Tabor za granicą

O tym co jeździ na międzynarodowych trasach...

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Jelcz PR110E #821
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Jelcz PR110E #821 » wtorek, 10 września 2002, 10:32

No na pewno nie h9... ale nowsze autosany teżciężko zobaczyć zagranicą, nasi przewoźnicy już częściej kupuja używaną bovę i nią za granicę. Z kolei karosę to nawet we Francji widziałem.
Leszek Matula
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Postprzez Leszek Matula » wtorek, 10 września 2002, 10:41

Radtur Kraków ma Autosan A11-12T San i widuje go jak regularnie śmiga z Krakowa do Rzymu.
Widziałem ostatnio w Krakowie Iveco EuroRider 38 nma hiszpańskich numerach obsługujące kurs Kraków - Madryt. Autobus ten ma bardziej kosmiczny wygląd od Vacanzy i jest ładniejszy od Solarisa.
miker0

Postprzez miker0 » wtorek, 10 września 2002, 20:59

W Poznaniu widuję b. często Lidera 12m. w barwach Visitora. Nie wiem jeszcze dokąd jeździ, ale na pewno za granicę, bo przyjeżdża na dworzec międznarodowy. Sprawdzę to niedługo. Cezary za to ma Orbis transport i też często są u mnie. Co ciekawe Cezary nie mają emblematów Autosana. Czyżby Orbis chciał oszukać klientów, że jeździ Mercami? A0404 mają tylko gwiazdę z przodu i naklejkę A0404 przy przednich drzwiach. Orbis zdaje sobie sprawę, że Autosan dla większości Polaków, którzy utknęli w realiach sprzed lat, to tylko H9 i nie chce robić sobie antyreklamy. Niestety pewnie taka jest prawda. Postawa Orbisu jak i większości przewoźników nie sprzyja zmianie jakże nieprawdziwej opinii ludzi o POLSKICH autobusach z Jelcza i Sanoka.
keydy

Postprzez keydy » wtorek, 10 września 2002, 22:11

Akurat na tym polu orłem nie jestem, bo nawet podstawowych typów nie rozróżniam, ale może kogoś zainteresuje cokolwiek z Chorwacji.

Na wyspie Korcula jest lokalne przedsiębiorstwo autobusowe, świadczące usługi także MN - linia do Sarajeva. Tabor jest, hmmm, bardzo zróżnicowany. Lokalnie jeżdżą MB O305 i O307, jakieś TAMy i nawet taki malutki TAM był, a'la H7. Na dalekie trasy są bądź najnowsze cudeńka Neoplana czy Scanii, bądź kilkunastoletnie używki z zachodu, np. O404 w wersji bardzo odrapanej lub jakaś stara Setra. Dosłownie totalna loteria!
Leszek Matula

Postprzez Leszek Matula » środa, 11 września 2002, 07:49

Do keydy'ego: dużo Sanosów tam jeździ i jakie typy można spotkać?
keydy

Postprzez keydy » środa, 11 września 2002, 09:00

W komunikacji miejskiej (w Splicie) nie spotkałem żadnego, w regionalnej - jednego w relacji Split - Omiś bodajże. Przegubowy, dwudrzwiowy, a'la Ikarus 280.03. Na Korculi nie było AFAIR żadnego...
miker0

Postprzez miker0 » środa, 11 września 2002, 21:58

Do Leszka Matuli: Czy wiesz może jak sprawuje się San z Radturu? Czy często się psuje, jak długo już jeździ, jak pracuje silnik Cumminsa? Itd.
Pozdrowionka
Leszek Matula

Postprzez Leszek Matula » czwartek, 12 września 2002, 09:14

Zadowoleni są z niego aczkolwiek narzekają na stylistykę (mógłby być ładniejszy). Najważniejsze, że się nie psuje. Twierdzą, że jakość podobna do A404T Cezar (które Radtur również posiada).
To wszystko jest bardzo ciekawe bo znam opinie o Sanach z PKS-ów (Bielsko B., Sucha Besk.) i oni bardzo narzekają na jakość wykonania a Radtur jest zadowolony.
muchas

Postprzez muchas » sobota, 21 września 2002, 19:13

Wiem, że WIMAR ze strumienia jest zaopatrzony w Ayatsa. Bardzo ładny pojazd, ale przychylnie o komforcie jazdy nie mogę napisac. Co do taboru w Hiszpanii, to jeździ tam strasznie dużo niewiadomo jakich pojazdów o kosmicznych designach. We Francji zdarzają się stare Karosy z Czech i Słowacji, ale o dziwo Francuzi kupują od czechów nowe Karosy.
Leszek Matula

Postprzez Leszek Matula » niedziela, 22 września 2002, 01:07

Jak wiozłem wycieczke (jako pilot - of course) na Jasną Góre w marcu br. tam spotkałem tego piętrowego Ayats'a ze Strumienia. Była okazja go oglądnąć, którą oczywiście wykorzystałem. Autobus ma strasznie upchane 93(!) miejsca siedzące (moge się mylić ale coś w tych okolicach) i nie ma klimatyzacji a do tego okna nie otwierane (duszno w środku). Byłem przerażony... Fajny wygląd i elegancki wyświetlacz z przodu - jedyne co moge pozytywnego napisać... Ten autobus nadaje się jedynie na króciuteńkie trasy. Broń Boże za granice... Wtedy naprawde polubiłem T120 którym przyjechałem do Częstochowy.
Oświęcimianin
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Oświęcimianin » poniedziałek, 23 września 2002, 18:29

Promet Split (tamtejszy odpowiednik MZK) ma w swoim taborze prawie same stare Mercedesy O305 (solówki i przeguby), pojawiają się też stare MAN-y. Z nowych autobusów widziałem przegubowe Conecto (w trochę starszej wersji) i MANASA SL 223.
keydy

Postprzez keydy » środa, 25 września 2002, 21:37

Tureckich MANów nie widziałem, ale może nabyli od ubiegłego roku. Za to w zeszłym roku były: stare MANy (konkretnie SG192, SG240H - rewelacja, szkoda, ze nie trzasnąłem zdjęcia, S218 i 280), DAF/Haine, GS-y. Gdzieś po głowie kołacze mi się Setra i Neoplan, ale tego pewny nie jestem... Aj, ile ja tam fotek narobiłem w zeszłym roku :smile: Dzięki za ożywienie wspomnień.
Oświęcimianin
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Oświęcimianin » niedziela, 29 września 2002, 15:50

Pomyliłem się, ten MANAS którego widziałem to był SL 222 (jeszcze z tym stary manowskim przodem).
Gość

Postprzez Gość » niedziela, 13 października 2002, 22:29

Jeden z moich kolegów jechał do hiszpani JELCZEM PR110T DE LUX!!!!
Oświęcimianin
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Oświęcimianin » poniedziałek, 14 października 2002, 13:26

Ja jechałem do Hiszpanii słowacką Karosą (nie był to nowy autobus), która nie miała ani WC, ani klimatyzacji. Ten fakt usprawiedliwia tylko jedna rzecz, to był trochę ponad osiem lat temu.
Następna strona