Zezwolenia, wykazy

Wasze opinie o tym co dzieje się na rynku przewozów międzynarodowych

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

mateusz_wroc

Zezwolenia, wykazy

Postprzez mateusz_wroc » czwartek, 21 stycznia 2016, 18:10

Witam
Już się witałem w innym temacie, ale z grubsza: jestem doktorantem UWR i zajmuje się transportem publicznym w obrębie pogranicza Polski,Niemiec oraz Czech. W przypadku transportu autobusowego zajmuję się nim w aspekcie międzynarodowym, czyli przekraczającym granice. Zasadniczo interesują mnie trzy skale: lokalne, regionalne oraz wojewódzkie. I teraz, z racji konieczności oparcia się o "twarde" dane, do kogo najlepiej zwrócić się z oficjalnym pismem odnośnie udostępnienia zezwoleń na takich liniach?
Zakładam, że wszystkie połączenie międzynarodowe (bez względu na skalę, wliczając w to połączenia" miejskie") regulowane są przez organ centralny?
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Re: Zezwolenia, wykazy

Postprzez kpc21 » sobota, 23 stycznia 2016, 02:44

Co do ostatniego pytania, to nie, często są to porozumienia między np. naszym urzędem marszałkowskim a odpowiednimi władzami w sąsiednich krajach.
mateusz_wroc

Postprzez mateusz_wroc » sobota, 23 stycznia 2016, 17:11

No tak, tylko potrzebuję podstawy prawnej, faktycznej na temat takiej organizacji. Inna kwestia, że wydawało mi się, że połączenia transgraniczne z zasady trafiają do "worka centralnego"
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez kpc21 » piątek, 4 marca 2016, 21:30

Przecież nawet na tym pograniczu Polski, Niemiec i Czech wielu polskich przewoźników współpracuje z niemieckim związkiem taryfowym ZVON i oferuje wspólny bilet Euro-Nysa. Poza kolejami - między innymi PKS Jelenia Góra, jakiś prywaciarz, ale także i samo miasto Jelenia Góra.

I jest w Zgorzelcu autobus, prywaciarza "Bielawa", ale wydaje mi się, że kursujący na zlecenie odpowiedniego urzędu, łączący ze sobą obie strony granicy. Na granicy polsko-niemieckiej znajdziesz więcej takich przypadków, część ewidentnie będąca połączeniami uruchamianymi przez samorządy. I organ centralny nie macza w tym palców.

Albo połączenia kolejowe. W tych regionalnych także organ centralny nie macza palców. Ministerstwo Infrastruktury między Polską a Niemcami organizuje chyba tylko pociągi do Berlina (i Kiepurę - przez Berlin i Niemcy do Kolonii). Pociągi Wrocław-Drezno, Kostrzyn-Berlin, z bodaj Zielonej Góry do Frankfurtu nad Odrą, ze Szczecina do Berlina (z przesiadkami) czy Lubeki, jeszcze są bodaj jakieś pojedyncze kursy przez punkt graniczny w Zasiekach (Forst) - to wszystko porozumienia między polskimi i niemieckimi samorządami.

To znaczy nie mam pewności, czy organ centralny nie musi na to wydać jakichś zezwoleń - ale to jest zwyczajna czynność administracyjna, tak jak wydają takie samo zezwolenie np. PolskiemuBusowi, z organizacją tych połączeń nie ma nic wspólnego.
mateusz_wroc

Postprzez mateusz_wroc » środa, 9 marca 2016, 21:42

Dzięki za odpowiedź. Oczywiście związek ZVON jest mi dobrze znany i gdyby nie początkowe "komplikacje" z wyborem obszaru badań itp. to stanowiłby bardzo wdzięczny obszar badań z racji publikacji z jednym dokumencie wszystkich rozkładów jazdy które byłyby oficjalną podstawą do analizy.
Jednak z racji dużej ilości danych i problemów z ich pozyskaniem oficjalnie, temat pracy zawęził się do pogranicza polsko-czeskiego i tylko transportu kolejowego. (ogólnie: różnice w rozwoju transportu kolejowego na obszarze pogranicza z uwzględnieniem peryferyjności, wykluczenia komunikacyjnego i tzw. punktów przełamania czyli komunikacji transgranicznej).
Co do regionalnych kolejowych (czyli łączących dwa sąsiadujące jednostki terytorialnego) to z tego co wiem to masz rację, tzn. wszystko jest w gestii regionalnej.