Białe plamy na mapie przewozów

Dyskusje o organizacji komunikacji międzymiastowej w Polsce

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

FLOREK
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Białe plamy na mapie przewozów

Postprzez FLOREK » wtorek, 26 marca 2013, 22:04

marekJG
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Re: Białe plamy na mapie przewozów

Postprzez marekJG » wtorek, 2 kwietnia 2013, 17:10

Bardzo trafny artykuł. Niestety nasi politycy nie mają żadnej ochoty na rozrastającą się szarą strefę.
Goszczyn
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Goszczyn » piątek, 3 lipca 2015, 11:58

marekJG napisał(a):Bardzo trafny artykuł. Niestety nasi politycy nie mają żadnej ochoty na rozrastającą się szarą strefę.

Białych plam przybywa.

Kolejne miejscowości pozbawione transportu publicznego znajdują się na terenie (nie biednej!) gminy Belsk Duży w powiecie grójeckim po zlikwidowaniu (nierentownej i nie dotowanej przez gminę) linii autobusowej:

Bodzew,
Julianów,
Tartaczek,
Wola Starowiejska.

Przez te miejscowości nie są wykonywane nawet dowozy uczniów do szkół.
Powiat Grójecki
rzaraz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez rzaraz » piątek, 3 lipca 2015, 13:47

W gminie Belsk Duży, to jeszcze Kussy można by spokojnie doliczyć. Ale w gminie Goszczyn Tąkiele też PKS nie widzą, ani żadnych busiarzy. Zrestzą w większości gmin wiejskich są miejscowości, do któreych jak nic nie docierało tak nic nie dociera. W takich gminach jak Bels Duży i Goszczyn to nie jest taki wielki problem, bo już za PRL ludzi było stać na samochody. Gorzej natomiast w gminach o charakterystyce zbożowo-ziemniaczanej...
busik27
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez busik27 » sobota, 10 października 2015, 09:45

Również w gminie Książ Wielki (pow. Miechów). Od połowy września 2015 firma, która ma najwięcej linii przez Książ (bo bezpośredniej nie ma) wykasowała wszystkie kursy w sobotę i niedzielę. Myślę, że powodem, jest to, iż w Miechowie radykalnie kurczy się rynek pracy. Markety to po parę osób zatrudniają. Poza tym, zaraz po likwidacji PPKS Miechów, siatka kursów była dużo, gęstsza, np. co 1h. (w tamtą stronę). Dopiero ostatnie 2-3 lata przyniosły spore cięcia. I to już ogólnie, w każdą stronę z Miechowa, właściwie. Oprócz kierunków międzymiastowych i dalekobieżnych. Jak Kraków, Katowice/Busko.

To samo w Kazimierzy Wielkiej. Tam są rzeczywiście"Białe Plamy". Czemu się dziwić - jak w Działoszycach, i Skalbmierzu właściwie nie ma pracodawców, w samej Kazimierzy jest tylko szpital, i kilka marketów. Oprócz kierunków dalekobieżnych jak: Kielce, Kraków/Busko. Aczkolwiek kierunek na Kielce, p. Działoszyce, Pinczów, ma kilka kursów. ale za to Działoszyce - Pińczów jest przynajmniej 3 trasami. Ale tak jak pisze, Pinczów to inna sprawa, tam nie ma problemu się nigdzie się dostać.

Natomiast z Wolbromia (pow. Olkusz), jest kilku dużych pracodawców. Daje to, że w zasadzie w każdą stronę ościennych gmin, nie ma problemu się dostać komunikacją publiczną. jedynym kierunkiem, gdzie nie jeździ nic, jest Jeżówka. Co mnie dziwi, bo wieś razem z sąsiadującym Łobzowem, jest bardzo duża. Ktoś mi odpowie a PKP PR? Tylko iż teraz jest 4 kursy, a P.O. leży nawet do 5km od strony Miechówki, tj. województwa śląskiego.
Również współpraca samorządów terytorialnych, to co widać na wspomnianym wątku linii Ochotnica - Kraków. I lokalnie z Ochotnicy do Szczawnicy/Nowego Targu. też blado nie jest. Ale to pewnie zasługa, tego co na początku.
busik27
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez busik27 » środa, 16 grudnia 2015, 14:04

Niewiem w jaki wątek wrzucić.

Jest problem z firmą LL-BUS, która robi jak "pospolity busiarz", czyli czego nie widziałem dawno na terenie Małopolski "odjeżdża kiedy chce", a nie jak sugeruje oznaczenie, i jak ma się to do zainteresowania.

Otóż w dniu 15.XII 2015 przyszedłem na stanowisko 1 D.A. w Miechowie. Dotarłem tam około 30 min przed planowanym odjazdem. Po upływie planowanego odjazdu, to jest o 17:51 zadzwoniłem pod numer infolinii przewoźnika, nikt nie odebrał. Po upływie 10min 18:01 kursu nie było. Po upływie następnych 10 min nie pojawił, się. Ze mną chętnych było jeszcze 3 osoby. 2 "lokalne" - jak to określił właściciel z 2 lata temu przy podobnej sytuacji.Konkurencyjna firma, nigdy tak nie zrobiła. Sytuacja jest spotykana tylko w tej firmie, przewoźnicy, lokalni (na terenie powiatu) w sumie mogliby tak, też robić, bo na wielu kursach jest strata., ale jak obserwuje nikt tak nie robi - liczą i szanują klienta.

Problem w tym, że Przewozy Regionalne, na linii 62 mają tylko kuriozalne 3 kursy!!!! Po 16 w Tunelu można ew. zabrać się na pociąg towarowy, ale żartuje. Także najkrótszą trasą alternatywną, (z 20 lat temu, było normalne, że ludzie z Miechowa tak jechali, do Wolbromia, Olkusza, czy na Śląsk - były kursy docierające do Gliwic, czy Tarnowskich Gór:) -) nie ma możliwości dotarcia.

Przewoźnik nie od dziś robi sobie żarty z klienta. Dwóch pasażerów było bardzo zdenerowownych - 1 chcący dotrzeć do Wolbromia, -raczej przez Kraków nie pojedzie-. I tu się potwierdza moja reguła, że mimo iż np. z Krakowa do Kłodzka, można pojechać p. Wrocław, czy do Kudowy, można wsiąść w Kłodzku tj. Kraków-Wrocław-Kłodzko to wolą poczekać na kurs Wrocław-Kudowa.
rzaraz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez rzaraz » środa, 16 grudnia 2015, 20:11

Od jakiegoś czasu Miechów się wypiął na autobusy, Przykładowo W-wa -Zakopane zarówno nocny jak i dzienny nie ma pozwolenia na przystanki w Miechowie. No i takie są efekty skazywania się na busiarzy.

Fachowiec BusForum

Postprzez busik27 » piątek, 18 grudnia 2015, 11:25

Czemu kolego, opisujesz Warszawę, co ma kierunek Śląsk do Warszawy???

Akuratnie studiowałem w Kielcach i wiem z autopsji jak to wyglądało - przede wszystkim kursy Przewozów Regionalnych i PKP IC, które zresztą wtedy nie oferowały ani możliwości dojazdu na uczelnie na 8:00, ani powrotu, po 17:00 (ostatnim był kultowy odjazd PKS Oświęcim/o. Kraków). Obecnie trochę lepiej z kursami kolei, ale bardziej cienko z kursami busów. Są tylko 2 firmy Draco i Platers. Jak piszesz Polonus, nie ma przystanku w Miechowie tylko w Słomnikach??? i Książu Wielkim. I jak ja pamiętam "zawsze" tak było. Mam nadzieje, że Polski Bus zrobi w Miechowie przystanek. I Mogliby w Jędrzejowie, bo tam jeszcze większa kicha z kursami do Krakowa i Warszawy (PKP IC dużą ilością kursów omija ten odcinek linii nr 8 )

Co do kursów na Śląsk, to zawsze był tu duży problem z kursami bezpośrednimi - (Dw 783 + DK94). Ludzie sobie radzili tak jak post wyżej - teraz do samego Śląska, można rzeczywiście na Kraków.

Ja pamiętam ostatni kurs (PPKS Miechów) o 13:30 (teraz o 13:25), i 14:15 (PPKS Katowice) to było poważne utrudnienie. Jak nie potrzebował na Śląsk około 16:15 (akademicy) to właśnie szedł na osobowy do Sędziszowa/Kielc/Ostrowca jechał 10 min (tle obecnie), tam czekał z 40min do ostatnio 2h i jechał sobie na Śląsk, np. około 21:00 tam.
j.centkiewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez j.centkiewicz » piątek, 18 grudnia 2015, 11:51

Tak, tak, POLSKI BUS zrobi sobie przystanek nie tylko w Miechowie, ale jeszcze w Wężerowie i wjedzie do Prandocina, gdzie będzie miał przystanek pod kościołem, żeby zabrać sporą dawkę świeżego, wiejskiego powietrza i zawieźć je do Krakowa, bo jak wiadomo tam smog wawelski co i rusz się pojawia.
busik27
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez busik27 » piątek, 18 grudnia 2015, 12:11

Nie popadajmy w skrajności, bo np. z Sandomierza wozi się wspaniałe, świętokrzyskie powietrze, co pokazało uruchomienie linii SanoTransa i szybkie zwinięcie się z rynku (też była expresowa).
j.centkiewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez j.centkiewicz » piątek, 18 grudnia 2015, 12:34

PKP INTERCITY ma ciekawą ofertę dla mieszkańców Miechowa i okolic. 9 pociągów dziennie do stolicy. Obecność POLSKI-ego BUS-a w Miechowie jest bezsensowna.
cjk
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez cjk » piątek, 18 grudnia 2015, 14:46

j.centkiewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez j.centkiewicz » piątek, 18 grudnia 2015, 15:39

Mnie też zszokowało busiarstwo pospolite ustalając ceny biletów, a do tego jeżdżąc notorycznie przed zderzakiem autobusu PKS. Bardzo będzie mnie cieszyło, gdy mieszkańcy Miechowa i okolic korzystać będą z usług Kolei Małopolskich. Sam kilka miesięcy temu jechałem pociągiem KMŁ z Wieliczki do Krakowa i mogę powiedzieć, a raczej napisać, że zastrzeżeń brak.
rzaraz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez rzaraz » piątek, 18 grudnia 2015, 17:39

busik27 napisał(a):Czemu kolego, opisujesz Warszawę, co ma kierunek Śląsk do Warszawy???

Bo to tylko przykład. Akurat Zakopane też jedzie przez Kraków, a to chyba kierunek w Miechowie popularny? I jeśli tak traktują autobusy do Zakopanego, to na inne pewnie też się wypinają. Chociaż jak pamiętam Wisła, która leciała przez Katowice, jakoś pozwolenie dostała.

j.centkiewicz napisał(a): Sam kilka miesięcy temu jechałem pociągiem KMŁ z Wieliczki do Krakowa i mogę powiedzieć, a raczej napisać, że zastrzeżeń brak.

Biletomaty w pociągach lubią się zawieszać. Ale wtedy konduktor sprzedaje bilety bez szemrania i opłat dodatkowych.,

Fachowiec BusForum

Postprzez busik27 » czwartek, 7 stycznia 2016, 18:11

Panie j. centekiwicz coś mi się wydaje, że Pan siedzi/pracuje w UK albo w D i daaawno Pan nie był na ziemi Małopolskiej. Wypisuje Pan dyrdymały, przed zderzakiem jakiego PKS? 2 kursów Ostrowca??? Muszę Pana uświadomić, że na odcinku Kielce - Kraków żaden PKS nie jeździ.... niestety, Bo Polonus jest sektorem prywatnym, PPKS Warszawa, ale ja go liczę jak prywatnego. Fajnie logistycznie zapowiadały się kursy PKS Jędrzejów na Kielce-Kraków-Kielce, kultową, ledwo trzymającą się h9. Zresztą teraz Gryf Bus i Stefan jeżdżą szczytowo dużymi wozami, a i A.D. w weekend rzuci "babcię Setrę", nie gorszą niż ma PKS Koszalin na Łodzi, czy Warszawie. Co Pan powie na odcinku Wolbrom - Kraków, w dzień powszedni marzłby pan czekając 2h na następny kurs zdezelowaną ledwo trzymającą się h9 PKS Olkusz, pewnie nie. Czemu polacy tak narzekali, na tą komunikację w PRLu?, Właśnie temu, że na głównych trasach były rzadko kursy, i jeszcze na takich bez alternatywy kolei jak Wolbrom... Teraz jest lepiej, dzięki prywatnym. Jak chce Pan powrotu PKSów, to czemu Pan tak narzeka na "nyski", i nie założy PKSu budżetowego....
Ostatnio edytowano czwartek, 7 stycznia 2016, 18:39 przez busik27, łącznie edytowano 2 razy
Następna strona