Otwarte przewozy szkolne

Dyskusje o organizacji komunikacji międzymiastowej w Polsce

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Passenger
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 993
Dołączył: sobota, 26 marca 2011, 18:49

Otwarte przewozy szkolne

Postprzez Passenger » wtorek, 13 lutego 2018, 00:39

Coraz częściej w sieci i na forum pojawiają się informacje dotyczące otwierania przez gminy przewozów szkolnych dla mieszkańców, dlatego warto poświęcić temu tematowi oddzielny wątek.

Komunikacja Rogoźno - powiat obornicki, województwo wielkopolskie

Od dnia 01 lutego 2018 roku, firma Poznański Bus rozpoczyna wykonywanie autobusowej komunikacji regularnej na terenie miasta i gminy Rogoźno.
- Komunikacja odbywa się w ramach 7 linii
- Komunikacja odbywa się od poniedziałku do piątku, w dni nauki szkolnej.
UWAGA: Pierwszeństwo przejazdy mają pasażerowie posiadający bilet miesięczny.

ROZKŁADY JAZDY:

Linia numer 1: ROGOŹNO – KAZIOPOLE – GRUDNA – WEŁNA – PARKOWO- JARACZ – ROŻNOWICE – BOGUNIEWO – MIĘDZYLESIE – ROGOŹNO
Linia numer 2: ROGOŹNO – GARBATKA – JARACZ – JÓZEFINOWO – BOGUNIEWO – SŁOMOWO – PARKOWO – ROGOŹNO
Linia numer 3: ROGOŹNO – MARLEWO – PRUŚCE – STARE – SIERNIKI – CIEŚLE – OWCZEGŁOWY – ROGOŹNO
Linia numer 4: ROGOŹNO – NIENAWISZCZ – STUDZIENIEC – BUDZISZEWKO – MIĘDZYLESIE – ROGOŹNO
Linia numer 5: ROGOŹNO – RUDA – GOŚCIEJEWO – OWIECZKI – TARNOWO – LASKOWO – ROGOŹNO
Linia numer 6: ROGOŹNO – GOŚCIEJEWO – KAROLEWO – LASKOWO – TARNOWO – RUDA – ROGOŹNO
Linia numer 7: ROGOŹNO – RUDA – GARBATKA – ROGOŹNO – BOGUNIEWO.


Więcej na: http://xn--poznaskibus-m6b.pl/komunikacja-rogozno/
Ostatnio edytowano sobota, 17 lutego 2018, 12:20 przez Passenger, łącznie edytowano 1 raz
https://www.facebook.com/PKSinfoPL/ - linki do najnowszych wiadomości ze świata transportu autobusowego w jednym miejscu.
TFZ
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>
 
Posty: 2239
Dołączył: czwartek, 16 października 2003, 02:00
Lokalizacja: Warszawa
Avatar użytkownika

Re: Otwarte przewozy szkolne

Postprzez TFZ » wtorek, 13 lutego 2018, 11:43

[quote="Passenger"]Coraz częściej w sieci i na forum pojawiają się informacje dotyczące otwierania przez gminy przewozów szkolnych dla mieszkańców, dlatego warto poświęcić temu tematowi oddzielny wątek.
OK, tylko proszę w takim razie podawać o jaką miejscowość chodzi, przy mniejszych dodając powiat i województwo.

Tadeusz F. Zieliński
Moderator BF
Tadeusz Franciszek Zieliński***t.zielinski[małpa]transinfo.pl
kasztelan54
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 602
Dołączył: poniedziałek, 18 sierpnia 2014, 23:41

Re: Otwarte przewozy szkolne

Postprzez kasztelan54 » wtorek, 13 lutego 2018, 12:48

W temacie dotyczącym prac nad ustawą o ptz ("Przewozy od stycznia 2017") są moje posty z okresu wrzesień 2017-luty 2018 dotyczące udostępnienia przewozów szkolnych dla mieszkańców gmin powiatu lipnowskiego Skępe i Wielgie, można te posty tutaj przenieść i scalić.
Passenger
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 993
Dołączył: sobota, 26 marca 2011, 18:49

Re: Otwarte przewozy szkolne

Postprzez Passenger » sobota, 17 lutego 2018, 12:21


@TFZ ok już poprawione.

@kasztelan54 jak możesz to wklej tutaj te informacje.

https://www.facebook.com/PKSinfoPL/ - linki do najnowszych wiadomości ze świata transportu autobusowego w jednym miejscu.
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1848
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Otwarte przewozy szkolne

Postprzez Lubel » sobota, 17 lutego 2018, 21:12

W Zdunach (pow. krotoszyński) od stycznia 2017 roku otwarte przewozy szkolne obsługuje MZK w Krotoszynie:
http://zduny.pl/mieszkaniec/rozklad-jaz ... i-z-4.html
kasztelan54
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 602
Dołączył: poniedziałek, 18 sierpnia 2014, 23:41

Re: Otwarte przewozy szkolne

Postprzez kasztelan54 » niedziela, 18 lutego 2018, 23:02

Otwarte przewozy szkolne w powiecie lipnowskim

Obraz tego jak wyglądały przewozy szkolne na tym obszarze daje po części książka Wolańskiego pokazująca stan około 2015 roku. Przewozy były wykonywane na zlecenie gmin albo przez prywatnych przewoźników (głównie NAFTEX aczkolwiek zdarzali się inni drobni przewoźnicy jak w Skępem) albo przez funkcjonujący od dawna PKS Lipno, później jako KPTS (gmina Kikół i gmina Chrostkowo) albo przez własny tabor jak w gminie Lipno. Dominującą formą było wykonywanie przewozów przez same gminy. Gmina Wielgie do okolic 2010 r. wykonywała przewozy na własną rękę, później zajął się tym NAFTEX. W Skępem funkcjonował równolegle transport własny gminy i transport zlecony prywatnej firmie. Przewozy były tak wykonywane by nie dublować regularnych kursów PKS na które niektóre z gmin wykupywały bilety miesięczne dla uczniów. Postępujący spadek przewozów na obszarach wiejskich, planowane zmiany prawne oraz zmiana wiodącego przewoźnika w powiecie sprawiły że gminy zaczynają przejmować zadania związane z transportem publicznym na swoim obszarze przed zmianą prawa.

Miasto i Gmina Skępe

Zmiana formy funkcjonowania transportu i wprowadzenie komunikacji regularnej weszły w życie dnia 2 stycznia 2018 r.
https://www.skepe.pl/homepage-2/1256-zm ... nia-dzieci
Poza informacją na stronie gminy dosyć ogólna informacja pojawiła się w Tygodniku Lipnowskim dwa tygodnie temu.
http://www.pomorska.pl/wiadomosci/lipno ... ,12938544/
Przewozy wykonywane przez prywatnego przewoźnika przejął KPTS, wg. E-Podróżnika dokładniej oddział Lipno. BIP sugeruje jednak że jedną z tras obsługuje nadal także prywatny podmiot. Taka forma przewozów ma funkcjonować w roku 2018 bowiem na następny rok gmina planuje zostać organizatorem przewozów na czterech liniach.
https://www.skepe.pl/homepage-2/1264-og ... zbiorowego
Aktualny rozkład jazdy znajduje się na stronie Szkoły Podstawowej w Skępem http://spskepe.szkolnastrona.pl/p,35,dojazdy a także w E-Podróżniku pod tabliczką SKĘPE, SZKOŁA. Według E-Podróżnika zastosowano taryfę ogólną KPTS więc w porównaniu do rozwiązania zastosowanego w gminie Wielgie czy taryfy PZTP ceny biletów nie są konkurencyjne.
Na dwóch trasach kursuje autobus gminy i póki co na tych trasach z przewozów w dalszym ciągu mogą korzystać tylko uczniowie.

Gmina Wielgie

Zmiana formy wykonywania przewozów nastąpiła 4 września 2017 r. Przewozy szkolne jak i kursy Wielgie-Włocławek odbywające się w ramach obiegów wykonuje włocławski oddział KPTS. Temat został opisany na forum "Przewozy od stycznia 2017", poniżej cytat z tygodnika CLI.

"Do takiego kroku gmina Wielgie przymierzała się od dłuższego czasu. Do konkursu stanęły dwie firmy, obok K-PTS-u był jeszcze Naftex, czyli ubiegłoroczny przewoźnik. Zwycięska oferta opiewa na 215 tysięcy złotych. Tyle gmina zapłaci przedsiębiorstwu za roczny przewóz pasażerów w formie otwartej.

Oznacza to, że uczniowie szkół w Wielgiem, Czarnem i Zadusznikach podróżować będą za darmo, rozdane zostaną im imienne bilety miesięczne. We wrześniu takich sieciówek gmina zamówiła ok. 500. Średni koszt miesięcznego dowozu jednego ucznia to ok. 50 zł. Autobusami będzie mógł jeździć także każdy inny pasażer, ale za opłatą. Ustalono cenę biletu 3 zł, bez względu na długość przejechanej trasy. Zyski z pojedynczych przejazdów pójdą do kasy przewoźnika.

– Docelowo to jest plan na lata, ale na razie podpisaliśmy umowę na jeden rok. Linie się nie zmieniły. Jedyne zmiany dotyczą sieci przystanków. Ze względów bezpieczeństwa kilka z nich ubyło, bo pojazdy nie mogą się zatrzymywać w miejscach umownych, a jedynie tam gdzie są przystanki. K-PTS zapewnia pojazdy i kierowców, my opiekunów dla dzieci – mówi Jan Wadoń, wicewójt gminy Wielgie."

Rozkład jazdy znajduje się zarówno na stronie gminy http://www.gmina.wielgie.pl/3,aktualnosci?tresc=2171 jak i w E-Podróżniku pod jedną z tabliczek WIELGIE MIODUSY, na drugiej są tylko i wyłącznie kursy PZTP. Od czasu ostatnich doniesień z terenu poprawiono kwestie związane z informacją pasażerską bowiem na przystankach na których nie ma znaków D-15 (są to głównie przystanki na których zatrzymywał się tylko autobus szkolny) pojawiły się tabliczki z rozkładem jazdy. Rozwiązanie jest póki co zaplanowane na ten rok szkolny ponieważ gmina Wielgie, podobnie jak gmina Skępe, ma zamiar być organizatorem przewozów i powołać "podmiot wewnętrzny".
Passenger
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 993
Dołączył: sobota, 26 marca 2011, 18:49

Re: Otwarte przewozy szkolne

Postprzez Passenger » środa, 21 lutego 2018, 17:18


Komunikacja Babimost - powiat zielonogórski, województwo lubuskie

"Informujemy mieszkańców, że od 02.01.2018 roku zmieniają się zasady komunikacji autobusowej w obrębie Gminy Babimost. Przewozy szkolne, z których dotąd korzystali tylko uczniowie naszych szkół stają się przewozami otwartymi. Oznacza to, że korzystać z nich może każdy, kto kupi u kierowcy bilet."

Więcej na: http://www.babimost.pl/1116-zasady-komu ... utobusowej

https://www.facebook.com/PKSinfoPL/ - linki do najnowszych wiadomości ze świata transportu autobusowego w jednym miejscu.
minus
 
Posty: 489
Dołączył: niedziela, 17 lipca 2011, 15:19
Lokalizacja: Łuków

Re: Otwarte przewozy szkolne

Postprzez minus » czwartek, 22 lutego 2018, 14:14

Kąkolewnica, powiat radzyński, województwo lubelskie

Autobusy PKS Łuków dostępne dla wszystkich

Od września mieszkańcy gminy mogą korzystać z przewozów autobusowych Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej z Łukowa.
Dzięki staraniom Wójta Gminy Zbigniewa Ładnego PKS Łuków utworzył na terenie gminy linie użyteczności publicznej.
Głównym celem tworzenia linii było zapewnienie transportu dzieci i młodzieży szkolnej do placówek oświatowych (co jest realizowane) oraz usprawnienie mieszkańcom komunikacji na terenie gminy. Osoby, które nie posiadają własnego transportu i chciałyby skorzystać z takiego przewozu teraz mają taką możliwość. Każdy mieszkaniec po zakupie biletu może skorzystać z przejazdu autobusami szkolnymi do wybranych miejscowości na terenie gminy.
PKS Łuków zorganizował 3 główne linie, tak aby autobus miał możliwość przejechania przez prawie wszystkie miejscowości na terenie gminy.
Od poniedziałku do piątku autobus wykonuje trzy kursy na każdej linii. Jeden kurs w godzinach porannych oraz dwa kursy w godzinach popołudniowych.
Poniżej szczegółowy rozkład jazdy na każdej linii.


Szczegółowy rozkład: http://kakolewnica-info.cba.pl/news.php?readmore=1271

Oprócz znajdującej się w powiecie radzyńskim Kąkolewnicy, PKS w Łukowie obsługuje także otwarte przewozy szkolne w gminach: Łuków, Adamów, Stanin, Serokomla, Trzebieszów, Wiśniew (powiat siedlecki), Kłoczew (powiat rycki) oraz na spółkę z miejscowymi UG Stoczek Łukowski i Krzywda.
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1848
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Otwarte przewozy szkolne

Postprzez Lubel » środa, 20 lutego 2019, 18:37

    Autobusy szkolne gminy Kołbaskowo będą przeznaczone także dla mieszkańców. To efekt umowy, jaką zawarły władze gminy z firmą PKS.
    Spółka od poniedziałku do piątku dowozi dzieci do szkół wiejskich m.in. w Przecławiu i w Będargowie. Obecnie firma PKS obsługuje na terenie gminy Kołbaskowo dwie linie autobusowe. Jedną z Ustowa do Pargowa, a drugą z Będargowa do Przecławia. Obie do tej pory zajmowały się jedynie dowozem dzieci do szkół.

    Teraz autobusy zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy, mogą zabierać także dorosłych mieszkańców. Oczywiście po zakupieniu biletu na przejazd określoną trasą.


Za: http://radioszczecin.pl/1,384784,mieszk ... &si=1&sp=1