Kontrola biletów

Dyskusje o organizacji komunikacji międzymiastowej w Polsce

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Gallux
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Re: kontrola biletów

Postprzez Gallux » piątek, 2 lipca 2010, 11:16

W Koninie zupełnie inaczej - miasto pomimo niedużej liczby mieszkańców jest dość rozległe, a poza tym dwa dworce PKP i PKS są położone w odległości 3 kilometrów od siebie. Dlatego też do poszczególnych punktów są różne ceny, często kierowca się nawet dopytuje "Nowy Konin" (w rozumieniu dworzec PKP) czy "Stary Konin" (dworzec PKS).
KML
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez KML » piątek, 2 lipca 2010, 11:21

Fajnie ten problem rozwiązał PKS Grójec - dla niego każda Warszawa i każdy Grójec leży na tym samym kilometrze. I tak dw.Zachodni i Okęcie to wg kilometrażu PKS 0 kilometrów, a w rzeczywistości jest to 6 kilometrów. Niby jest to zakłamanie rzeczywistości, ale jak dla mnie pomysł jest naprawdę sprytny.
Gallux

Postprzez Gallux » piątek, 2 lipca 2010, 11:35

Co do Konina - to przewoźnicy, którzy przelatują przez miasto w ramach kursów pośpiesznych też tak chyba robią, przynajmniej PKS Bytów, który ma przystanek zarówno na PKS-ie, jak i PKP.
Choć na PKP zatrzymują się od niedawna i na razie trochę kluczą. Wczoraj kierowca na tym kursie (Żywiec - Ustka) zajechał na PKP, ale nie wiedział za bardzo jak stamtąd najszybciej dojechać do Lichenia, więc pojechał przez Ślesin i Ignacewo. Wyjeżdzał z Lichenia tą samą trasą. W rezultacie - niestety 25 minut spóźnienia w Inowrocławiu.
Ale pozdrowienia dla obu kierowców bytowskiego Solbusa - sympatyczni panowie.
lubaniak

Re: Kontrola biletów

Postprzez lubaniak » czwartek, 14 października 2010, 16:37

A ja ostatnio na kursie PKS Zgorzelec (kurs do Kamiennej Góry o 7:40) spotkałem kontrolera z plakietką z logo PKS Zielona Góra
Jaskółka
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Jaskółka » piątek, 15 października 2010, 08:46

[quote="lubaniak"]A ja ostatnio na kursie PKS Zgorzelec (kurs do Kamiennej Góry o 7:40) spotkałem kontrolera z plakietką z logo PKS Zielona Góra

Może mu się autobusy pomyliły :) Na odwrocie powinien mieć przynajmniej wypisane przedsiebiorstwa na ktrych kontrole ma upowaznienie. jesli był to ten sam kurs, na który skarzysz isę, ze był tak przepełniony to teraz zapytam - kontroler wsiadł przed przepełnieniem czy już po?
lubaniak

Postprzez lubaniak » niedziela, 17 października 2010, 16:21

Kontroler wsiadł w Gryfowie - wtedy 4 osoby już stały, wsiadły 3 kolejne, kontroler na pewno to widział, by wysiadał na następnym przystanku nż. Następne dosiadały się w Pasieczniku. Jak zacząłem się pytać o jego upoważnienia do kontroli to twierdził, że są umowy podpisane między jego firmą a PKS Zgorzelec, ale w szczegóły nie wnikałem, bo musiałem być w miarę szybko w Jeleniej Górze. W innym wypadku dyskusja trochę by potrwała.
windykator1

Postprzez windykator1 » sobota, 12 lutego 2011, 19:45

[quote="lubaniak"]A ja ostatnio na kursie PKS Zgorzelec (kurs do Kamiennej Góry o 7:40) spotkałem kontrolera z plakietką z logo PKS Zielona Góra

Plakietka (identyfikator) to nie wszystko.
Rewizor musi posiadać pisemne pełnomocnictwo przewoźnika, którego autobusy kontroluje.
To może przybierać różne formy. Czasami sam identyfikator zawiera wszystkie niezbędne dane, jeśli nie,
to napewno kontrolujący posiada stosowny "kwit".

Upoważnienie do kontroli musi zawierać conajmniej:
1. Nzawę przewoźnika
2. Fotografię kontrolującego
3. Numer służbowy
4. Zakres upoważnienia
5. Okres ważności
6. Pieczęć i podpis przewoźnika

Podstawa prawna: art 33a ustawy prawo przewozowe [url]http://kontra-sc.republika.pl/prawo.html[/url]

W tej konkretnej sytuacji rewizor był zielonogórskiej firmy KONTRA SC [url]http://kontra-sc.republika.pl/[/url]i na pewno posiadał wszystkie niezbędne uprawnienia do kontroli PKS Zgorzelec.

Pozdrawiam.
TFZ

Postprzez TFZ » sobota, 12 lutego 2011, 20:05

[quote="windykator1"]W tej konkretnej sytuacji rewizor był zielonogórskiej firmy KONTRA SC [url]http://kontra-sc.republika.pl/[/url]i na pewno posiadał wszystkie niezbędne uprawnienia do kontroli PKS Zgorzelec.

Rozumiem, że byłeś to osobiście Ty lub też Twój partner i widziałeś te uprawnienia?
BTW wspomniana firma na pierwszy rzut oka (tzn. podany przez Ciebie link) wygląda mocno niewiarygodnie.
Tadeusz Franciszek Zieliński***t.zielinski[małpa]transinfo.pl
windykator1

Postprzez windykator1 » sobota, 12 lutego 2011, 22:36

[quote]BTW wspomniana firma na pierwszy rzut oka (tzn. podany przez Ciebie link) wygląda mocno niewiarygodnie.

Nie rzucaj okiem tylko popatrz dokładnie.

To już wyłącznie Twój problem czy coś wygląda niewiarygodnie.
Udzieliłem konkretnej i wiarygodnej informacji.

Nie zamierzam więcej odpowiadać na takie zaczepki.
TFZ

Postprzez TFZ » sobota, 12 lutego 2011, 23:17

[quote="windykator1"]Nie rzucaj okiem tylko popatrz dokładnie.
To znaczy, że mam jechać do ZG i sprawdzać w sądzie rejestrowym? Sorry, ale nie ma do tego zachęty. Strona www powinna być wizytówką firmy, tymczasem ta, do której podałeś link robi wrażenie dzieła przygotowanego przez licealistę na zaliczenie - dobór kolorów tła i czcionki, a także rozmieszczenie tekstów wyglądają beznadziejnie (sprawdziłem w FF, w IE i w GC). A żeby było ciekawiej, to strona jest na republice, a maila podają na gmailu. Jak to świadczy o finansach firmy, to chyba nie ma wątpliwości.
Tadeusz Franciszek Zieliński***t.zielinski[małpa]transinfo.pl
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Kroelewicz » niedziela, 13 lutego 2011, 02:20

[quote="TFZ"][quote="windykator1"]Nie rzucaj okiem tylko popatrz dokładnie.
To znaczy, że mam jechać do ZG i sprawdzać w sądzie rejestrowym?

Przecież to jest spółka - kartka papieru (tzn. spółka cywilna), w KRS-ie nie rejestrują kartek papieru. Nawet nie wiadomo dokładnie, kogo szukać, bo wspólnicy (na pewno małżeństwo Sydor, ktoś jeszcze?) wprowadzają (świadomie lub nieświadomie) w błąd potencjalnych kontrahentów ("prezes" kartki papieru).
Strona i materiały na niej umieszczone (np. wzór wezwania do zapłaty) to żenada, merytorycznie, estetycznie i szerzej - wizerunkowo ("strony, na które zapraszamy naszych dłużników", doskonały dowcip), to raz. Druga sprawa, jeśli któryś "gapowicz" się uprze to trzymanie takiej strony w internecie skończy się dla wspólników w prokuraturze.

W sumie tym lepiej, bo poważniejsi przedsiębiorcy nie będą musieli konkurować z kimś, kto oszczędza nawet na wizytówce firmy.
Jarkie
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Jarkie » środa, 5 lipca 2017, 20:23

[quote="Adrian_"] (3 października 2007) W Sanoku za kontrolę biletów odpowiedzialna jest firma Aker z Krosna, ta sama zresztą, która kontroluje autobusy SPGK. Jednak ich kontrole są raczej sporadyczne i zdarzają się na kursach pospiesznych lub przyspieszonych. Jak dotąd pamiętam tylko raz przypadek, gdy skontrolowano kurs zwykły (Sanok-Krosno). Jednak u nas także nie przejdzie jazda bez biletu. Takiego "klienta" kierowca natychmiast usuwa z autobusu.

3 tygodnie temu jechałem kilkoma autobusami Arrivy i 2 razy była kontrola biletów. W sumie sama kontrola to nic szczególnego, jednak moją uwagę zwróciły następujące fakty.
Pierwsze to sposób pobierania wydruku kontrolnego przez rewizora. Dotychczas we wszystkich spotykanych przeze mnie przypadkach z różnych PKS-ów wygląda to tak, że kierowca kilka razy naciska klawisze bileterki drukując kontrolkę. Tymczasem tutaj rewizor przyłożył do bileterki jakiś plastik (coś podobnie jak działa EM-karta) i kontrolka wydrukowała się automatycznie. Jakiś wyższy poziom cywilizacji :)
Rewizorzy mieli przypięte do ubrania identyfikatory. W jednym przypadku przyjrzałem się z grubsza identyfikatorowi - był napis Arriva oraz co ciekawsze: nie rewizor/kontroler ale inspektor. Z takim określeniem też nigdy wcześniej się nie spotkałem. Na swej stronie firma Aker informuje że: [quote]Kontrola Przewozow może odbywać się poprzez naszych inspektorów...
Natomiast samochód rewizorów miał rejestrację z Krosna. Wygląda na to że kontrole na tamtym terenie były przez cały czas prowadzone przez tę firmę - ogólnie jej głównym profilem działalności jest ochrona osób i mienia oraz usługi detektywistyczne.
Poprzednia strona
Odpowiedz