Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ZTP i MPK Kraków z elektrycznymi Hyundaiami [FILM]

infotrans
01.11.2019 15:00
0 Komentarzy

47 samochodów elektrycznych marki Hyundai Kona będzie służyćinstytucjom miejskim w ramach wprowadzonej w życie w 2018 r. ustawy oelektromobilności i paliwach alternatywnych. Przekazanie pierwszej transzy – 17pojazdów – odbyło się 30 października na terenie Elektrospalarni.

„47 samochodów elektrycznych jeszcze w tym roku trafi domiejskich instytucji” – zapowiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowskipodczas środowej uroczystości przekazania kluczy do 17 samochodów.

Prezydent podkreślił, że Kraków jest pionierem walki zesmogiem, a mieszkańcy miasta wymienili 45 tys. pieców węglowych na ekologicznepaleniska. „Dbamy o flotę niskoemisyjną pojazdów komunikacji miejskiej –wszystkie jeżdżące po mieście autobusy spełniają co najmniej wysoką normę Euro5” – dodał Majchrowski.

W ramach grupy zakupowej, której liderem jest KHK S.A.,pojazdy osobowe zeroemisyjne zostały pozyskane m.in. przez MPK S.A., ZarządTransportu Publicznego i Muzeum Inżynierii Miejskiej.

{https://www.youtube.com/watch?v=7O0mC35ZO8}

Od siebie

Jak zaznaczył, zmiany w zakresie pojazdów osobowych miastozaczyna „od siebie” – samochody zeroemisyjne sukcesywnie będą zastępować tespalinowe i do końca 2024 r. będą stanowiły 30 procent floty Gminy MiejskiejKraków.

Pomimo, że zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwachalternatywnych samorządy są zobowiązane do wymiany floty samochodów iposiadania 10 proc. pojazdów zeroemisyjnych dopiero od 2022 r., władze Krakowapodjęły decyzję o rozpoczęciu tego procesu już teraz. Pozyskanie samochodówelektrycznych dla instytucji miejskich jest elementem polityki Gminy MiejskiejKraków w zakresie ochrony powietrza. Decyzja ta ustanowiła także Kraków jednymz pionierów elektromobilności wśród polskich miast.

-„Zdecydowaliśmy się na przyjęcie formuły najmudługoterminowego samochodów na trzy lata. Przyjęty okres jest optymalny zewzględu na dynamiczne tempo rozwoju technologii napędów pojazdów elektrycznychoraz zwiększającej się stale oferty rynkowej. Poza wynajmem pojazdów, KHK S.A.w postępowaniu przetargowym wyłonił też dostawcę 39 wewnętrznych stacjiładowania dla jednostek wchodzących w skład grupy zakupowej” – poinformowałprezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego Tadeusz Trzmiel.

Stacja ładowania na terenie Ekospalarnii jest zasilanaprądem wytworzonym przez ogniwa fotowoltaiczne. Prąd ten jest zatem w stuprocentach czysty i ekologiczny. Wybrane w przetargu pojazdy to Hyundai KonaElectric o zasięgu umożliwiającym przejechanie do 289 km na jednym ładowaniu,które w usłudze wynajmu długoterminowego dostarczyła firma Arval Service LeasePolska. (PAP)

Komentarze