Dworce PKS

Dyskusje o organizacji komunikacji międzymiastowej w Polsce

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Jakub K.
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum
 
Posty: 1118
Dołączył: wtorek, 15 kwietnia 2003, 02:00
Lokalizacja: z Krakowa
Avatar użytkownika

Re:

Postprzez Jakub K. » wtorek, 25 września 2018, 20:01

[quote="Jakub K."]
Zawiercie - dworzec PKS znajduje się w centrum miasta, koło dworca PKP. Nie ma oddzielnego budynku, poczekalnia i kasy biletowe mieszczą się w bocznym skrzydle budynku dworca kolejowego. Czynne są do 15:00 (w dniach na przełomie miesięcy dłużej), po czym nie tylko kasy są zamykane, ale i poczekalnia zamykana jest na kłódkę, na szczęście jest wywieszony rozkład jazdy w przedsionku, a w tym samym budynku jest całodobowa poczekalnia PKP, z której można skorzystać. Informacja czynna w godz. 6:00-22:00, udzielana przez domofon. Przed budynkiem dworca jest plac postojowy, służący również za przystanek dla wysiadających (również dla autobusów komunikacji miejskiej), a po przeciwnej stronie tego placu znajdują się stanowiska w postaci 6 zadaszonych peronów, na każdym z nich mieszczą się po 2 stanowiska, są na nich nawet takie oldskulowe barierki, służące do ustawiania pasażerów w kolejce (dziś już rzadki widok, w wielu miastach już je zdemontowano). Dworzec jest dobrze wykorzystany, PKS w powiecie zawierciańskim odgrywa dużą rolę, przewoźników prywatnych jest bardzo niewiele i wszyscy odjeżdżają z okolic dworca.


Dworzec opisany przeze mnie powyżej przestał istnieć w 2010 roku, razem z PKS Zawiercie. Przez ostatnie 8 lat busy lokalne oraz przewoźnicy przelotowi zatrzymywali się w Zawierciu na wspólnym z komunikacją miejską przystanku na ul. Sikorskiego koło dworca, niejednokrotnie powodując na nim zatory, natomiast w miejscu stanowisk dawnego dworca PKS powstał parking. W tym roku sytuacja się zmieniła, w miejscu wspomnianego parkingu powstał przystanek dworcowy. Jest to prostokątny placyk, z jednej strony są dwie wiaty dla komunikacji miejskiej, z drugiej - jedna dla busów i przewoźników przelotowych.
"Dwoje ludzi na przystanku na rozstaju życia dróg,Autobus dla kochanków do ich stacji nie podjedzie nigdy już..." (Mamzel)
Robercik
 
Posty: 11
Dołączył: wtorek, 25 września 2018, 22:19

Re: Dworce PKS

Postprzez Robercik » czwartek, 27 września 2018, 01:29

Gubin - Dworzec zamieniony w budynek ze sklepami z wydzieloną mała poczekalnią, często zamkniętą; perony zniszczone.

Lubsko - po upadku PKP dworzec został przeniesiony w centrum; nieduży, ale schludny, z czystą poczekalnią.

Zielona Góra - okropny PRL-owski budynek z przeciekającymi dachami na peronach. Blisko PKP i głównych linii miejskiej komunikacji.

Krosno Odrzańskie - podobny do dworca w Zielonej Górze, z tym że daleko na uboczu, w zabytkowej części.

Żary - chyba najładniejszy dworzec w regionie: choć nieduży, to funkcjonalny i nowoczesny. 200m od PKP i 300m od centrum, a 700m od ważniejszych urzędów.
Passenger
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum
 
Posty: 932
Dołączył: sobota, 26 marca 2011, 18:49

Re: Dworce PKS

Postprzez Passenger » niedziela, 7 października 2018, 16:25


"Żuromiński dworzec autobusowy na sprzedaż"

Więcej na: http://kurierzurominski.pl/541292,ZUROM ... ZEDAZ.html

https://www.facebook.com/PKSinfoPL/ - linki do najnowszych wiadomości ze świata transportu autobusowego w jednym miejscu.
Poprzednia strona