Okna: przesuwane czy uchylane?

Wasze uwagi na temat taboru KM

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Max Klinger

Postprzez Max Klinger » poniedziałek, 5 lipca 2004, 20:33

Czy jakiś miłośnik nieotwieranych okien jechał kiedyś w autobusie którego niektórzy pasażerowie mówiąc delikatnie śmierdzieli? Chba żadna klimatyzacja sobie z ty nie poradzi, a otwarte okno napewno przynajmniej trochę złagodzi ten problem :)
I.Q.
<i>BusForum</i>

Postprzez I.Q. » poniedziałek, 5 lipca 2004, 22:48

Nie jest chyba tak źle. W autach turystycznych jedzie sie po 30 godzin, wiec trudno sie nie spocic. A jakos nie jest tak tragicznie i da się wytrzymać.
Egon
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Egon » poniedziałek, 5 lipca 2004, 23:39

[quote="I.Q."]Nie jest chyba tak źle. W autach turystycznych jedzie sie po 30 godzin, wiec trudno sie nie spocic. A jakos nie jest tak tragicznie i da się wytrzymać.

Gorszy niż pot jest zapach niektórych damskich kosmetyków. Dziś o mało się nie udusiłem, chociaż w bytomskim migu były pootwierane prawie wszystkie okna. Pani siedząca przede mną wypachniła się jakimś proszkowym dziadostwem i przeciąg roznosił ten odór po całym autobusie, zabijał nawet smród spalin. Ale i tak jestem za przesuwanymi oknami.
I.Q.
<i>BusForum</i>

Postprzez I.Q. » wtorek, 6 lipca 2004, 00:30

A tak... Zwłaszcza, ze niektóre panie nie znają umiaru myśląc, ze im więcej tym lepiej :-?
Max Klinger

Postprzez Max Klinger » środa, 7 lipca 2004, 20:32

Były otwarte okna, ciężko było wytrzymać a co by było gdyby nie dało się ich otworzyć :oops: . Zresztą jak byłem całkiem młody to nie było nic przyjemniejszego podczas jazdy Ikarusem jak wychylenie głowy przez otwate okno jak w parowozie :lol: Nigdy nie miałem zapalenia ucha.
I.Q.
<i>BusForum</i>

Postprzez I.Q. » środa, 7 lipca 2004, 21:07

No tak... Ale (w zaleznosci od tego, kiedy wystawiałes łeb za okienko) moglo byc mało samochodów i wolniej jeździły. Teraz np. we Wrocławiu trudno byłoby jechac z głową na zewnątrz tak, aby nie została zdmuchnięta przez podmuch smigającego Volva FH12 ;-)
Max Klinger

Postprzez Max Klinger » czwartek, 8 lipca 2004, 07:48

No Ikarusy były praktycznie takie same, tylko w starszych 260 były małe okna (był tez z takimi oknami 280 ale to byl wyjątek WPK Katowice). Jak było mniej sasmochodów to chyba jezdziły nieco szybciej :) . Zaznaczam nikomu nie polecam wychylac łba z autobusu, ale wtedy nie myslałem o niebezpieczeństwie.
arthis
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez arthis » czwartek, 8 lipca 2004, 09:25

Njabardziej zastanawia mnie jak w Niemieckiej Republice Demokratycznej wytrzymywano w Ikarusach, w których większość okien była nieotwierana. W Warszawie było kilka ex NRDowskich ikarusów 260.02, które szybko zostały "naukami jazdy" bo do eksploatacji na mieście sie nienadawały, niektóre dopiero po remontach wjechały na miasto.
tyrystor
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez tyrystor » środa, 14 lipca 2004, 15:21

Do Zbyrusa: Jak non-stop dostajesz zapalenia (się) ucha to mam dla ciebie pewną propozycję: Kiedy Ci wieje załóż zimową czapkę na głowę i zakryj nią uszy. Może Ci się już nie zapalą. :lol:
Co do okien przesuwanych to w nowych Mobilisowskich, Świerklanieckich i Krakowskich Solarisach są okna przesuwane i nie skrzypią oraz nie trzeszczą, a zapewniają bardzo skuteczny przewiew, a pomimo otwartych wszystkich nie było przeciągu. Zresztą gdzie możesz się rozpędzić jak na lekarstwo jest buspasów, a tylko możesz się rozpędzić na Trasie Toruńskiej w Wawie, gdzie indziej są korki.
PS:
Każdego lata siedzę przy oknie i nie dostałem zapalenia ucha.
hg13

Postprzez hg13 » niedziela, 9 lipca 2006, 12:33

Najlepsze są przesuwane obejmujące tak jak w Ikarusach 280 2/3 powierzchni okna. A uchylane okna to jedno wielkie nieporozumienie. Wczoraj jechałem 30 kilometrów najwspanialszym autobusem świata- Ikarusem 280.26 i było całkiem chłodno.
zbyrus
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez zbyrus » poniedziałek, 10 lipca 2006, 09:43

[quote="tyrystor"]Do Zbyrusa: Jak non-stop dostajesz zapalenia (się) ucha to mam dla ciebie pewną propozycję: Kiedy Ci wieje załóż zimową czapkę na głowę i zakryj nią uszy. Może Ci się już nie zapalą. :lol:
PS:
Każdego lata siedzę przy oknie i nie dostałem zapalenia ucha.

W grubej czapie bym chyba wyłysiał (włosy by wypadły wraz ze strumieniami potu). Powinno być tak, by nie było przeciągów a temperatura w wozie niższa niż na zewnątrz, czyli .. klima. A wielkie okna przesuwne są niezdrowe (silne przeciągi i choroby z nich wynikające) oraz niebezpieczne (wychylanie się). Wysokość przesuwnych partii okien nie powinna być większa niż 25 - 27 cm. (mniej więcej, jak w M121MB, M181MB).
Niech Locutus przestanie już jątrzyć na tym forum!!!
Scania i MAN podstawą komunikacji miejskiej!
Locutus
<i>BusForum</i>

Postprzez Locutus » poniedziałek, 10 lipca 2006, 10:47

[quote="Zbyrus"]W grubej czapie bym chyba wyłysiał (włosy by wypadły wraz ze strumieniami potu). Powinno być tak, by nie było przeciągów a temperatura w wozie niższa niż na zewnątrz, czyli .. klima.

Oczywiscie, ze klima to chyba najlepsze rozwiazanie, niemniej jednak nie kazdego na nia stac - a jak juz nie stac, to chyba lepiej, zeby dalo sie zrobic przeciag niz zeby byl piekarnik jak w krakowskich scaniach CN113CLL...
[quote="Zbyrus"]A wielkie okna przesuwne są niezdrowe (silne przeciągi i choroby z nich wynikające)

Ciekawe jakie to choroby? Bo ja tam nie slyszalem jeszcze o zadnej chorobie, ktora moglby wywolac sam przeciag, bez zadnej infekcji czy innej nieprawidlowosci w organizmie... sam mialem zapalenie ucha dwa razy w zyciu, wiem jaki to bol, ale obydwa te razy to byly powiklania po grypie, a nie zadne przeciagi. A skoro juz o aspektach zdrowotnych mowa, w urzadzeniach klimatyzacyjnych lubia sie rozwijac grzybki, ktorych zarodniki sa silnie szkodliwe dla zdrowia, poza tym przesuszone powietrze jest generalnie niezdrowe - przykladowo u co bardziej wrazliwszych moze powodowac pekanie naczyn krwionosnych w nosie i krwotoki z tegoz organu... jak widac rowniez i klima, jak sie bardziej poduma i powyszukuje na sile, ma swoje negatywne strony dla zdrowia.
[quote="Zbyrus"]oraz niebezpieczne (wychylanie się).

Nie ma co przesadzac z ta niebezpiecznoscia - w ikarusach byly wielkie okna i jakos ludzie nie doznawali masowych obrazen od wychylania sie...
[quote="Zbyrus"]Wysokość przesuwnych partii okien nie powinna być większa niż 25 - 27 cm. (mniej więcej, jak w M121MB, M181MB).

Jak dla mnie moga byc i wieksze, ale przyznam, ze rozwiazanie we wspomnianych jelczach jest wystarczajace do odpowiedniego przewietrzenia autobusu ;) Chociaz z drugiej strony w ostatnich scaniach CN94UA tez sa okienka przesuwne podobnej wielkosci, a jednak w lecie panuje tam mimo tego temperatura iscie tropikalna, by nie rzec, piekarnikowa.
[quote="Zbyrus"]
Niech Locutus przestanie już jątrzyć na tym forum!!!
Slucham? Przeciez nie napisalem w tym watku zadnego posta od wielu miesiecy...

Pzdr.
LOKI
[url=http://www.pkk.info.pl][color=blue]Platforma Komunikacyjna Krakowa[/color][/url] - najprzyjaźniejsze użytkownikowi forum o krakowskiej komunikacji miejskiej.
bystrzak2000
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez bystrzak2000 » poniedziałek, 10 lipca 2006, 11:33

[quote="Locutus"]Chociaz z drugiej strony w ostatnich scaniach CN94UA tez sa okienka przesuwne podobnej wielkosci, a jednak w lecie panuje tam mimo tego temperatura iscie tropikalna, by nie rzec, piekarnikowa.

Wynika to zapewne z różnic wysokości przedziału pasażerskiego. W gniotach i okurzaczach jest bardziej "przestronnie", dzięki czemu mieści się w nich więcej świeżego powietrza ;)
[url=http://www.km.wroclaw.pl/]Wrocławskie Forum Komunikacyjne[/url]
Jelcz PR110E #821
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Jelcz PR110E #821 » czwartek, 27 lipca 2006, 14:03

[quote="voy"]Jeśli chodzi o klimat to nie ma znowu tak dużo upalnych dni.

To chyba żart. W tym roku mamy np. upał od miesiąca, a duszno jest w autobusach już od temperatury 25 stopni na zewnątrz, jeśli nie posiadają one dużych otwieranych okien.

[quote]Klimatyzacja poza tym nie ma szans w polsce

Raczej w Polsce jak już.

[quote]o klimatyzacji po prostu nie ma mowy bo jest za droga w eksploatacji.

To parę litrów więcej na 100 km, więc przynajmniej na wybranych połączeniach możnaby sobie na nią pozwolić, wydajna klimatyzacja wpływa w znacznym stopniu na komfort podróży, powiedziałbym wręcz że umożliwia przemieszczanie się w ludzkich warunkach.

[quote="Adam3k"] Nie mówiąc już o tym że sama klimatyzacja także jest szkodliwa.

Na pewno nie bardziej niż upał, pot, nieprzyjemne zapachy i przegrzanie organizmu (oraz związane z tym zasłabnięcia).
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez mistral » czwartek, 27 lipca 2006, 17:27

Nie wiem gdzie to napisać, bo dyskusja nt. klimatyzacji toczy sie również w temacie: technika autobusowa i dalej chyba coś ze solarisem SU 18.
Otóż jechałem dzisiaj jako pasażer najnowszym nabytkiem MPK Poznań czyli SOLARISEM i stwierdzam: w ustobusie można było odczuć różnicę temperatur, było chlodniej niz na zewnątrz. Natomiast było duszno, a to oznacza, że wydajność, czyli wymiana powietrza przez klimatyzator jest zbyt mała. Nie była to godzina szczytu, było mało pasażerów, gdyby autobus był pełen to byłoby jeszcze gorzej.
Cała dyskusja o tym czy okna otwierane, czy odsuwane są lepsze, przypomina studencką dyskusję, czy lepiej myć nogi, czy ręce. Bo w jednym i drugim przypadku jeśli mówimy o oknach w nowych autobusach, to są one zbyt małe i bez względu na to, czy otwierając czy zamykając nalezy uważać na palce, to wymiana powietrza za ich pośrednictwem jest zbyt mała.
Uważam, że dotychczas w naszym klimacie w autobusach KM klimatyzatory nie były potrzebne. Duże otwierane okna, wywietrzniki na dachu wystaczały. Poza tym temperatury wysokie były rzadkością. Jesli jednak nadciąga ocieplenie klimatu i to co przeżywamy w tym roku ma stać się normalnością, to klimatyzatory będą musiały być standartem.
Wypowiedź ZBYRUSA z 26 lipca w temacie: Technika autobusowa , Polskie autobusy, klima w warszawskich SU 18 , popieram w 100%.
POZDROWIENIA z POZNANIA
Poprzednia stronaNastępna strona
Odpowiedz