tzw. BISY

Dyskusje o organizacji komunikacji międzymiastowej w Polsce

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

matador
Weteran BusForum
Weteran BusForum

tzw. BISY

Postprzez matador » niedziela, 2 maja 2004, 16:44

Wiecie może na czym BIS polega?
Czy znaczy to że z tej sanej godziny wyjeżdżają dwa pojazdy (np. gdy jest bardzo dużo ludzi tuż przed świętami ) i jadą jednocześnie ?
Czy możliwy jest wyjazd jednego z nich (tego pierwszego) np. 10 min. przed planowanym odjazdem?

Czy w ogóle BIS-y są dozwolone?
Czy w praktyce często się spotykacie że z jednej godziny jedą 2 pojazdy?
Gallux
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Postprzez Gallux » niedziela, 2 maja 2004, 17:22

Ja osobiście raz się spotkałem z Bisem na kursie Piła - Łódź. Pierwszy autobus był całkowicie pełen a w drugim też jechało sporo ludzi. W Koninie pod mim domem (5 min. od dworca PKS) jechały jeden za drugim. Jak było dalej, nie wiem.
jelcz392
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez jelcz392 » niedziela, 2 maja 2004, 19:05

Czy bisy są legalne -tego nie wiem.Ale na pewno PKS Mrągowo puszcza często bisa w piatek przed weekendem i w poniedziałek po weekendzie.Na pewno zależy to od tego ile biletów zostało nabytych w przedsprzedaży na dworcu i jeżeli ich ilość przekracza pojemność autobusu to wysyła sie drugi.Można by puścic ikara 280 albo innego M11, ale na kursy dalekobieżne to byłby niezły obciach.Sądze ,że na ten temat najwięcej do powiedzenia miałby Leszek albo Izzy.
Egon
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Egon » niedziela, 2 maja 2004, 22:10

Bisy dość często uruchamia PKS Gliwice na lokalnej trasie Gliwice-Pyskowice-Toszek. Polega to na odjeździe dwóch autobusów o tej samej godzinie. Niektóre są uwzględnione w rozkładzie, inne nie. Mimo że na tej trasie kursują pociągi, czasem obydwa autobusy jadą pełne.
matador
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez matador » niedziela, 2 maja 2004, 23:07

No tak, BISA puszcza się gdy jest dużo ludzi, ale w drodze powrotnej to on juz leci na pusto, bo rzadko sie zdarza aby w obie strony było pasażerów w tak duzej ilości.

Sądzę że puszczanie bisa to analogia do tego, co się robi w PKP gdy jest dużo ludzi. Tam po prostu doczepia się dodatkowe wagony.
matador
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez matador » niedziela, 2 maja 2004, 23:12

Po majowym weekendzie, gdy wszyscy będą chcieli wracać jednego dnia, na pewno zaobserwujemy kilka bisów.
Jakub K.
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Jakub K. » niedziela, 2 maja 2004, 23:14

Ja się spotkałem z tym zjawiskiem właściwie tylko w okolicach Wszystkich Świętych. Ostatnio na PKS Tarnów, kurs Gródek n. Dunajcem - Kraków (ostatni dzień weekendu po Wszystkich Świętych). Jechały dwa autobusy zamiast jednego i oba zapełnione do granic możliwości.
"Dwoje ludzi na przystanku na rozstaju życia dróg,Autobus dla kochanków do ich stacji nie podjedzie nigdy już..." (Mamzel)
I.Q.
<i>BusForum</i>

Postprzez I.Q. » poniedziałek, 3 maja 2004, 01:54

Ale czemu one by miały być niedozwolone??? Przecież to chyba oczywiste, że jak jeden autobus to zamało to każdy przewoźnik jedzie dwoma.
Wilchelm_wrocław
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Wilchelm_wrocław » poniedziałek, 3 maja 2004, 09:04

A powiecie mi np dawniej był taki poc Tetmajer z Gdyni do Zakopanego takzwany pociąg Hotelowy i jakąś 1 h potem jechał Tetmajer Bis. Czy to jest to samo co w pksie??????
Jestem z Wrocławia i jestem z tego dumny Volvo 7000 Rulez Rower to jest to [img]http://ams1.lo3.wroc.pl/tomek/male/01/44934.jpg[/img]
Radosław Bąk
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Radosław Bąk » poniedziałek, 3 maja 2004, 23:06

Na linii Żywiec - Kraków bardzo często można spotkać bisy, ale tylko w niedzielę. Większość pasażerów niestety nie kupuje biletu w przedsprzedaży i liczy, że wlezie do busa i jeszcze sobie siądzie. Toteż PKS nauczył się, że należy mieć zawsze w zanadrzu jakiś w miarę porządny autobus.
BIS do Krakowa (praktycznie kurs o 16:00 i 19:35) jest puszczany jedynie gdy na dworcu nie wszyscy pasażerowie mają miejsce siedzące, czyli dość często. Zdarzają się sytuacje, że autobusy jadą aż 3 naraz. Niestety gdy autobus zapełni się cały na dworcu, ale wszyscy mogą jechać nie wypuszcza się Bisa i nikt po drodze już nie pojedzie. Autobusy bisowe wracają zaraz po odbyciu kursu do Żywca nie biorąc pasażerów, nie stojąc na parkingu itd. więc dlaczego mają być nielegalne?

Pytanie, czy to się PKSowi opłaca?
I.Q.
<i>BusForum</i>

Postprzez I.Q. » poniedziałek, 3 maja 2004, 23:38

Skoro tak robią, to sie musi opłacać.
Aron
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Aron » piątek, 7 maja 2004, 15:11

Ja to jestem ciekaw. czy prywaciarze mogą sobie bisy puszczać, czy krokodyle by ich od razu zwinęli :-)
kasandra
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez kasandra » piątek, 7 maja 2004, 16:16

Jakaby nie było chetnych to by ich nie było, no coż ale z powrotami jest już różnie :D :D
NOT EAST, NOT WEST IKARUS IS THE BEST Karosszéria és Járműgyár Budapest-Székesfehérvár
TFZ
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Postprzez TFZ » piątek, 7 maja 2004, 16:35

[quote="Aron"]Ja to jestem ciekaw. czy prywaciarze mogą sobie bisy puszczać, czy krokodyle by ich od razu zwinęli :-)

Chyba mogą, bo dwa busy z firmy Conttbus jadące razem do Warszawy widziałem osobiście.
Tadeusz Franciszek Zieliński***t.zielinski[małpa]transinfo.pl
Aron
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Aron » sobota, 8 maja 2004, 16:54

[size=75]Chyba mogą, bo dwa busy z firmy Conttbus jadące razem do Warszawy widziałem osobiście[/size]

firma Contbus jest ponoć baaaardzo zaprzyjaźniona z krokodylami to się nie liczy ;-)
Następna strona