Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Lotniskowi strażacy w akcji poza lotniskiem. W Krakowie

infoair
04.09.2018 11:00
0 Komentarzy

Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśniczna działająca wKrakowie-Balicach przez kolejne lata będzie wspierać akcje prowadzone przezjednostki Ochotniczej oraz Państwowej Straży Pożarnej poza lotniskiem. Tounikatowe rozwiązanie w skali kraju – podkreśliła rzeczniczka Kraków AirportMonika Pabisek.

Jak poinformowała Pabisek pod koniec sierpnia podpisanoporozumienie między Kraków Airport a Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnejw Krakowie w sprawie włączenia Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej (LSRG)do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego aż do końca 2024 r. To kontynuacjawspółpracy, która rozpoczęła się 1 stycznia 2016 r.

-„Dzięki podpisanemu porozumieniu, strażacy zLotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej w Kraków Airport, przez kolejne latabędą kontynuowali współpracę z państwowymi i ochotniczymi jednostkami strażypożarnych. Decyzja o włączeniu w struktury KSRG jest wyróżnieniem dlalotniskowej straży pożarnej oraz zobowiązaniem do niesienia pomocy w sposóbsprawny i profesjonalny również w sąsiedztwie portu lotniczego” -podkreśla prezes zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek.

Lotniskowa Służba Ratowniczo – Gaśnicza (LSRG) zabezpieczastarty i lądowania samolotów wykonywane w Kraków Airport i umożliwiapodejmowanie działań niezbędnych do likwidacji zagrożeń dla zdrowia, życia imienia. Wyposażona jest w pojazdy i sprzęt ratowniczo-gaśniczy, zgodnie zestandardami Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO). W każdejchwili do dyspozycji są co najmniej trzy samochody ratowniczo-gaśnicze zodpowiednią obsadą strażaków, a czas reakcji liczony od momentu zgłoszenia dopierwszej interwencji w najdalej położonym punkcie drogi startowej nieprzekracza trzech minut.

Od 1 stycznia 2016 r. LSRG jest włączona do KrajowegoSystemu Ratowniczo-Gaśniczego. Oznacza to, że jeśli w pobliżu lotniska dojdziedo zdarzenia, które wiąże się z zagrożeniem życia – stanowisko kierowaniaKomendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej informuje o tym punkt alarmowyLSRG na lotnisku. Ponieważ priorytetem LSRG jest zapewnienie bezpieczeństwapasażerom korzystającym z lotniska, dyspozytor w punkcie alarmowym podejmujedecyzję, czy możliwe jest skierowania zastępu gaśniczego lub ratownictwatechnicznego do działań. Do akcji poza lotniskiem wyznaczony jest jeden zastępw obsadzie 2-3 strażaków-ratowników.

Od początku 2016 r. do 30 sierpnia 2018 r. lotniskowistrażacy wyjechali do działań poza terenem lotniska 94 razy, głównie naautostradę A4. Brali udział także w zdarzeniach na terenie okolicznych sołectw m.in. pomogli ugasić pożar budynkumieszkalnego w miejscowości Budzyń.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względemliczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym, który w zeszłymroku odprawił ponad 5,8 mln osób, a na ten rok prognozuje 9-proc. wzrost ruchupasażerskiego, co oznacza przekroczenie progu 6 mln pasażerów rocznie. Wpierwszym półroczu tego roku z usług lotniska skorzystało prawie 3,2 mln osób.W letnim rozkładzie lotów, który obowiązuje od 20 marca, krakowskie lotnisko ma102 połączenia do 27 krajów na czterech kontynentach. Oferuje je 22przewoźników.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

Komentarze