Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Węgrzy szczepią pracowników transportu publicznego. Kluczowy sektor

infotrans
25.03.2021 08:30
0 Komentarzy

Na Węgrzech rozpoczyna się szczepienie pracowników kolei oraz transportu w Budapeszcie – powiedziała w środę, 25 marca, naczelna lekarz Cecilia Mueller.

Kraj nadal jest w fazie wzrostowej trzeciej fali epidemii.

Kolejna grupa

Z powodu bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa zdecydowano, że kolejną grupą do szczepienia przeciw Covid-19 będą pracownicy niektórych kluczowych sektorów infrastruktury. Mueller oznajmiła, że już rozpoczęto szczepienie pracowników budapeszteńskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego, a w środę dołączą do nich pracownicy kolei oraz podmiotów zapewniających zaopatrzenie ludności w energię elektryczną, np. elektrowni atomowej w Paksu i węgierskiej spółki energetycznej.

Jednocześnie trwa już rozpoczęte szczepienie innych grup ludności, w tym mieszkańców powyżej 65. roku życia.

Na Węgrzech w pierwszej kolejności zaszczepiono pracowników i pensjonariuszy domów opieki oraz pracowników służby zdrowia. Na początku lutego zaczęto szczepić najstarszych mieszkańców, a kolejne grupy to osoby cierpiące na choroby przewlekłe poniżej 60. roku życia, a także policjanci i żołnierze.

Naczelna lekarz powiedziała, że pierwszą dawkę szczepionki podano już prawie 1,7 mln osób (na niecałe 10 mln ludności), przy czym prawie pół miliona otrzymało już także drugą dawkę.

Aktualna sytuacja

Epidemia na Węgrzech jest nadal w fazie dynamicznego wzrostu. W sobotę zanotowano największy przyrost liczby zakażeń od początku pandemii – o 11 132, zaś we wtorek najwięcej dotąd zgonów – 252. Środowe dane dotyczące ofiar śmiertelnych są tylko nieco niższe – w ciągu ostatniej doby zmarło 249 chorych na Covid-19.

Nadal rośnie liczba aktywnych zakażeń, których jest obecnie prawe 190 tys., jak również osób wymagających podłączenia do respiratora – jest ich 1423.

Mueller zaznaczyła, że szpitale są bardzo obciążone. Poinformowała przy tym, że na apel dyrekcji generalnej szpitali węgierskich zgłosiło się do pomocy w walce z epidemią 500 ochotników spośród studentów medycyny, farmakologów, dyplomowanych pielęgniarek itp.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Komentarze