Białe plamy na mapie przewozów

Dyskusje o organizacji komunikacji międzymiastowej w Polsce

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

rzaraz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Re: Białe plamy na mapie przewozów

Postprzez rzaraz » czwartek, 7 stycznia 2016, 18:17

Jemu raczej chodziło o ogólne praktyki busiarzy, a nie o okolice Miechowa. No i rzeczywiście, znam też parę przypadków, jak busiarze podjeżdżają PKSy, choć nie są to przykłady małopolskie, bo w Małopolsce to już się mało PKSów uchowało.

Fachowiec BusForum

Postprzez busik27 » czwartek, 7 stycznia 2016, 19:11

Teraz widzę coraz mniej takich praktyk, zresztą "zagłębie busów" czyli województwo lubelskie, teraz coś wyhamowało w rozwoju. Raczej widzę rozwój Wielkopolskiego, czy opolskiego. Czy też nowa linia p. Kostrzewy -Lublin - Białystok. Ale to raczej Mazowieckie i Podlaskie.
Pat
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Pat » czwartek, 7 stycznia 2016, 20:44

W Warminsko-Mazurskim sporo busiarstwa sie pojawiło.
kpc21
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez kpc21 » piątek, 8 stycznia 2016, 15:48

busik27 napisał(a):Panie j. centekiwicz coś mi się wydaje, że Pan siedzi/pracuje w UK albo w D i daaawno Pan nie był na ziemi Małopolskiej. Wypisuje Pan dyrdymały, przed zderzakiem jakiego PKS? 2 kursów Ostrowca??? Muszę Pana uświadomić, że na odcinku Kielce - Kraków żaden PKS nie jeździ.... niestety, Bo Polonus jest sektorem prywatnym, PPKS Warszawa, ale ja go liczę jak prywatnego. Fajnie logistycznie zapowiadały się kursy PKS Jędrzejów na Kielce-Kraków-Kielce, kultową, ledwo trzymającą się h9. Zresztą teraz Gryf Bus i Stefan jeżdżą szczytowo dużymi wozami, a i A.D. w weekend rzuci "babcię Setrę", nie gorszą niż ma PKS Koszalin na Łodzi, czy Warszawie. Co Pan powie na odcinku Wolbrom - Kraków, w dzień powszedni marzłby pan czekając 2h na następny kurs zdezelowaną ledwo trzymającą się h9 PKS Olkusz, pewnie nie. Czemu polacy tak narzekali, na tą komunikację w PRLu?, Właśnie temu, że na głównych trasach były rzadko kursy, i jeszcze na takich bez alternatywy kolei jak Wolbrom... Teraz jest lepiej, dzięki prywatnym. Jak chce Pan powrotu PKSów, to czemu Pan tak narzeka na "nyski", i nie założy PKSu budżetowego....

A jaki PKS nie jest sektorem prywatnym? Jeśli takie jeszcze w kraju są, to policzyć je można na palcach jednej ręki. Nie jestem pewien co do PKS Warszawa, ale on jest chyba nadal, akurat, państwowy (poprawcie mnie jeśli się mylę)... Prawie wszystko (jeśli nie wszystko) zostało już sprywatyzowane.
rzaraz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez rzaraz » piątek, 8 stycznia 2016, 16:29

No własnie chyba nie. Większość PKSów jakie istnieją, to własność państwa. Gdy PKS jest kupowany, to zwykle zmienia nazwę, Mobilis i Arriva najlepszym przykładem. Czasem jeździ ze starym malowaniem. Wiadomo, marka przyciąga. Wyjątkiem też są jacyś busiarze małopolscy, którzy zaczęli się nazywać PKSem. Ale PKSy raczej są państwowe.

Fachowiec BusForum

Postprzez busik27 » piątek, 8 stycznia 2016, 16:55

Do tego większość tych państowowych PKS "osiadło" na laurach, mając jeszcze gdzieś lokalnych mieszkańców, wyjątkiem jest PKS Słupsk (który kombinuje z kierunkiem południowym), PKS Stalowa Wola, PKS Częstochowa (zauważyliście jak Uni się rozkręca do Krakowa, to czemu, nie my.... i bardzo dobrze) reszta tylko się opłaca zawieszać, bo nikt nie chce pwoiedzmy 12km za 6-7zł jechać (w jedną stronę). Już w tabor nie wierzę, bo to co się stało z PKS Cieszyn.... (przecież starali się na Krakowie, Katowicach, Wiśle...) Więc staram się unikać to co ma logo PKS.
rzaraz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez rzaraz » piątek, 8 stycznia 2016, 17:07

A ja wręcz przeciwnie. Nie znam lepszego przewoźnika autobusowego niż Polonus. Wi-fi to oni mają teraz na kursach wiejskich. Nie wiem czy kiedyś jakikolwiek busiarz wpadnie na ich pomysł saloniku a la linie lotnicze....

Fachowiec BusForum

Postprzez busik27 » piątek, 8 stycznia 2016, 17:27

Ale na wozach Polonusa nie zauważyłem loga PKS, zresztą to jest komercyjny przewoźnik dla mnie. Jechałem kilka razy - super jakość, niestety np. na dość dalekiej trasie Ostrów - Wrocław, już nie było tak różowo, ale pododbno trafił mi się cud jechał Solbus C9,5. Podobno często są tam h9 1 generacji (z bagażnikeim otwieranym klamką) A zresztą jak gdzieś (w Sycowie?) zrobiliśmy postój, toż to był istny skansen (brakowało Tamów czy Sanosów) a pewnie ten PKS miał ich sporo, skoro tylko 1 PT zamknął. Do Dziś obsługuje sporo miast....
rzaraz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez rzaraz » piątek, 8 stycznia 2016, 17:31

Komercyjny to teraz jest każdy. Nawet po części. Nie słyszałem, aby cokolwiek się utrzymywało tylko z gimbusów....

A pełna nazwa Polonusa brzmi: Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej "POLONUS" w Warszawie spółka akcyjna.

Ekspert BusForum

Postprzez Lubel » sobota, 9 stycznia 2016, 11:21

busik27 napisał(a):Raczej widzę rozwój Wielkopolskiego, czy opolskiego.

Ale u nas nie jest typowe busiarstwo jak podjeżdżanie przed PKSy.

busik27 napisał(a):Jechałem kilka razy - super jakość, niestety np. na dość dalekiej trasie Ostrów - Wrocław, już nie było tak różowo, ale pododbno trafił mi się cud jechał Solbus C9,5. Podobno często są tam h9 1 generacji (z bagażnikeim otwieranym klamką) A zresztą jak gdzieś (w Sycowie?) zrobiliśmy postój, toż to był istny skansen (brakowało Tamów czy Sanosów) a pewnie ten PKS miał ich sporo, skoro tylko 1 PT zamknął. Do Dziś obsługuje sporo miast....

Jeśli chodzi o PKS Ostrów Wlkp., to od dłuższego czasu unowocześniają tabor.
kpc21
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez kpc21 » sobota, 9 stycznia 2016, 22:16

rzaraz napisał(a):No własnie chyba nie. Większość PKSów jakie istnieją, to własność państwa.

Które jeszcze? Podaj choć jeden przykład.

Z moich okolic - PKS Łódź jest prywatny, PKS Skierniewice jest prywatny, PKS Łęczyca jest prywatny, PKS Piotrków Trybunalski należy do Mobilisu, PKS Płock należy do Mobilisu. Publiczną własność, choć już nie państwową, stanowi PKS Bełchatów - należy do powiatu bełchatowskiego. PKS Kutno - należał przez jakiś czas do powiatu kutnowskiego, obecnie jednak ponad 80% udziałów ma PKS Grodzisk Mazowiecki - który jest prywatny.
rzaraz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez rzaraz » niedziela, 10 stycznia 2016, 07:50

Powiaty nie należą do państwa? :)
Przykłady: Warszawa, Wrocław, Sokołów Podlaski (własność powiatu), Garwolin, Łuków (powiat).

Poza tym kto jest włascicielem PKS Skierniewice, Łódź i Grodzisk?

Ponadto Mobilis wchłaniają PKSy zmienia ich nazyw na oddziałyu Mobilisu. Tylko malownaie zostaje.

Weteran BusForum

Postprzez Marek » poniedziałek, 11 stycznia 2016, 18:33

Jedyny PKS w Polsce nie sprywatyzowany lub nie przekazany samorządom (wówczas mamy własność komunalną) to PKS Polonus Warszawa Spółka Akcyjna.

pozdr
marek
busik27
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez busik27 » poniedziałek, 11 stycznia 2016, 20:13

Ja się dalej upieram, że większość PKSów jest państwowa, czy komunalna (dla pasażera to wszystko jedno). Te najlepsze w kraju które wymieniłem, niestety są publiczne, a nie prywatne. To dlaczego PKS Puławy się zwija? Skoro jest prywatny? Coś w to nie wierzę. To samo PKS RAdomsko, strona firmowa, jest stroną BIP, więc? A podobno jest prywatny?, czy sąsiedzi PKS Wieluń, tylko ci bardzo dbają o siatkę połączeń, ale tam gdzie są klienci - niestety są regiony powiatu, gdzie ciężko dojechać z PKS W. Ale prawie wszędzie siatka kursów jest. I PKS Radomsko jeździ typowo taborem PKS-u, i w stylu PKS :)
rzaraz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez rzaraz » poniedziałek, 11 stycznia 2016, 21:16

Akurat Radomsko jet prywatne. Kupił go busiarz i ono istnieje tylko teoretycznie. Zresztą nie za bardzo kumaty busiarz, bo się daje podjeżdżać innym busiarzom.