Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wskazówki do znowelizowanych zamówień publicznych

infotrans
07.01.2021 15:00
0 Komentarzy

Urząd Zamówień Publicznych opublikował wskazówki dla zamawiających publicznych w zakresie opracowania analizy potrzeb i wymagań w świetle nowego Prawa zamówień publicznych.

W komunikacie UZP podkreślono, że Rada Zamówień Publicznych, doceniając wagę analizy potrzeb i wymagań, o której mowa w art. 83 ustawy z dnia 11 września 2019 r. (Dz.U. z  2019 r. poz. 2019 ze zm.),  dla przygotowania i przeprowadzenia procesu zakupowego udzielenia zamówień klasycznych o wartościach równych i przekraczających progi unijne zgodnie z celami nowej ustawy, przygotowała wskazówki interpretacyjne nowego przepisu.

Wskazówki zostały opracowane w podziale na poszczególne elementy analizy, tak aby każdy z czytających mógł skorzystać z tej części wskazówek, która może mu być przydatna. Dodatkowo wskazówki zostały uzupełnione o ich streszczenie będące niejako podsumowaniem zawartych w nich treści.

Celem dokonania analizy potrzeb i wymagań jest przygotowanie zamawiającego publicznego do racjonalnego i efektywnego ekonomicznie wydatkowania środków publicznych. Z jednej strony analiza jest istotnym elementem polityki zakupowej zamawiającego, przygotowując go do dokonania jak najlepszego zakupu. Z drugiej strony analiza potrzeb i wymagań jest kluczowym działaniem pozwalającym na realizację zasady efektywności ekonomicznej, określonej w art. 17 ust. 1 Pzp.

W ramach analizy potrzeb i wymagań zamawiający publiczny poprzez kolejne działania dokonuje oceny, czy najwłaściwszym środkiem zaspokojenia zidentyfikowanej potrzeby jest udzielenie zamówienia publicznego. Po zidentyfikowaniu konkretnej potrzeby bada możliwość jej zaspokojenia z wykorzystaniem zasobów własnych, poprzez rozeznanie rynku poszukuje możliwości zastosowania alternatywnych w stosunku do zamówienia środków ich zaspokojenia, a także bada możliwe warianty realizacji zamówienia w celu jej zaspokojenia. Wybiera rozwiązanie najbardziej efektywne do realizacji założonych celów.

Obowiązek dokonania analizy potrzeb i wymagań dotyczy wyłącznie zamawiających publicznych, a więc przede wszystkim jednostek sektora finansów publicznych.

Wskazówki do pobrania TUTAJ

Streszczenie wskazówek do pobrania TUTAJ

Komentarze