Kontrola biletów

Dyskusje o organizacji komunikacji międzymiastowej w Polsce

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

kulikowski
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Re: kontrola biletów

Postprzez kulikowski » wtorek, 29 czerwca 2010, 13:41

Zauważyłem kilkukrotnie u prywatnego przewoźnika Dar-Bus sytuację, że kupując bilet (u kierowcy) do przystanku położonego w odległości 61 km (a więc początek kolejnej strefy taryfowej) dostałem bilet do oddalonej o kilka przystanków i km miejscowości (odległość 69 km).
A kilka lat temu byłem świadkiem, jak w Polskim Ekspressie w dzień świąteczny na popołudniowym kursie Bydgoszcz - Warszawa kierowca zoreintował się, że ma na pokładzie gapowicza, gdy na dworcu w Płocku wsiedli pasażerowie z biletami z przedsprzedaży, kierowca sprawdził bilety w autobusie, znalazł gapowicza i wyrzucił delikwenta.
Ostatnio edytowano wtorek, 29 czerwca 2010, 15:07 przez kulikowski, łącznie edytowano 1 raz
NIE dla ACTA!
Gallux
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Postprzez Gallux » wtorek, 29 czerwca 2010, 13:53

W PKS Konin spotkałem się z taką sytuacją, że kierowca skontrolował bilety i wywalił żulika jadącego na gapę.

Co do Polskiego Expressu, tam mieli dość niezłe rozwiązanie na oszustów kupujących tzw. "króciaki".
[quote="zp"]Kiedyś w Pex-ie kierowca miał wypisane na kopercie z kopiami biletów ilu jedzie pasazerów do danej miejscowości tak wiec o króciakach nie było mowy.
Matlik
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Matlik » wtorek, 29 czerwca 2010, 15:45

Przy okazji dobry sposób, żeby nie zapomnieć się zatrzymać ;)
Jakub K.
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Jakub K. » środa, 30 czerwca 2010, 13:01

[quote="kulikowski"]Zauważyłem kilkukrotnie u prywatnego przewoźnika Dar-Bus sytuację, że kupując bilet (u kierowcy) do przystanku położonego w odległości 61 km (a więc początek kolejnej strefy taryfowej) dostałem bilet do oddalonej o kilka przystanków i km miejscowości (odległość 69 km).

Jeżeli nie ma różnicy w cenie, to kierowcy często tak robią, bo nie chce im się co chwilę przestawiać bileterki. Kilka lat temu, gdy PKS Kraków miał jeszcze jakieś linie lokalne, bardzo często się zdarzało, że kierowcy sprzedawali bilet za 2 zł do najdalszego możliwego przystanku (tyle kosztował bilet od 1 do 20 km), nie przejmując się przystankiem, na którym pasażer miał wysiąść. Np. na linii do Szklar był kierowca, który wszystkie bilety za 2 zł sprzedawał do Czajowic (przystanek oddalony od dworca w Krakowie o 19 km).
Co do "króciaków", to spotykałem się czasami z sytuacją odwrotną, a mianowicie że kierowca z własnej inicjatywy sprzedawał bilet tańszy, ale poprzez przesunięcie przystanku początkowego. Jakieś 3 lata temu jechałem z Krakowa z dworca do Klikuszowej kursem PKS Nowy Targ o 7:10 (dziś już nieistniejącym). Kierowca najpierw podał cenę 14 zł, po czym przestawił przystanek początkowy w bileterce na Kraków Borek Fałęcki i sprzedał mi bilet za 12 zł. Zaznaczam, że odbyło się to bez żadnego działania z mojej strony, całkiem z inicjatywy kierowcy. Podobne praktyki miały miejsce w nieistniejącym już PKS Olkusz w kursach do Wolbromia przez Skałę - kierowcy już na dworcu w Krakowie ustawiali jako przystanek początkowy Kraków Kleparz, dzięki czemu bilety do niektórych przystanków wychodziły taniej.
"Dwoje ludzi na przystanku na rozstaju życia dróg,Autobus dla kochanków do ich stacji nie podjedzie nigdy już..." (Mamzel)
FLOREK
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez FLOREK » środa, 30 czerwca 2010, 14:40

Kanar siedleckiego pksu kontrolował ludzi z biletami busa pks Radzyń podlaski tak można m oim zdaniem to raczej nie .
marcin132

Postprzez marcin132 » czwartek, 1 lipca 2010, 12:01

[quote="FLOREK"]Kanar siedleckiego pksu kontrolował ludzi z biletami busa pks Radzyń podlaski tak można m oim zdaniem to raczej nie .

U nas to normalne.
Kanar ze Szczecinka na dworcu PKS sprawdza "swoje" autobusy oraz autobusy innych przewoźników - PKS Koszalin, Bytów, Człuchów..
Oświęcimianin
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Oświęcimianin » czwartek, 1 lipca 2010, 17:24

Przedsiębiorstwa często umawiają się żeby robić kontrole między sobą. Łatwiej wtedy wyłapać gapowiczów, a i kierowcy nie zawsze kojarzą twarze "kanarów". Poza tym dzięki temu kontrole są przeprowadzane na nieswoim terenie co może ograniczać kombinacje na dalszych trasach.
Jarkie
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Jarkie » czwartek, 1 lipca 2010, 23:53

[quote="Jakub K."]Kierowca najpierw podał cenę 14 zł, po czym przestawił przystanek początkowy w bileterce na Kraków Borek Fałęcki i sprzedał mi bilet za 12 zł. Zaznaczam, że odbyło się to bez żadnego działania z mojej strony, całkiem z inicjatywy kierowcy. Podobne praktyki miały miejsce w nieistniejącym już PKS Olkusz w kursach do Wolbromia przez Skałę - kierowcy już na dworcu w Krakowie ustawiali jako przystanek początkowy Kraków Kleparz, dzięki czemu bilety do niektórych przystanków wychodziły taniej.

Jestem ciekaw, czy ci wszyscy kierowcy brali za bilet kwotę jaka wynosiła od dworca czy też tyle za ile wydano bilet? Tak a propo to np.w PKS Białystok takie praktyki nie przejdą, gdyż cena biletu jest liczona od dworca (tak ustawione są bileterki) niezależnie od tego czy wsiada/wysiada się na dworcu czy na mieście. Tym samym kierowca nie musi przestawiać przystanków, a jednocześnie ogranicza się kombinowanie ze strony pasażerów jak i kierowców.
KML

Postprzez KML » piątek, 2 lipca 2010, 00:06

w Polonusie każde miasto jest liczone jako jedność, Warszawa jest Warszawą, wjazd do Rzeszowa wyjazdem z Rzeszowa itd. I tak powinny robić wszystkie firmy, że jedna cena w jednej miejscowości...
Matlik
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Matlik » piątek, 2 lipca 2010, 10:42

Dokładnie - cennik kilometrowy to moim zdaniem niepotrzebny relikt PRL - na każdą linię powinna być osobna tabela, no ale za dużo roboty :]
Gallux

Postprzez Gallux » piątek, 2 lipca 2010, 11:16

W Koninie zupełnie inaczej - miasto pomimo niedużej liczby mieszkańców jest dość rozległe, a poza tym dwa dworce PKP i PKS są położone w odległości 3 kilometrów od siebie. Dlatego też do poszczególnych punktów są różne ceny, często kierowca się nawet dopytuje "Nowy Konin" (w rozumieniu dworzec PKP) czy "Stary Konin" (dworzec PKS).
KML

Postprzez KML » piątek, 2 lipca 2010, 11:21

Fajnie ten problem rozwiązał PKS Grójec - dla niego każda Warszawa i każdy Grójec leży na tym samym kilometrze. I tak dw.Zachodni i Okęcie to wg kilometrażu PKS 0 kilometrów, a w rzeczywistości jest to 6 kilometrów. Niby jest to zakłamanie rzeczywistości, ale jak dla mnie pomysł jest naprawdę sprytny.
Gallux

Postprzez Gallux » piątek, 2 lipca 2010, 11:35

Co do Konina - to przewoźnicy, którzy przelatują przez miasto w ramach kursów pośpiesznych też tak chyba robią, przynajmniej PKS Bytów, który ma przystanek zarówno na PKS-ie, jak i PKP.
Choć na PKP zatrzymują się od niedawna i na razie trochę kluczą. Wczoraj kierowca na tym kursie (Żywiec - Ustka) zajechał na PKP, ale nie wiedział za bardzo jak stamtąd najszybciej dojechać do Lichenia, więc pojechał przez Ślesin i Ignacewo. Wyjeżdzał z Lichenia tą samą trasą. W rezultacie - niestety 25 minut spóźnienia w Inowrocławiu.
Ale pozdrowienia dla obu kierowców bytowskiego Solbusa - sympatyczni panowie.
lubaniak

Re: Kontrola biletów

Postprzez lubaniak » czwartek, 14 października 2010, 16:37

A ja ostatnio na kursie PKS Zgorzelec (kurs do Kamiennej Góry o 7:40) spotkałem kontrolera z plakietką z logo PKS Zielona Góra
Jaskółka

Re: Kontrola biletów

Postprzez Jaskółka » piątek, 15 października 2010, 08:46

[quote="lubaniak"]A ja ostatnio na kursie PKS Zgorzelec (kurs do Kamiennej Góry o 7:40) spotkałem kontrolera z plakietką z logo PKS Zielona Góra

Może mu się autobusy pomyliły :) Na odwrocie powinien mieć przynajmniej wypisane przedsiebiorstwa na ktrych kontrole ma upowaznienie. jesli był to ten sam kurs, na który skarzysz isę, ze był tak przepełniony to teraz zapytam - kontroler wsiadł przed przepełnieniem czy już po?
Poprzednia stronaNastępna strona
Odpowiedz