Busy do Niemiec - legalne, czy nie?

Wasze opinie o tym co dzieje się na rynku przewozów międzynarodowych

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

marekczylija

Busy do Niemiec - legalne, czy nie?

Postprzez marekczylija » wtorek, 9 marca 2010, 20:41

Witam serdecznie!

Chciałbym prosić o radę w następującej sprawie.

Zastanawiam się nad rozpoczęciem przewozów osób minibusem (8+1) na trasie międzynarodowej, konkretnie Poznań-Berlin.
Z tego, co dowiedziałem się czytając ustawę o transporcie drogowym, i co potwierdziłem w Biurze Obsługi Transportu Międzynarodowego, przewóz minibusem:
- musi być rejestrowany przy użyciu książki Interbus,
- pasażerowie nie mogą być zabierani/wysadzani na przystankach pośrednich - muszą jechać z punktu początkowego do końcowego (wszyscy)
- jeżeli przejazd w jedną stronę jest z pasażerami, to przejazd w drugą stronę musi odbywać się bez pasażerów; w przeciwnym wypadku jest wymagane zezwolenie od niemieckiego ministra infrastruktury.

Nie wiem, ile te wymogi prawne mają wspólnego z praktyką. Jechałem parę razy busem do Niemiec, i żaden z tych warunków nie był spełniony. Firma, z którą jechałem, reklamuje się w internecie, łatwo można znaleźć ją przy pomocy wyszukiwarki, więc wydaje mi się dziwne, żeby miała działać nielegalnie. Poza nią jest kilka innych firm realizujących przewozy na tej lub zbliżonych trasach, które, podejrzewam, że działają na podobnych zasadach.

Czy ktoś, kto ma wiedzę, doświadczenie w tej kwestii, mógłby mnie wspomóc radą? Jak faktycznie prowadzony jest przewóz busami za granicę - nielegalnie, czy raczej wymogi prawne, o których wspomniałem są jakoś sprytnie obchodzone, tak, że nie koliduje to z prawem?

Pozdrawiam!
Marek
Marek

Re: Busy do Niemiec - legalne, czy nie?

Postprzez Marek » piątek, 12 marca 2010, 00:06

daj spokój, jak kolej uruchomi tańsze połaczenia (cos takiego jak na Wrocław Drezno) to spora czesc podróznych przesiadzie sie do pociagów, gdy ruszy nowe lotnisko w Berlinie Niemcy zadbaja o połaczenia z lotniskiem, kolejowe oczywiscie
marek
Antek

Postprzez Antek » środa, 1 lutego 2012, 01:59

[quote="Marek"]daj spokój, jak kolej uruchomi tańsze połaczenia (cos takiego jak na Wrocław Drezno) to spora czesc podróznych przesiadzie sie do pociagów, gdy ruszy nowe lotnisko w Berlinie Niemcy zadbaja o połaczenia z lotniskiem, kolejowe oczywiscie

co do oplacalnosci takiego czegos to chyba jednak jest oplacalne - sadzac po ilosci oferowanych uslug - ale autor pytal tez o legalnosc tego przedsięwzięcia.... ja zreszta tez bylbym zainteresowany wiedza na ten temat, wiec jesli ktos takowa posiada to prosze o odpowiedz... TIA
rysiek

Postprzez rysiek » środa, 28 marca 2012, 15:29

Formularz jazdy wypełnia się tylko przy przewozach wahadłowych i okazjonalnych. Autor pyta o przewozy regularne, a na wykonywanie takowych potrzebne jest zezwolenie.
rafalkulak

Postprzez rafalkulak » niedziela, 13 października 2013, 14:32

Słyszałem o ofercie polskiego busa. Jak się dobrze przyczaić to naprawdę bardzo fajne stawki nawet za dalekie trasy można wyłowić.
VTS

Postprzez VTS » sobota, 19 października 2013, 00:30

Ostatni post ma tyle wspólnego z tematem co średni roczny udój mleka na jedną krowę w Szwajcarii z lotami w kosmos, tak samo zresztą jak pozostałe posty jego autora...
Contiki Travel Europe Ltd
bobus

Postprzez bobus » czwartek, 24 grudnia 2015, 22:56

"- pasażerowie nie mogą być zabierani/wysadzani na przystankach pośrednich - muszą jechać z punktu początkowego do końcowego (wszyscy)
- jeżeli przejazd w jedną stronę jest z pasażerami, to przejazd w drugą stronę musi odbywać się bez pasażerów; w przeciwnym wypadku jest wymagane zezwolenie od niemieckiego ministra infrastruktury."
Czy ktoś wie czy to nadal obowiązuje???
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez kpc21 » sobota, 26 grudnia 2015, 00:59

To pierwsze raczej nie, i raczej nigdy nie obowiązywało, przynajmniej jeśli chodzi o regularne linie, biorąc pod uwagę, że istniały i cały czas istnieją połączenia międzynarodowe z Polski do Niemiec zatrzymujące się na przystankach pośrednich. Z PolskimBusem na czele (choć on akurat nie ma przystanków pośrednich w Niemczech, a jedynie w Polsce).

Jeśli chodzi o to drugie - to nie wiem, ale logika sugeruje, że chcąc uruchomić połączenie autobusowe przebiegające częściowo po terytorium Niemiec, trzeba uzyskać niemieckie zezwolenie.