KOMUNIKACJA PODMIEJSKA W REJONIE POZNANIA

Dyskusje o firmach KM

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

KYCZBOS
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez KYCZBOS » środa, 14 maja 2003, 15:23

A teraz mała ciekawostka. Kilka dni temu wróciłem z wycieczki do Barda Śląskiego. Stojąc na zabytkowym moście zauważyłem w oddali Autosana H9-35. Widniał na nim napis "DAR GMINY TARNOWO PODGÓRNE". Okazało się, że w Bardzie są dwa Autosany H9-35, które zostały podarowane im po powodzi w 1997 przez Tarnowo Podgórne (jeździły kiedyś w TPBUS). Jeden z tych busów już prawdopodobnie nie wyjedzie na ulice Barda, a drugi służy jako autobus do przewozu dzieci do szkoły w Bardzie. Oczywiście autobusy uwieczniłam na zdjęciach :smile:

<font size=-1>[ Ta wiadomość została zmieniona przez: KYCZBOS dnia 2003-05-14 15:25 ]</font>
KYCZBOS
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez KYCZBOS » poniedziałek, 19 maja 2003, 20:01

NEWS!!!
W ZUK Komorniki pojawił się nowy busik. Jest to Iveco Turbo Daily. Dostał numer #20. Kursuje na linii 116, ale tylko w soboty i niedziele. Pomalowany jest podobnie jak MANy SL202 pochodzące z Koblenz, czyli na żółto-pomarańczowo.
KYCZBOS
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez KYCZBOS » piątek, 20 czerwca 2003, 16:12

Dzisiaj odwiedziłem bazę Transregionu w Murowanej Goślinie - trochę kiepsko to tam wygląda, ale nie o tym chciałem pisać. Z tego co mi powiedzieli mechanicy, bo prezesa nie było sprzedali Jelcza L11, gdzieś na śląsk. I teraz prośba do wszystkich forowiczów ze Śląska. Może wiecie, do kogo lub do jakiego przewoźnika mógł trafić ten autobus. Był pomalowany w barwy biało - niebieskie, a na tyle miał dużą naklejkę z napisem: "Urząd miejski w Kościanie 2000". Z tego co mi powiedzieli, to w zamian za tego Jelcza ma w najbliższym czasie przybyć następny piętrus
KYCZBOS
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez KYCZBOS » piątek, 20 czerwca 2003, 16:14

Dzisiaj też poraz pierwszy widziałem najnowszy nabytek Transkomu. A mianowicie jest to Jelcz PR-110. Pomalowany został w nowe barwy firmowe. Kupiony został od firmy przewozowej MISTRAL. Dostał numer #13. Zobaczymy, czy będzie to dla niego szczęśliwy numer.

<font size=-1>[ Ta wiadomość została zmieniona przez: KYCZBOS dnia 2003-06-20 16:16 ]</font>
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez mistral » piątek, 20 czerwca 2003, 19:44

Autobus, który sprzedaliśmy do TRANSKOMU, to JELCZ pr110 w wersji miejskiej. Ma on leżący silnik ale 6-biegową skrzynię biegów.
Przed sprzedażą mieli go 3 dni i dokonywali oględzin zanim zdecydowali się na kupno.
W dwa tygodnie po sprzedaży tego autobusu okazało się, że byłby on nam bardzo przydatny, ale cóż trzeba by chodzić do wróżki.
POZDRAWIAM
memphis
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez memphis » piątek, 20 czerwca 2003, 22:06

[quote]
On 2003-06-20 16:12, KYCZBOS napisał:
Dzisiaj odwiedziłem bazę Transregionu w Murowanej Goślinie - trochę kiepsko to tam wygląda, ale nie o tym chciałem pisać. Z tego co mi powiedzieli mechanicy, bo prezesa nie było sprzedali Jelcza L11, gdzieś na śląsk. I teraz prośba do wszystkich forowiczów ze Śląska. Może wiecie, do kogo lub do jakiego przewoźnika mógł trafić ten autobus. Był pomalowany w barwy biało - niebieskie, a na tyle miał dużą naklejkę z napisem: "Urząd miejski w Kościanie 2000". Z tego co mi powiedzieli, to w zamian za tego Jelcza ma w najbliższym czasie przybyć następny piętrus

Spróbuj się dowiedzieć w tym Transregionie chociaż nazwę miasta gdzie go sprzedali. U nas jest kilkadziesiąt firm przewozowych, więc ciężko strzelać kto się mógł wzbogacić L11 :wink:
KYCZBOS
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez KYCZBOS » piątek, 20 czerwca 2003, 22:59

W Transregionie był dzisiaj tylko mechanik, a niestety nie znam numeru do Transregionu (i dodatkowo zapomniałem się o to zapytać), by tam zadzwonić i pogadać z szefem (on to już napewno będzie wiedzieć). Może ktoś z was ma numer do Transregionu?
KYCZBOS
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez KYCZBOS » piątek, 20 czerwca 2003, 23:04

I tak może przy okazji: może ktoś ma zdjęcie tego Jelcza jeszcze gdy służył w Mistralu, bo chciałbym umieścić taką fotkę na stronce lub chociaż dołączyć ją do własnego archiwum (mój adres email to:<a href="mailto:pozbus@interia.pl">pozbus@interia.pl</a>).

<font size=-1>[ Ta wiadomość została zmieniona przez: KYCZBOS dnia 2003-06-20 23:05 ]</font>
KYCZBOS
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez KYCZBOS » piątek, 27 czerwca 2003, 18:24

Swarzędzka komunikacja szykuje się do zakupu jedego autobusu przegubowego. Dzisiaj na linii S1 poraz pierwszy pojawił się testowy autobus Solarisa - Solaris U18. W najbliższym czasie ma przybyć na testy autobus Mercedesa. Mam tylko nadzieję, że nowa pani burmistrz jest na tyle mądra, by ponownie wybrała autobus Volvo (jakoś inna marka głupio by wyglądała pośród 13 autobusów marki Volvo)
maro79
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez maro79 » piątek, 27 czerwca 2003, 21:26

Rzeczywiście testują dwa autobusy - przegubowe SOLARISY, ale z założenia niezobowiązująco. Można dwa tygodnie pojeździć cudzym autobusem i podziękować.
KYCZBOS
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez KYCZBOS » piątek, 27 czerwca 2003, 22:06

[quote]
On 2003-06-27 21:26, maro79 napisał:
Rzeczywiście testują dwa autobusy - przegubowe SOLARISY, ale z założenia niezobowiązująco. Można dwa tygodnie pojeździć cudzym autobusem i podziękować.

To, że to jest niezobowiązujące, to ja wiem, ale masz rację, że trochę dziwnie zabrzmiało, to co napisałem. Ten Solaris, którego testują w swarzędzu jest w całości granatowy, a wnętrze utrzymane jest w odcieni szarości, siedzenia mają granatową tapicerkę, a poręcze są żółte. Boję się, że nasza nowa pani burmistrz wybierze najtańszą ofertę, a nie najlepszą, no chyba, że ktoś przemówi jej do rozsądku.

<font size=-1>[ Ta wiadomość została zmieniona przez: KYCZBOS dnia 2003-06-27 22:08 ]</font>
Gość

Postprzez Gość » sobota, 28 czerwca 2003, 16:02

[quote]
On 2003-06-27 18:24, KYCZBOS napisał:
Swarzędzka komunikacja szykuje się do zakupu jedego autobusu przegubowego.......

A właściwie dlaczego Swarzędz kupuje kolejnego przegubowca? Trochę to dziwne w kontekscie tego co się ostatnio wokół Wiraż-Busu działo. Po pierwsze, po co kolejny długi autobus, jeśli 6 busów wystarcza spokojnie do obsługi linii S-1. Dziwi mnie to tym bardziej, że przecież ostatnio na skutek oszczędności ograniczono kursy na S-1. Chyba, że w przyszłości 15 metrowce miałyby jeździć na S-5, a na S-1 tylko przegubowce. Tym bardziej, że przy 15-minutowej częstotliwości podczas popołudniowego szczytu 15 metrów to czasami trochę za mało.
KYCZBOS
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez KYCZBOS » niedziela, 29 czerwca 2003, 00:39

Masz rację, autobusy 15 metrowe mają obsługiwać linię S5, a na S1 mają być tylko przeguby. W sumie z tego co mówił mi kierowca, to zapotrzebowanie jest na dwa przeguby, ale teraz na drugiego brakuje pieniędzy i ma być kupiony dopiero na początku przyszłego roku. A z tym, że 15 metrowe autobusy nie wystarczają przy kursach co 15 minut, to mogłem się na własnej skórze przekonać - czasami ludzie już na drugim przystanku nie mogli dostać się do autobusu - istny koszmar, ale podobno to tylko przejściowo
maro79
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez maro79 » niedziela, 29 czerwca 2003, 08:21

[quote]
On 2003-06-28 16:02, Anonymous napisał:
[quote]
A właściwie dlaczego Swarzędz kupuje kolejnego przegubowca? Trochę to dziwne w kontekscie tego co się ostatnio wokół Wiraż-Busu działo.
[quote]

Dowiedz się ANONYMUSIE co działo się wokół WIRAŻ-BUSu i napisz, bo ja odnoszę wrażenie, że ten cały smród jaki wytworzono wokół tej firmy był sztuczny. Smród zaczęto wytwarzać po wyborach i zmianie obsady w ratuszu. Gdy przyszła nowa władza, o innej opcji politycznej, chciała wysadzić zarząd WIRAŻ-BUSU i wstawić w to miejsce kogoś innego (swojego). Nastała cisza gdy WIRAŻ-BUS otrzymał jakąś zaszczytną nagrodę (chyba DOBRE BO POLSKIE). Do tej nagrodzy typowali pasażerowie, czyli klienci.
Chętnie dowiedziałbym sie czegoś na ten temat od mieszkańców Swarzędza, bo może się mylę.
JacekK

Postprzez JacekK » niedziela, 29 czerwca 2003, 12:22

[quote]
On 2003-06-29 08:21, maro79 napisał:
Dowiedz się ANONYMUSIE co działo się wokół WIRAŻ-BUSu i napisz, bo ja odnoszę wrażenie, że ten cały smród jaki wytworzono wokół tej firmy był sztuczny. Smród zaczęto wytwarzać po wyborach i zmianie obsady w ratuszu. Gdy przyszła nowa władza, o innej opcji politycznej, chciała wysadzić zarząd WIRAŻ-BUSU i wstawić w to miejsce kogoś innego (swojego). Nastała cisza gdy WIRAŻ-BUS otrzymał jakąś zaszczytną nagrodę (chyba DOBRE BO POLSKIE). Do tej nagrodzy typowali pasażerowie, czyli klienci.
Chętnie dowiedziałbym sie czegoś na ten temat od mieszkańców Swarzędza, bo może się mylę.

Wydaje mi się, że masz rację mówiąc o zamieszaniu politycznym wokół WirażBusu. Nowa władza, jako jedno ze swoich haseł wyborczych, głosiła chęć ukrócenia przekrętów m.in. w WirażBusie. Z tego co wiem, to działania KM Swarzędz kontrolowała nawet prokuratura, ale nie dopatrzyła się ŻADNYCH znamion przestępstwa, ani żadnych większych zaniedbań. A moje zdziwienie kupnem nowego autobusu wywołane jest tym, bo sądziłem, że nowa pani burmistrz będzie się starała jak najbadziej ciąć wydatki na KM, pośrednio powiązaną z poprzednim burmistrzem.

Wiraż Bus jest prywatną firmą i świadczy usługi na rzecz miasta Swarzędz. Jak już wspomniałem, jest związany z byłym burmistrzem. Po pierwsze, to właśnie były burmistrz był pomysłodawcą i założycielem KM w Swarzędzu w 1991 roku. Po drugie, prezesem tej firmy (może właścicielem?) jest osoba związana z byłym burmistrzem. Jak sądzę, obecna pani burmistrz najchętniej rozwiązałaby kontrakt z WirażBusem, a usługi komunikacyjne przekazałaby albo jakiejś innej firmie, albo stworzyłaby tzw. zakład budżetowy. Jeśli obsługą komunikacji zajmowałaby się inna prywatna firma, to jestem pewnie, że byłaby ona związana ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Swarzędzu bądź jakimiś spółkami, w których udziały mają osoby z zarządu i rady nadzorczej tej spółdzielni. Swarzędzcy spółdzielcy, to bardzo zgrana paczka, która dąży do zdobycia jak największej władzy w Swarzędzu. Druga możliwość - zakład budżetowy - jest też atrakcyjna, bo w takiej formie możnaby stworzyć dodatkowe stanowiska dla własnych ludzi. Czy jednak dojdzie do rozstania z Wiraż Busem? Myślę, że nie, bo jak sądzę, poprzedni burmistrz podpisał zapene długoletnią umowę z Wiraż Busem i jej rozwiązanie byłoby bardzo kosztowne dla Swarzędza.
Poprzednia stronaNastępna strona
Odpowiedz