Prywatni przewoźnicy

Dyskusje o firmach KM

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

maro79

Postprzez maro79 » sobota, 19 października 2002, 09:10

Nie jest winą prywatnych przewoźników, że w Polsce po 1989roku odrodził się kapitalizm, a wraz nim pewne reguły m.in konkurencja.
Jest winą władz samorządowych dopuszczanie do takiego funkcjonowania komunikacji jak opisał Michcc na przykładzie Lublina. Każda firma transportowa działająca legalnie ma prawo świadczyć usługi transportowe, w tym usuługi transportu pasażerskiego regularnego. Legalne działanie to posiadanie koncesji (licencji) oraz w przypadku przewozów regularnych zezwolenia na takie przewozy. Aby otrzymać zezwolenie, należy m.in. przedstawić rozkład jazdy. Rozkład jazdy musi być przedtem skoordynowany. Wszystkie te dokumenty wydają władze samorządowe, koordynacji rozkładów jazdy też dokonują władze samorządowe. Następnie nie potrafią wyegzekwować przestrzegania wydanych przez siebie dokumentów.
Przy braku przestrzegania i egzekwowania prawa, jest dużo miejsca dla nierzetelnych i cwaniackich firm, co znamy nie tylko z "działki" transportowej.
Jakub K.
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Jakub K. » czwartek, 29 maja 2003, 06:51

Nie miałbym nic przeciwko konkurencji w komunikacji, gdyby była uczciwa, tzn. na równych zasadach (tzn. żeby prywatni przewoźnicy przyczyniali się do utrzymywania przystanków, umieszczali na nich rozkłady jazdy, wydawali pasażerom bilety, prowadzili sprzedaż biletów miesięcznych itp.). A tymczasem teraz jest tak, że do wymienionych zasad strosuje się tylko PKS i przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, a prywatni jeżdżą najczęściej na dziko, jak w krajach Azji czy Afryki, a nie jak w kraju aspirującym do Unii Europejskiej. Taki stan rzeczy nie ma nic wspólnego z konkurencją, to jest po prostu bałagan i bezprawie. I żadne władze na to nie reagują, to jest w tym wszystkim najgorsze. A przecież od 1999 roku istnieje ustawa, nakładająca na prywatnych przewoźników pewne obowiązki. Tylko że nikt jej nie potrafi wyegzekwować.
"Dwoje ludzi na przystanku na rozstaju życia dróg,Autobus dla kochanków do ich stacji nie podjedzie nigdy już..." (Mamzel)
Gallux
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Postprzez Gallux » czwartek, 29 maja 2003, 16:35

I najgorsze co może być to przyjazdy takich busa 5 minut przed PKSem. Jednak ja wole jezdzic czyms porzadnym, bo nie przepadam za busiarzami i ich wynalazkami, ale wielu ludzi daje sie skusić na ich usługi i to jest smutne :sad: Ktoś tu dobrze zauważył, że na Słowacji nie ma tego badziewia. Jaki złoty środek trzeba u nas znaleźć, żeby to się skończyło?
Jakub K.
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Jakub K. » poniedziałek, 2 czerwca 2003, 07:41

[quote]
On 2003-05-29 16:35, Gallux napisał:
I najgorsze co może być to przyjazdy takich busa 5 minut przed PKSem. Jednak ja wole jezdzic czyms porzadnym, bo nie przepadam za busiarzami i ich wynalazkami, ale wielu ludzi daje sie skusić na ich usługi i to jest smutne :sad: Ktoś tu dobrze zauważył, że na Słowacji nie ma tego badziewia. Jaki złoty środek trzeba u nas znaleźć, żeby to się skończyło?

No nie wiem. Chyba kwestia charakteru narodowego. Po prostu Słowacy są dobrze zorganizowanym narodem i u nich wszystko dobrze funkcjonuje, a u nas zawsze z wszystkiego musi wyjść karykatura. Tak samo w komunikacji :sad:
"Dwoje ludzi na przystanku na rozstaju życia dróg,Autobus dla kochanków do ich stacji nie podjedzie nigdy już..." (Mamzel)
poha.inc
<i>BusForum</i>

Postprzez poha.inc » niedziela, 10 sierpnia 2003, 01:41

[quote]
On 2003-05-29 16:35, Gallux napisał:

8tys mandatu do zapłacenia dla kazdego - szybko sie skonczylo :smile: Teraz w walbrzychu zalegalizowano ich dzialalnosc. Powstaly dwa stowarzyszenia PHU Nyska i Boro-bus - maja rozklady i swoje rzechy i nimi woza ludzi :smile:
[url=http://groups.google.pl/group/pl.misc.transport.miejski/msg/133ecae8a49ca99f?dmode=source]http://transport.asi.pwr.wroc.pl/[/url]
Jelcz PR110E #821
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Jelcz PR110E #821 » niedziela, 10 sierpnia 2003, 10:58

[quote]
On 2003-08-10 01:41, poha.inc napisał:
8tys mandatu do zapłacenia dla kazdego - szybko sie skonczylo :smile: Teraz w walbrzychu zalegalizowano ich dzialalnosc. Powstaly dwa stowarzyszenia PHU Nyska i Boro-bus - maja rozklady i swoje rzechy i nimi woza ludzi :smile:

Legalny nyskarz, hehehe...
poha.inc
<i>BusForum</i>

Postprzez poha.inc » czwartek, 14 sierpnia 2003, 02:25

[quote]
On 2003-08-10 10:58, Jelcz PR110E #821 napisał:
[quote]

Dokładnie Hehe... sytuacja teraz wyglada tak ze dalej jest taki bajzel jak byl przedtem - busiarze maja w dupie rozklady ktore dal im urrzad miasta i sopbie radosnie zajezdzaja droge. Przestrzeganie rozkladu obowiazywalo przez niecaly tydzien po jego wprowadzeniu.
[url=http://groups.google.pl/group/pl.misc.transport.miejski/msg/133ecae8a49ca99f?dmode=source]http://transport.asi.pwr.wroc.pl/[/url]
mistral
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez mistral » czwartek, 14 sierpnia 2003, 08:35

Taka sytuacja to nic innego jak nieudolność władz samorządowych. Już tyo pisałem: to władze samorzadowe wydają zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej, wydają zgodę na uruchomienie komunikacji regularnej, koordynuja rozklady jazdy. I nie potrafia tego wszystkiego wyegzekwować.
Może w najbliższych wyborach samorządowych wziąc pod uwagę na kogo głosować. Nikt mi nie powie, że nie mozna wyegzekwować normalności.
POZDRAWIAM
poha.inc
<i>BusForum</i>

Postprzez poha.inc » czwartek, 28 sierpnia 2003, 13:36

[quote]
On 2003-08-10 10:58, Jelcz PR110E #821 napisał:
[quote]

Masz racje, jakkolwiek przez tydzien jezdzili wedlug swoich rozkladow to teraz znow samowolka jest i jezdza na 5min przez MPK.
mistral
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez mistral » czwartek, 28 sierpnia 2003, 13:55

A co na to władze? Chyba cieszą się, że odepchnęli od siebie problem na jakiś czas i tak przeczekają do następnych wyborów.

<font size=-1>[ Ta wiadomość została zmieniona przez: mistral dnia 2003-08-28 13:56 ]</font>
poha.inc
<i>BusForum</i>

Postprzez poha.inc » sobota, 30 sierpnia 2003, 05:39

[quote]
On 2003-08-14 08:35, mistral napisał:
Taka sytuacja to nic innego jak nieudolność władz samorządowych. Już tyo pisałem: to władze samorzadowe wydają zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej, wydają zgodę na uruchomienie komunikacji regularnej, koordynuja rozklady jazdy. I nie potrafia tego wszystkiego wyegzekwować.
Może w najbliższych wyborach samorządowych wziąc pod uwagę na kogo głosować. Nikt mi nie powie, że nie mozna wyegzekwować normalności.
POZDRAWIAM

Chyba krwia i zelazem. Teraz chyba nie pozostalo mi nic innego jak glosowac na kaczora donaldka - inni juz byli.
transboss

busiarz

Postprzez transboss » czwartek, 7 kwietnia 2005, 18:32

Ja byłem a właściwie jestem busiarzem, zawsze jeździłem według rozkład nikomu nie podjeżdzałem, ale konkurencja robiła różne numery. Zaczynałem od starego VW teraz mamy 6 Neoplanów i 1 Setre, nie żebym się pszachwalał, chce pokazać że sumiennością podejściem do klijenta można dużo zdziałac no i pożądny sprzęt.
Pozdrawiam. Transboss
Locutus
<i>BusForum</i>

Postprzez Locutus » piątek, 8 kwietnia 2005, 08:10

PRZECHWALAŁ
KLIENTA
PORZĄDNY

Trochę szacunku dla forumowiczów by się przydało :evil: Nikt nie ma obowiązku domyślać się, co autor miał na myśli i w jakim języku swą wypowiedź opublikował :evil:

Pzdr.
LOKI
[url=http://www.pkk.info.pl][color=blue]Platforma Komunikacyjna Krakowa[/color][/url] - najprzyjaźniejsze użytkownikowi forum o krakowskiej komunikacji miejskiej.
Aron
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Aron » piątek, 8 kwietnia 2005, 21:14

[quote="mistral"]Taka sytuacja to nic innego jak nieudolność władz samorządowych. Już tyo pisałem: to władze samorzadowe wydają zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej, wydają zgodę na uruchomienie komunikacji regularnej, koordynuja rozklady jazdy. I nie potrafia tego wszystkiego wyegzekwować.
POZDRAWIAM

A myślisz, że większość pasażerów marzy o tym żeby było mniej połączeń ( po likwidacji busiarstwa)?

przypuszczam że wątpię :-)
matador

Postprzez matador » piątek, 29 kwietnia 2005, 15:45

Aronie, dzisiejsza Gazeta Wyborcza w dodatku lubelskim napisała rozkład jazdy busów z Lublina. Jwst on zywcem ściągnięty ( z tymi samymi błędami) z Twojej strony netowej.
Wiedziałes o tym, wyraziłeś zgodę?
Czy może ten artykuł dzięki Tobie powstał?
Następna strona
Odpowiedz