Ulgi Handlowe PKS

Dyskusje o organizacji komunikacji międzymiastowej w Polsce

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Leśny
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Leśny » wtorek, 10 lutego 2004, 14:54

Witam Was wszystkich bardzo serdecznie. To mój debiut na forum i mam nadzieję, że wybaczycie mi moje ewentualne błędy i potknięcia :)
Jakie są ceny biletów PKP wszyscy wiemy, jakie obowiązują ulgi, tym bardziej. PKS to już nie alternatywa, ale konkurencja dla PKP, ale nie każde przedsiębiorstwo dostatecznie informuję nas o ulgach w swjej firmie. Moja propozycja jest taka, byście zamieszcali tu informacje o dostępnych ulgach handlowych w PKSach w Waszym mieście lub bliskiej okolicy. Pozdrawiam :D
Gallux
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Gallux » wtorek, 10 lutego 2004, 15:18

Taki temat już został założony przeze mnie i znajduje się w dziale Komunikacja Międzymiastowa - Organizacja, Połączenia. Nazywa się Zniżki i tam znajdziesz informacje na temat ulg w różnych PKSach.
Zapraszam Serdecznie.
Leszek Matula
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Postprzez Leszek Matula » wtorek, 10 lutego 2004, 16:20

Leśny napisał(a):Witam Was wszystkich bardzo serdecznie.

Również witamy w naszym gronie :)

Przesunąłem ten temat do działu "Komunikacja międzymiastowa" bo to właściwe na tą dyskusję.

Pozdrawiam
Leszek
Jakub K.
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Jakub K. » niedziela, 22 lutego 2004, 00:18

PKS Olkusz na trasie Kraków - Olkusz stosuje ulgę handlową 30% ze względu na dużą konkurencję ze strony busów. A tak w ogóle ta "ulga handlowa" to ciekawa konstrukcja. Pierwotnie, w 2000, na tej trasie zostały po prostu obniżone ceny biletów normalnych. Ale wtedy PKS musiał również odpowiednio obniżyć ceny biletów ulgowych ustawowych (np. dla żołnierzy, inwalidów I grupy itp.). W rezultacie niektórzy pasażerowie "ulgowi" płacili np. 75 gr za bilet! Dlatego po około roku PKS Olkusz wprowadził pojęcie "ulgi handlowej". Tzn. cena z ulgą handlową 30% dotyczy pasażerów korzystających z biletów normalnych. Natomiast ceny biletów ulgowych ustawowych liczone są teraz od ceny "normalnej". Ta "ulga handlowa" to po prostu wybieg, aby cena promocyjna nie dotyczyła biletów ulgowych.
"Dwoje ludzi na przystanku na rozstaju życia dróg,
Autobus dla kochanków do ich stacji nie podjedzie nigdy już..." (Mamzel)
Radosław Bąk
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Radosław Bąk » poniedziałek, 23 lutego 2004, 01:20

Bardzo sprytnie! W PPKS Żywiec też tak robili :)
I.Q.
<i>BusForum</i>

Postprzez I.Q. » poniedziałek, 23 lutego 2004, 12:06

A nie jest czasem tak, że ci co mają płacić normalne płacą mniej od tych co mają płacić ulgowe??? ;-)
Arron

Postprzez Arron » poniedziałek, 23 lutego 2004, 12:37

I.Q. napisał(a):A nie jest czasem tak, że ci co mają płacić normalne płacą mniej od tych co mają płacić ulgowe??? ;-)

Jest. Np. na trasie Lublin - Lubartów ulgowy w PPKS Warszawa kosztuje coś koło 3,20 zł a normalny w busie lub we wszystkich innnych PKSach oprócz bodajże Olsztyna kosztuje 2,00 - 2,50 zł. Swoją drogą ciekaw jestem co by było gdyby ludzie np. w Łukowie się dowiedzieli że ich kochany PKS ściąga od nich 2,70 zł za 5 km na trasach w powiecie łukowskim a na trasie Lublin - Lubartów płaci się zaledwie 2 zł. :-)
Izzy
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Izzy » poniedziałek, 23 lutego 2004, 15:37

Arron napisał(a):
Jest. Np. na trasie Lublin - Lubartów ulgowy w PPKS Warszawa kosztuje coś koło 3,20 zł a normalny w busie lub we wszystkich innnych PKSach oprócz bodajże Olsztyna kosztuje 2,00 - 2,50 zł. Swoją drogą ciekaw jestem co by było gdyby ludzie np. w Łukowie się dowiedzieli że ich kochany PKS ściąga od nich 2,70 zł za 5 km na trasach w powiecie łukowskim a na trasie Lublin - Lubartów płaci się zaledwie 2 zł. :-)

Poprawka 2,60 PLN ale zgadza się jest wprowadzona ulga pod nazwą PROMOCJA LUBLIN w wysokości 60% co zapobiega przezd tym iż bilet z ulgą ustwaowową mógłby kosztować 57 gr. przy ludze 78%.
Taki sam wybieg jest wprowadzony także na odcinku Krynica - Nowy Sącz ulga wynosi 62% a bilet kosztuje 5 PLN.
Arron

Postprzez Arron » poniedziałek, 23 lutego 2004, 16:14

Poprawka 2,60 PLN ale zgadza się jest wprowadzona ulga pod nazwą PROMOCJA LUBLIN w wysokości 60% co zapobiega przezd tym iż bilet z ulgą ustwaowową mógłby kosztować 57 gr. przy ludze 78%.
Taki sam wybieg jest wprowadzony także na odcinku Krynica - Nowy Sącz ulga wynosi 62% a bilet kosztuje 5 PLN.[/quote]

Brawo! Popieram, popieram. No to w lecie przejadę się do Lubartowa z PPKS Warszawa.

pozdrawiam
Jakub K.
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Jakub K. » wtorek, 24 lutego 2004, 14:14

Radek napisał(a):Bardzo sprytnie! W PPKS Żywiec też tak robili :)

Radek, a czy na Żywiecczyźnie są w ogóle jakieś busy? Bo gdy byłem ostatni raz (2001) w Waszym regionie, miałem wrażenie, że jest tylko PKS i MZK. Zaobserwowałem tylko jedną linię busową, Żywiec - Korbielów Granica, w dodatku obsługiwaną nyskami! Aż byłem zaskoczony tym kontrastem z innymi powiatami beskidzkimi, przecież w Suchej Beskidzkiej, Myślenicach czy Nowym Targu busów już wtedy było zatrzęsienie, a u Was prawie nic. Dlatego zastanawiam się, na jakich trasach PPKS Żywiec stosuje te ulgi handlowe. Ja odniosłem wtedy wrażenie, że na Żywieccyźnie PKS i MZK jest horrendalnie drogie. Chyba że przez ostatnie 2 i pół roku coś się zmieniło?
"Dwoje ludzi na przystanku na rozstaju życia dróg,
Autobus dla kochanków do ich stacji nie podjedzie nigdy już..." (Mamzel)
Leszek Matula
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Postprzez Leszek Matula » wtorek, 24 lutego 2004, 17:11

Jakub K. napisał(a):
Radek napisał(a):Bardzo sprytnie! W PPKS Żywiec też tak robili :)

Radek, a czy na Żywiecczyźnie są w ogóle jakieś busy? Bo gdy byłem ostatni raz (2001) w Waszym regionie, miałem wrażenie, że jest tylko PKS i MZK. Zaobserwowałem tylko jedną linię busową, Żywiec - Korbielów Granica, w dodatku obsługiwaną nyskami! Aż byłem zaskoczony tym kontrastem z innymi powiatami beskidzkimi, przecież w Suchej Beskidzkiej, Myślenicach czy Nowym Targu busów już wtedy było zatrzęsienie, a u Was prawie nic. Dlatego zastanawiam się, na jakich trasach PPKS Żywiec stosuje te ulgi handlowe. Ja odniosłem wtedy wrażenie, że na Żywieccyźnie PKS i MZK jest horrendalnie drogie. Chyba że przez ostatnie 2 i pół roku coś się zmieniło?

PPKS Zywiec dalej ma horrendalnie wysokie ceny biletów poza liniami gdzie jest konkurencja busiarzy (m.in. Bielsko B. - Żywiec - Sucha Beskidzka).
Radosław Bąk
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Radosław Bąk » wtorek, 24 lutego 2004, 19:42

Zgadza się, 7 zł do Ujsół, jak ja płacę 10 zł za pospieszny do Krakowa!
Prawdziwi Busiarze to przewoźnik z Rabki i PPKS Bielsko-Biała.
Jeżdżą jeszcze do Korbielowa, ale już nie Nyską, do Pewli Wielkiej i do Rajczy.
Są jeszcze przwoźnicy których busiarzami raczej nazwać nie mogę: jeden obsługuje Koszarawę H9 i ma umowę z PPKS - zatrzymuje się na dworcu!
Drugi ma rację bytu dzięki nieudolności MZK: w gminie Lipowa zrezygnowano z ich usług i zastąpiono busiarzem (rodzinka wójta podobno).
Faktycznie busiarstwa u nas nie ma, ale poza tym, że PPKS ma duże ceny, to dobrze. Nie ma u nas warunków do czegoś takiego. Busiarze zawsze jeżdżą tam, gdzie jest duży ruch, u nas nie ma poza Żywiec-BB, a PKS nawet sobie radzi więc małym firmom trudno żerować (musiałaby wejść jakaś duża, a to raczej będą blokowali :) )
Obecnie wprowadzono ulgi 40% na trasy z dworców PKP do centrów wiosek i takie tam, 20% na przejazdy zorganizowane i na razie tyle.
Paweł Adamus
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Paweł Adamus » wtorek, 24 lutego 2004, 19:53

Radek napisał(a):[ciach]Prawdziwi Busiarze to przewoźnik z Rabki i PPKS Bielsko-Biała.
[ciach]

PPKS B-B busiarzem?! ROTFL
PPKS można nazwać najwyżej przedsiębiorstwem PKS posiadającym regularne połączenia turystyczne, obsługiwane taborem o małej i średniej pojemności (4 x MB Sprinter i 1 x H9-21).
Obrazek
Radosław Bąk
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Radosław Bąk » wtorek, 24 lutego 2004, 20:16

Buhahaha... Dobre :D:D:D "Regularne połączenia turystyczne", zawsze przed innymi PKSami (w tym własnymi, hihi) i rabkarzem. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia Pawle :), a ja siedzę w Żywcu (jeśli nie gdzie indziej :) ) No dobrze, to może "Nasz mały lokalny monopolista" pasuje?
Jak zdefiniować poprawnie przewozy turystyczne, a nie regularną komunikację, hę? I co to bardziej przypomina?
Paweł Adamus
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Paweł Adamus » wtorek, 24 lutego 2004, 21:17

Radek napisał(a):Buhahaha... Dobre :D:D:D "Regularne połączenia turystyczne", zawsze przed innymi PKSami (w tym własnymi, hihi) i rabkarzem. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia Pawle :), a ja siedzę w Żywcu (jeśli nie gdzie indziej :) ) No dobrze, to może "Nasz mały lokalny monopolista" pasuje?
Jak zdefiniować poprawnie przewozy turystyczne, a nie regularną komunikację, hę? I co to bardziej przypomina?

A kto broni żywieckiemu PKSowi zrobić coś takiego? Zwłaszcza, że ma 5 Iveco TurboDaily, które praktycznie cały czas stoją w zajezdni :P
Obrazek
Następna strona