuacja.
PKS, PKSowi wilkiem :(
Aron
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Aron » niedziela, 15 maja 2005, 07:00

[quote="Gallux"]Ja bym powiedział beznadziejna sytuacja.

Akurat. Wręcz odwrotnie - jeżeli jeszcze nie ma busów na jakiejś trasie to PKSy się zmawiają, żeby trzymać wysoką cenę.
palec

Postprzez palec » niedziela, 15 maja 2005, 10:41

[quote="Aron"][quote="Gallux"]Ja bym powiedział beznadziejna sytuacja.

Akurat. Wręcz odwrotnie - jeżeli jeszcze nie ma busów na jakiejś trasie to PKSy się zmawiają, żeby trzymać wysoką cenę.

Ja się w pełni z tym zgadzam to prawda gdzie nie ma busiarzy to pks ma ceny z kosmosu ja rozumiem że przecież jeśli ktoś zakłada firmę przeowzową to nie po to żeby jeżdzić społecznie tylko zarobić pieniążki ale czasem było by dobrze że się zastonowić nad ceną biletów pozdrawiam
palec

Postprzez palec » niedziela, 15 maja 2005, 10:43

[quote="Gallux"]Ja bym powiedział beznadziejna sytuacja.

To ciekawe gdzie tak jest bo jeszcze nie widziałem żeby wrona wronie oko wydziobała po zatym nie można mówić że PKS PKSowi wilkiem bo jeśli by tak było to sądze że większy byłby porzytek dla pasażerów siemka :D
Aron
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Aron » niedziela, 15 maja 2005, 11:05

[quote="palec"]
Ja się w pełni z tym zgadzam to prawda gdzie nie ma busiarzy to pks ma ceny z kosmosu ja rozumiem że przecież jeśli ktoś zakłada firmę przeowzową to nie po to żeby jeżdzić społecznie tylko zarobić pieniążki ale czasem było by dobrze że się zastonowić nad ceną biletów pozdrawiam

Ale zauważ o tym, że PKSiarze mają często ( choć nie wszyscy) gęby pełne frazesów o "społecznej roli transportu" co nie przeszkadza im żądać 7 zł za 30 km. Są to ceny wyższe niż w nastawionych na zysk busach, a nawet w niż w PKP.
palec

Postprzez palec » niedziela, 15 maja 2005, 11:18

[quote="Aron"]

Ale zauważ o tym, że PKSiarze mają często ( choć nie wszyscy) gęby pełne frazesów o "społecznej roli transportu" co nie przeszkadza im żądać 7 zł za 30 km. Są to ceny wyższe niż w nastawionych na zysk busach, a nawet w niż w PKP.

Tak jak mówisz pks jest najbardziej nastawiony na społeczne udzielanie się w transporcie a jego naleciałości komuninistyczne przeszły typowo w kapitalistyczne bo według pks i pigits busiarze są tylko poto żeby wykośić pks a twarda konkurerncja i tak najlepiej wychodzi dla pasażerów. :lol:
Radosław Bąk
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Radosław Bąk » poniedziałek, 16 maja 2005, 18:11

Też nie lubię owej społecznej misji, która często polega tylko na tym, że wysiłkiem jest podstawienie autobusu zgodnie z rozkładem oraz na braku dążenia do poprawy jakości przewozów.

PKSy raczej mają jeden rozkład, a pilnują ich zgodnie z obszarem, który obsługują (np. powiat, czy tam gdzie jeżdżą), ale na Żywiecczyźnie są zgrzyty w tej sprawie. PKS Bielsko-Biała u siebie wyróżnia swoje kursy z innych, a dodatkowe busy, które dublują innych przewoźników - busiarzy i inne PKSy (tak, tak) ma na oddzielnych rozkładach. Ciekawostką jest bus, którego PKS wypisuje na swoim rozkładzie z zaznaczeniem, że to prowadzi firma x. I co, to też jest wtedy jeden przewoźnik? Ja widzę, że PKSy u nas zaczynają traktować się jak konkurencję i są przejawy "wrogości" tak samo do pks jak i do busiarzy (nie wpuszczanie na dworzec, podbieranie pasażerów, dublowanie kursów) Chociaż muszę przyznać, że raczej po Bielsku to widać.
Gallux

Postprzez Gallux » poniedziałek, 16 maja 2005, 19:10

[quote="Radosław Bąk"] PKSy u nas zaczynają traktować się jak konkurencję i są przejawy "wrogości" tak samo do pks jak i do busiarzy (nie wpuszczanie na dworzec, podbieranie pasażerów, dublowanie kursów) Chociaż muszę przyznać, że raczej po Bielsku to widać.

I to jest właśnie żenujące, bo dochodzi do takich sytuacji, że przez to niewpuszczanie na dworce z kursów pospiesznych robią się kursy sztucznie expressowe. Ostatni przykład --> PKS Ostrołęka. Zrobili linie Gdynia - Ostrołęka, ale z Elbląga tym autobusem sobie nie pojedziesz, bo do samego Olsztyna jedzie bez przystanków. Normalnie paranoja!
Aron
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Aron » poniedziałek, 16 maja 2005, 19:23

[quote="Gallux"]I to jest właśnie żenujące, bo dochodzi do takich sytuacji, że przez to niewpuszczanie na dworce z kursów pospiesznych robią się kursy sztucznie expressowe. Ostatni przykład --> PKS Ostrołęka. Zrobili linie Gdynia - Ostrołęka, ale z Elbląga tym autobusem sobie nie pojedziesz, bo do samego Olsztyna jedzie bez przystanków. Normalnie paranoja!

Zwykle w takich przypadkach odjeżdża się z przystanku np. MPK gdzieś obok dworca. Ale może samorząd Elbląga chroni swój własny PKS, to mógł się nie zgodzić.
Gallux

Postprzez Gallux » poniedziałek, 16 maja 2005, 19:40

Całkiem możliwe, bo coś jest nie tak, że kurs POSPIESZNY nie zatrzymuje się w mieście liczącym 128 tys. mieszkańców.
Następna strona
Odpowiedz