Autosan H9-20/21

Dane techniczne polskich autobusów.

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

tomasz4725
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Re: Autosan H9-20/21

Postprzez tomasz4725 » poniedziałek, 14 listopada 2011, 16:48

dzięki WIELKIE
jeszcze mam pytanko jesli nie ma klamki do otwierania tylnych drzwiczek a niema chyba to jak je otwieram? podnosze i musze zaczepiac o cos zeby nie opadły? a prawe bez problemu otworze tak? np zeby pokazac bagnet to musze otworzyć środkowe drzwiczki (jak?) i prawe i za kolem pasowym jest? wierze ze jest

a gdy bede mial zadania pokazanai światel wew. to musze włączyc stacyjke, swiatla postojowe i ile musze klawiszy nacisnąć? 2, 3 czy 4?
musze pokazac swiatla dachowe, wszystkie! oraz pulpitu i św. przy wejsciach na nogi

pozdro
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez mistral » poniedziałek, 14 listopada 2011, 18:59

[quote="tomasz4725"]dzięki WIELKIE
jeszcze mam pytanko jesli nie ma klamki do otwierania tylnych drzwiczek a niema chyba to jak je otwieram? podnosze i musze zaczepiac o cos zeby nie opadły? a prawe bez problemu otworze tak? np zeby pokazac bagnet to musze otworzyć środkowe drzwiczki (jak?) i prawe i za kolem pasowym jest? wierze ze jest
a gdy bede mial zadania pokazania świateł wew. to musze włączyc stacyjkę, swiatła postojowe i ile muszę klawiszy nacisnąć? 2, 3 czy 4?
musze pokazac swiatla dachowe, wszystkie! oraz pulpitu i św. przy wejsciach na nogi
pozdro

Klamka musi być w okolicy fotela kierowcy. Najczęściej leży na pokrywie zbiorniczków z płynem hamulcowym lub za fotelem kierowcy, albo włożona jest w otwór na śrubę w podstawie fotela kierowcy.
Już to kiedyś pisałem: jeśli nie ma klamki, to w ośrodku WORD idź do WC i wyciągnij z drzwi, to jest ten sam kwadrat. Jeśli i to zawiedzie, to też już pisałem; pozostaje ostatnie wyjście: położyć się na jezdni i rękami odciągnąć druty sterujące zatrzaskami tylnej środkowej klapy. Klapy boczne otworzą się same, bo klapa środkowa przyciska je do elementu nadwozia. Klapa środkowa w pozycji otwartej jest utrzymywana prętem. Pręt ten normalnie jest w pozycji poziomej w dolnej wewnętrznej części klapy. Należy go włożyć w otwór w pionowym lewym profilu - elemencie konstrukcyjnym nadwozia.
POWODZENIA
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Kroelewicz » środa, 16 listopada 2011, 00:14

[quote="mistral"] (...)
Już to kiedyś pisałem: jeśli nie ma klamki, to w ośrodku WORD idź do WC i wyciągnij z drzwi, to jest ten sam kwadrat. Jeśli i to zawiedzie, to też już pisałem; pozostaje ostatnie wyjście: położyć się na jezdni i rękami odciągnąć druty sterujące zatrzaskami tylnej środkowej klapy. (...)

Bez jaj. Nie ma klamki na wyposażeniu auta to nie ma elementu umożliwiającego prawidłowe, zgodne z rozporządzeniem, wykonanie zadania egzaminacyjnego. Równie dobrze mogłoby nie być prawego lusterka albo autobus egzaminacyjny mógłby mieć 15 metrów.
Poprosić egzaminatora (wyraźnie, by mikrofon w kabinie/dyktafonie własnym to wyłapał) o wskazanie miejsca przechowywania tego elementu, poprosić o powtórzenie ewentualnej odmowy i lecieć ścieżką administracyjną. Skandalem jest już samo wymaganie znajomości obsługi archaicznych rozwiązań technicznych, ale to akurat dopuszczone jest przez rozporządzenie.
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez mistral » środa, 16 listopada 2011, 09:33

Przykład z wyciąganiem klamki z drzwi WC napisałem jako żart.
Natomiast pozostałą sprawę przerabiałem na swoim przykładzie. Zdawałem egzamin na instruktora nauki jazdy. Zawsze był na egzaminie M11 z MPK. Jak ja byłem, to był nowoczesny AUTOSAN. I nie wiedziałem gdzie są jakie przyciski i przy egzaminatorze ich szukałem.
Powiedziałem mu,że to jest idiotyzm, żeby egzaminowany znał każdy pojazd na pamięć. Bo chodzi o zasadę, żeby włączyć światła w odpowiednim momencie, włączyć kierunkowskazy itp. A położenie przycisków jest przecież różne w różnych pojazdach.
tomasz4725
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez tomasz4725 » środa, 16 listopada 2011, 12:05

a spytam sie jeszcze taką rzecz we wszystkich pojazdach jam mamy właczone drogowe to nie wlaczymy przeciwmgielnych? w osobówce moge wlaczyc dlugie i przeciwmgielne bez problemu

A co do obsługi świec zarowych to jak mam je włączac? zeby odpalic zimny silnik? właczają sie automatycznie w momencie przekrecenia stacyjki?
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez mistral » środa, 16 listopada 2011, 12:29

P-mgielne włączysz razem z krótkimi.
Świec żarowych w AUTOSANIE H-9 nie ma do odpalania zimnego silnika. Należy go podgrzać webastem.
Przy takiej temperaturze jak teraz uruchomisz zimny silnik bez problemu. Tylko pamiętaj: nie kręć za długo rozrusznikiem.
Jak się do tego wszystkiego zastosujesz, to egzamin masz dany.
POWODZENIA
lukmek

Postprzez lukmek » środa, 16 listopada 2011, 14:15

A ja zadam Ci tomasz4725 inne pytanie? Na jakim autobusie uczyłeś się jeździć? Czytając Twoje wypowiedzi jestem pewien, że nie na H9. Ciężko było wybrać się do szkoły nauki jazdy, która posiada taki pojazd? Nie wiem w jakim WORDzie egzamin zdajesz, ale np. we wrocławskim na stronie internetowej są opublikowane materiały dotyczącego każdego pojazdu egzaminacyjnego. Sprawdź, czy na stronie twojego WORDu też znajduje się taka informacja, a nie zadajesz pytania poniżej jakiegokolwiek poziomu krytyki.
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Kroelewicz » czwartek, 17 listopada 2011, 02:46

[quote="mistral"] (...) Powiedziałem mu,że to jest idiotyzm, żeby egzaminowany znał każdy pojazd na pamięć (...)

100% zgoda.:)
tomasz4725
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez tomasz4725 » piątek, 18 listopada 2011, 11:45

dał bym sobie glowe uciąć ze jest kontrolka i wlacznik od świec żarowych od prawej od stacyjki, jak to mam nie krecic dlugo? jak po 2-3s silnik sie nie uruchomi to juz go nie uruchomie pewnie? W kazdym dieslu na świecie są na wyposażeniu świece żarowe mam racje?
dab
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez dab » piątek, 18 listopada 2011, 13:23

Nie ma świec żarowych, świece żarowe są w silnikach z wtryskiem pośrednim. Czasem trzeba kręcić kilkanaście sekund zanim silnik zapali.
Diesel sound...
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Kroelewicz » piątek, 18 listopada 2011, 13:33

Może zmień ośrodek na taki, w którym jest autobus podobny do tego, którym uczyłeś się jeździć...
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez mistral » piątek, 18 listopada 2011, 13:36

[quote="tomasz4725"]dał bym sobie glowe uciąć ze jest kontrolka i wlacznik od świec żarowych od prawej od stacyjki.

Faktycznie, są świece, to są świece płomieniowe. Jest kontrolka obok stacyjki.
Ale jeśli te świece są sprawne i działają, to masz u mnie flachę dobrego koniaku. W temperaturze do -5 st, silnik AUTOSANA powinien odpalić bez żadnego podgrzewania.
[quote="tomasz4725"] jak to mam nie krecic dlugo? jak po 2-3s silnik sie nie uruchomi to juz go nie uruchomie pewnie?

AUSTOSAN ma słaby rozrusznik i jak się długo kręci, to może on się popsuć. Dlatego lepiej jest startować kilkakrotnie po 5 sek niż jeden raz długo.
[quote="tomasz4725"] W kazdym dieslu na świecie są na wyposażeniu świece żarowe mam racje?

W większości.
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez mistral » piątek, 18 listopada 2011, 13:41

[quote="Kroelewicz"][quote="mistral"] (...) Powiedziałem mu,że to jest idiotyzm, żeby egzaminowany znał każdy pojazd na pamięć (...)

100% zgoda.:)

Tak samo jest ze samochodami osobowymi. W Poznaniu zdaje się egzamin na RENAULT CLIO.
Ktoś zda egzamin, odbierze prawo jazdy i kupi sobie samochód zupełnie innej marki.
Powinno wymagać się jakiejś ogólnej wiedzy technicznej.
tomasz4725
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez tomasz4725 » piątek, 18 listopada 2011, 15:51

[quote]Faktycznie, są świece, to są świece płomieniowe. Jest kontrolka obok stacyjki.
Ale jeśli te świece są sprawne i działają, to masz u mnie flachę dobrego koniaku. W temperaturze do -5 st, silnik AUTOSANA powinien odpalić bez żadnego podgrzewania.
a na co są te świece płonieniowe? do czego służą?

[quote]AUSTOSAN ma słaby rozrusznik i jak się długo kręci, to może on się popsuć. Dlatego lepiej jest startować kilkakrotnie po 5 sek niż jeden raz długo.
sprawny silnik nie powinien zastartować odrazu po 1s-2s krecenia rozrusznikiem? Np w osobówkach startuje zawsze za 1 razem po ok 2s krecenia jeszcze sie tak zapytam dlaczego jak np zgaśnie osobówka to nie mozna odrazu zapalic bo cos blokuje tylko trzeba wyłaczyć zaplon i od nowa palic? dlaczego blokuje stacyjka polozenie rozruchu po 1 rozruchu na co ma to służyc?

Jeszcze odnosnie odpalania to czy prawdą jest ze jesli odpalamy auto gdy sie lekko toczy do przodu/tylu to cos niszczymy co? przeciez trzymamy wcisniete sprzeglo i mamy na luzie

[quote]Tak samo jest ze samochodami osobowymi. W Poznaniu zdaje się egzamin na RENAULT CLIO.
Ktoś zda egzamin, odbierze prawo jazdy i kupi sobie samochód zupełnie innej marki.
Powinno wymagać się jakiejś ogólnej wiedzy technicznej.
no tak ale mozesz sam sobie go badac a na egz jak cos zrobisz źle to masz 2 szanse, znów źle to po egzaminie

A odnosnie egzaminu jeszcze to radzicie jechac normalnie czy np jak będą jechac auta w moją ulice na kierunku prawym to czekac az skrecą tak ze na 100 procent nie wymusze pierwszeństwa?
dab
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez dab » piątek, 18 listopada 2011, 16:08

Świece płomieniowe są umieszczone w kolektorze ssącym, podgrzewają powietrze przed zassaniem do cylindra. Ciepłe powietrze ułatwia rozruch.
Powinien, ale nie zawsze jest sprawny, w Autosanie nie ma elektroniki, im zimniej tym dłużej trzeba kręcić, bo dawka rozruchowa na pompie jest taka sama.
Zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem rozrusznika jak silnik już pracuje. Koło zamachowe zniszczyłoby rozrusznik.
Nic nie niszczymy jeśli mamy wciśnięte sprzęgło.
Ostatniego pytania nie rozumiem.
Diesel sound...
Poprzednia stronaNastępna strona
Odpowiedz