[Gdynia, Sopot] W Trójmieście unowocześniana będzie trakc...

Technika trolejbusowa

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

NDT
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum
 
Posty: 2475
Dołączył: czwartek, 12 października 2006, 08:42
Lokalizacja: Gdynia
Avatar użytkownika

[Gdynia, Sopot] W Trójmieście unowocześniana będzie trakc...

Postprzez NDT » wtorek, 27 lutego 2007, 18:53

http://gdynia.naszemiasto.pl/wydarzenia/704719.html

[quote]Bardziej płynny ruch trolejbusów w Gdyni i Sopocie oraz mniejszą liczbę awarii pojazdów zapewni nowatorski system szybkoprzejezdnych zwrotnic z radiowo sterowanym kierunkiem jazdy. Do zakupu i montowania supernowoczesnych urządzeń przygotowuje się gdyńskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej.

Jeśli kierownictwo PKT i władze Gdyni dogadają się z Rumią w sprawie rozbudowy trakcji trolejbusowej do tamtejszego dworca, nowatorskie rozwiązanie zastosowane będzie także i w tym mieście. Inwestycja, której koszt oceniany jest na około 2 mln zł, zrealizowana ma zostać do 2010 roku. Gdyńscy włodarze chcą wystąpić o jej dofinansowanie z pieniędzy Unii Europejskiej, w ramach programu rozwoju transportu proekologicznego.
- System stworzony został w Pradze, gdzie miałem już okazję gościć - mówi Leszek Stodolski z wydziału sieci PKT. - Testowany był zaś ostatnio we francuskim Lyonie i zebrał znakomite recenzje. Nowością jest, że dzięki zdalnie sterowanym radiowo zwrotnicom i specjalnym urządzeniom w trolejbusach, kierowca już wyjeżdżając z zajezdni, czy pętli będzie mógł ustawić sobie kierunek jazdy na wszystkich skrzyżowaniach. Obecnie zaś, gdy do nich dojeżdża, nawet przy zielonym świetle, często musi zwalniać, bo zwrotnicy nie ustawia się drogą radiową, lecz ręcznie z trolejbusu. Gdy przy okazji sprzedaje dla przykładu karnet pasażerowi, powoduje to stres i może się pomylić. Wtedy trolejbus odłącza się od sieci, spadają mu szelki i staje.
Na plany PKT przychylnym okiem patrzą władze miasta.
- Zabiegamy, aby w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, którego zakres dotyczył będzie także spraw związanych z ochroną środowiska, znalazły się zapisy umożliwiające dofinansowanie z pieniędzy UE rozwoju proekologicznego transportu - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - To największy program pomocowy w historii UE, jego opracowanie jest pracochłonne, powstaje przy zaangażowaniu wielu ministerstw. Dokument jeszcze nie trafił do Brukseli, Polskę czekają jeszcze negocjacje z Komisją Europejską. Jeśli w ostatecznej wersji programu utrzymają się postulowane przez nas zapisy, na pewno będziemy wnioskować o przyznanie Przedsiębiorstwu Komunikacji Trolejbusowej kolejnych pieniędzy na rozwój sieci i zakup taboru. Chcemy też jak najszybciej sfinalizować rozmowy z władzami Rumi i Sopotu na temat rozbudowy sieci także w tych miastach. Przygotowujemy obecnie kalkulację kosztów, ale to radni tych miast muszą zdecydować, czy chcą zaoferować mieszkańcom rozwój proekologicznego transportu zbiorowego.


Ale ja się cieszę. :)
[color=#3366FF]Chronisz środowisko na piątkę z plusem, gdy podróżujesz Gdyńskim trolejbusem![/color]
cron