Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Szwajcarzy wkładają maski: od pociągów po … wyciągi

infotrans
07.07.2020 18:00
0 Komentarzy

Od poniedziałku, 6 lipca,  w Szwajcarii obowiązuje nakaz noszenia masek w środkach transportu publicznego. Rząd w Bernie chce w ten sposób uniknąć drugiej fali zakażeń koronawirusem.

Nowe przepisy były zapowiadane przez Radę Federalną (rząd) w ubiegłym tygodniu, ale weszły w życie w poniedziałek. Obowiązek zakrycia nosa i ust dotyczy podróży wszystkimi środkami transportu publicznego, od pociągów po tramwaje, promy i wyciągi narciarskie. Podobne zasady wprowadziły na pokładzie swoich samolotów linie lotnicze SWISS.

Pasażerowie, którzy nie będą mieli masek, zostaną zmuszeni do opuszczenia pojazdu na najbliższym przystanku. Jeśli się nie podporządkują, grozi im grzywna. Jak pisze agencja Reutera, w poniedziałek wyglądało na to, że większość Szwajcarów stosowała się do przepisów.

Nakaz noszenia masek nie obowiązuje obecnie w sklepach ani w innych miejscach publicznych poza kantonami Vaud i Jura, gdzie o dodatkowych regulacjach zdecydowały miejscowe władze.

Wzrost zachorowań

Przepisy wchodzą w życie w czasie, kiedy w Szwajcarii liczba nowych przypadków Covid-19 zaczęła znów rosnąć. O ile przez większość maja i czerwca nowych zakażeń przybywało w tempie 20-40 dziennie, pod koniec ubiegłego miesiąca liczby zaczęły wzrastać, a w miniony piątek nowych zakażeń było najwięcej od ponad dwóch miesięcy – 137. W czerwcu zniesiono większość wprowadzonych wcześniej restrykcji.

Ogłaszając decyzję o wprowadzeniu obowiązku zakrywania twarzy, minister zdrowia Alain Berset przyznał, że sąsiednie kraje wprowadziły podobne przepisy znacznie wcześniej, a decyzja ma na celu uniknięcie drugiej fali epidemii w Szwajcarii. Jak dotąd w całym kraju zdiagnozowano koronawirusa u 32 325 osób, z których 1965 zmarło. (PAP)

Komentarze