Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ignacy Góra Prezesem UTK

inforail
31.03.2017 13:56
0 Komentarzy

Premier Beata Szydłopowołała Ignacego Górę na stanowisko Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Ponowny konkurs na to stanowisko wymusiła zmiana ustawy otransporcie kolejowym. Po nowelizacji Prezes UTK powoływany przez Prezesa RadyMinistrów ma gwarancję niezależności, m.in. poprzez wprowadzenie kadencyjności.

Od lutego 2016 r. Ignacy Góra pełnił obowiązki PrezesaUrzędu Transportu Kolejowego. Jeszcze przed nowelizacją ustawy o transporciekolejowym, 24 listopada 2016 r. został powołany przez Prezesa Rady Ministrów nastanowisko Prezesa UTK. ? Dzisiejsze powołanie odczytuję jako wysoką ocenędziałań podejmowanych do tej pory ? mówi Ignacy Góra. ? W 2016 roku zmieniliśmyfilozofię funkcjonowania urzędu, jesteśmy otwarci i mamy nastawienieprorynkowe. Myślę, że z uznaniem spotkały się działania, które świadczą ospołecznej odpowiedzialności urzędu, takie jak „Deklaracja w sprawie rozwojukultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”, „Akademia UTK”, czy dużezaangażowanie w poprawę sytuacji podróżnych z niepełnosprawnościami ? dodajePrezes UTK.

Urząd Transportu Kolejowego działa zgodnie z nową misją iwizją. Kreuje bezpieczne i konkurencyjne warunki świadczenia usług transportukolejowego. Urząd jest nowoczesny i otwarty, dba o wysokie standardywykonywania usług na rynku transportu kolejowego. Bezpieczeństwo to priorytetPrezesa UTK. Dlatego w 2016 roku podjęto działania promujące kulturę bezpieczeństwa,między innymi przez „Deklarację w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa wtransporcie kolejowym”, którą podpisało 127 sygnatariuszy.

Urząd edukuje także najmłodszych. W ramach „Kolejowego ABC”od 2013 nauczyliśmy prawie 6 tysięcy dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych,jak zachować się bezpiecznie w pobliżu torów. W najbliższym czasie zasięg akcjibędzie znacznie szerszy z uwagi na pozyskanie środków unijnych.

Urząd chętnie dzieli się wiedzą. Dla rynku kolejowegoprowadzimy bezpłatne warsztaty w ramach „Akademii UTK”. Organizujemy warsztatym.in. dla użytkowników bocznic, członkówkomisji kolejowych, przewoźników, zarządców. Opracowaliśmy scenariuszeszkolenia maszynistów na symulatorach z uwagi na obowiązek ich stosowania od2018 roku. Dla maszynistów przygotowaliśmy i wdrożyliśmy aplikację informatyczną SOLM, któraprzyspiesza wydawanie licencji maszynisty, ale także umożliwia załatwieniewszystkich formalności bez wychodzenia z domu. Jesteśmy i będziemy nowoczesnymi otwartym urzędem, przyjaznym dla obywateli i ułatwiającym prowadzenieróżnorodnej działalności na rynku kolejowym i około-kolejowym.

Znaczącą rolę w działaniach UTK odgrywa aktywność na rzeczosób z niepełnosprawnością. Na zlecenie Urzędu powstał raport dostępnościobiektów infrastruktury kolejowej dla osób z niepełnosprawnością. Po apeluPrezesa UTK wielu przewoźników skróciło wymagany okres informowania o podróżyprzez osobę z niepełnosprawnością z 48 godzinnym wyprzedzeniem. W samymurzędzie zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami przekracza 6 procent. Siedziba urzędu jest w pełni dostosowana dopotrzeb osób z niepełnosprawnościami. UTK zdobył pierwsze miejsce w KonkursieLODOŁAMACZE 2016 za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywnościosób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia. Za świadome i skutecznedziałania związane z zatrudnianiem pracowników z niepełnosprawnością zostaliśmyteż wyróżnieni Medalem Przyjaciel Integracji. Współpracujemy z organizacjamidziałającymi na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Ignacy Góra ukończył Politechnikę Krakowską na kierunkumechanika i budowa maszyn – specjalność pojazdy szynowe oraz organizacja izarządzanie przedsiębiorstwem, a także studia podyplomowe: na PolitechniceŚląskiej – Zintegrowane Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem, PolitechniceKrakowskiej – Nowoczesne Technologie Elektryczne w Transporcie, PolitechniceRadomskiej – Integracja z UE w Transporcie Kolejowym oraz na Akademii L.Koźmińskiego w Warszawie – Europejski Model Zarządzania.

Od początku kariery zawodowej jest związany z branżąkolejową. Jest autorem i współautorem wielu przepisów w zakresiebezpieczeństwa, eksploatacji i interoperacyjności oraz rozporządzeń dotyczącychm.in. szkolenia na licencje i świadectwo maszynisty. W latach 2005-2008 był przedstawicielemGrupy PKP w Community of European Railway and Infrastructure Companies. Jego osiągnięciem było m.in. opracowanierozwiązań dotyczących pracy pracowników mobilnych, w szczególności maszynistóww ruchu transgranicznym.


Komentarze