MPK Wałbrzych

Dyskusje o firmach KM

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

bratek
 
Posty: 102
Dołączył: środa, 7 marca 2007, 13:12
Lokalizacja: Starogard/Łódź

MPK Wałbrzych

Postprzez bratek » wtorek, 13 września 2011, 11:53

Czy wałbrzyskie MPK zbankrutuje? ? naszemiasto.pl, 6.09.2011

[quote]Wszystko wskazuje na to, że niebawem Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Wałbrzychu pokieruje syndyk masy upadłościowej. Andrzej Kosiór, pełniący obowiązki prezes spółki, złożył już w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości miejskiego przewoźnika. Mimo że od kilku tygodni wdrażano w spółce program radykalnych oszczędności, radykalnie wzrastało jej zadłużenie.

- Zaległych długów mamy ponad 10 mln zł. Do tego dochodzą wciąż nowe, wynikające choćby z zaległości wobec pracowników - tłumaczy Andrzej Kosiór, p.o. prezes MPK w Wałbrzychu.

Z nieco ponad 300 pracowników miejskiego przewoźnika około 200 złożyło w sądzie pozwy przeciwko pracodawcy. Domagają się przede wszystkim wypłat należnych im trzynastych pensji.

- Większość pozwów została złożona, nim działające w zakładzie związki zawodowe osiągnęły porozumienie z zarządem spółki - mówi Piotr Błaszczyk z NSZZ "Solidarność" przy MPK w Wałbrzychu. - Uzgodniliśmy między innymi, że te pobory będą płacone w ratach.

Nie wszyscy pracownicy chcą jednak wycofywać sądowe pozwy. Słusznie twierdzą, że zapaść finansowa spółki to wynik złego zarządzania przez poprzedniego prezesa i nie chcą teraz osobiście ponosić tego konsekwencji.

- W sierpniu obniżono nam stawkę godzinową z 8,30 zł na 6,10 zł. Niektórzy mieli pensje mniejsze nawet o 900 zł - tłumaczy nam, zastrzegając anonimowość, jeden z kierowców. - Przecież większość z nas ma na utrzymaniu rodziny, musieliśmy kupić swoim dzieciom wyprawki do szkoły. To wszystko kosztuje.

W rozmowie z nami kierowcy dodają, że zapaść finansowa w spółce może doprowadzić do tragedii. Oszczędności odbijają się bowiem na stanie technicznym, zwłaszcza najstarszych autobusów. Według kierowców neoplany już dawno przekroczyły milion przejechanych kilometrów.

- Wielu odeszło do prywatnych firm. Zostali głównie ci, którzy nie mieli takich możliwości - tłumaczy jeden z kierowców.

Szansą na poprawę sytuacji miał być zakup trzydziestu nowych autobusów, modernizacja warsztatu oraz stacji kontroli pojazdów. Łączna wartość projektu to ponad 23,6 mln zł, w tym ponad 16,4 mln zł dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej.

Na razie jednak MPK nie ma pieniędzy na własny wkład do projektu. Prezes MPK uspokaja, że pieniądze nie powinny przepaść. Czynione są zabiegi, by przesunąć realizację projektu na później.

Wielkie manko

Przeprowadzona w maju kontrola dokumentów MPK w Wałbrzychu wykazała brak w jego kasie około 500 tys. zł.

Pieniądze pobrał i nie rozliczył się z nich Ireneusz Za-rzecki. To odwołany w maju były prezes spółki. Zarzecki twierdzi, że Piotr Kruczkowski, były prezydent Wałbrzycha, kazał mu przekazywać pieniądze MPK na kampanie wyborcze oraz spotkania integracyjne wałbrzyskich struktur Platformy Obywatelskiej. Zarzecki podzielił się już swoimi rewelacjami w tej sprawie z prokuraturą. Doniesienie złożył tam również Kruczkowski, który twierdzi, że Zarzecki kłamie, bo chce uniknąć odpowiedzialności.
bratek
 
Posty: 102
Dołączył: środa, 7 marca 2007, 13:12
Lokalizacja: Starogard/Łódź

Re: MPK Wałbrzych

Postprzez bratek » wtorek, 13 września 2011, 11:53

Powiat chce uratować MPK ? naszemiasto.pl, 06.09.2011

[quote]Powiat wałbrzyski chce przejąć zadłużone po uszy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Taką propozycję przekazał wczoraj Robert Ławski, starosta powiatu, władzom Wałbrzycha i prezesowi MPK. Kilka dni temu prezes miejskiego przewoźnika złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości.

Zaległości MPK tylko wobec dostawców paliw i części zamiennych przekraczają obecnie 10 mln zł. Do tego dochodzą wciąż nowe roszczenia, m.in. od pracowników z tytułu zaległości płacowych.

- Przejęcie przez nas MPK to na razie tylko propozycja - mówi Robert Ławski, starosta powiatu wałbrzyskiego. - Najpierw zamierzam omówić ten temat z prezydentem Wałbrzycha. W tej sprawie muszą się również wypowiedzieć prawnicy oraz służby finansowe gminy oraz starostwa.

Starosta wałbrzyski tłumaczy, że najważniejszą kwestią jest ustalenie, jak wysokie są obecnie długi MPK. Dopiero wtedy się okaże, że czy powiat będzie stać na przejęcie zadłużonej spółki komunalnej.

Ławski dodaje, że jeśli nie będzie żadnych komplikacji, to sprawa mogłaby zostać przedłożona do głosowania w radzie powiatu jeszcze w tym roku. Jeżeli doszłoby do przejęcia miejskiego przewoźnika, władze powiatu mają zamiar wprowadzić zmiany w firmie. Chciałyby rozszerzyć mianowicie obszar działalności spółki.

Linie komunikacyjne biegnące do obrzeży miasta miałby zostać wydłużone. Na przykład trasa autobusów, które kończą obecnie jazdę w dzielnicy Sobięcin, zostałaby wydłużona do Boguszowa-Gorców. Natomiast autobusy kończące obecnie jazdę w dzielnicy Rusinowa, miałyby kursować do Jedliny-Zdroju i Głuszycy.

Gdyby doszło do realizacji tych planów, władze powiatu zamierzają zakupić niewielkie autobusy do kursów poza granice miasta.

Na razie władze Wałbrzycha nie ustosunkowały się do propozycji starostwa. Prezydent Wałbrzycha do końca tego tygodnia jest na urlopie. Ostrożnie na ten temat wypowiada się natomiast zarząd miejskiego przewoźnika.

- Na razie nie znam szczegółów propozycji starosty, ale przejęcie MPK przez powiat uważam za mało realne - wyjaśnia Andrzej Kosiór, p.o. prezesa MPK w Wałbrzychu.

Pokrzyżować szyki starostwu mogą też aspiracje Wałbrzycha, który zamierza odzyskać status powiatu grodzkiego. Jeśli do tego dojdzie, budżet powiatu ziemskiego zostanie okrojony o około 100 mln zł.
dab
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1236
Dołączył: niedziela, 26 lutego 2006, 17:12
Lokalizacja: Żywiec
Avatar użytkownika

Re: MPK Wałbrzych

Postprzez dab » środa, 14 września 2011, 12:11

Co teraz robi były prezes? bo tacy ludzie są przeważnie niezatapialni, choćby nie wiem ile firm doprowadzili do ruiny.
Diesel sound...
marekJG
 
Posty: 291
Dołączył: czwartek, 3 sierpnia 2006, 16:24
Lokalizacja: Jelenia Góra
Avatar użytkownika

Re: MPK Wałbrzych

Postprzez marekJG » poniedziałek, 17 października 2011, 22:43

Prezes był wielką szychą za rządów poprzedniego prezydenta. Teraz co prawda jest nowa władza, ale też z PO. Nie zdziwię się, jeżeli Prokuratura Rejonowa, która do tej pory konsekwentnie odmawiał wszczynania postępowań wobec członków zarządu MPK, nie wniesie do sądu nawet aktu oskarżenia. A żeby sprawę uciszyć MPK przejdzie na własność Powiatu i wyborcy się uspokoją.
dab
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1236
Dołączył: niedziela, 26 lutego 2006, 17:12
Lokalizacja: Żywiec
Avatar użytkownika

Re: MPK Wałbrzych

Postprzez dab » wtorek, 18 października 2011, 14:39

Tuskobus do MPK Wałbrzych nie dojechał...
Diesel sound...
Odpowiedz