PKS 'Tour' Jelenia Góra

Przedsiębiorstwa przewozowe w komunikacji międzymiastowej

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

anek
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

PKS 'Tour' Jelenia Góra

Postprzez anek » niedziela, 2 marca 2008, 20:19

[quote="michal1142"]Ja zaś wszystkim stawiam za wzór PKS Tour Jelenia Góra

Możesz rozwinąć wypowiedź? :) W czym są tacy dobrzy?
"Pamiętam przełom 88/89 mam to przed oczami kierowca Ikarusa jedzie literkami ze smerfami wyklejony 'Bogdan 607'puszki po napojach szoferkę zdobią"
michal1142
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Re: Polski Express

Postprzez michal1142 » poniedziałek, 3 marca 2008, 01:13

[quote="anek"][quote="michal1142"]Ja zaś wszystkim stawiam za wzór PKS Tour Jelenia Góra

Możesz rozwinąć wypowiedź? :) W czym są tacy dobrzy?

potrzebny nowy temat,jak widzę?Jest to firma która pokazała jak można przeobrazić PKS w prężną firmę przewozową.Pokazali że kupuje się sprawdzony sprzęt,który jest w wielu przypadkach niezawodny.Nie kupowali kilku marek rocznie,jak wiele innych firm.
Jedynym mankamentem jest obciążanie kierowców"przepałami",ale myślę,że to kwestia czasu.Odpowiedzi proponuję pisać w nowym temacie poświęconym w/w przewoźnikowi
busiarzom stop!!!
TFZ
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Postprzez TFZ » poniedziałek, 3 marca 2008, 12:59

Znasz może ich wyniki ekonomiczne?
Tadeusz Franciszek Zieliński***t.zielinski[małpa]transinfo.pl
kasol
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez kasol » poniedziałek, 3 marca 2008, 14:04

[quote="michal1142"](...)Jest to firma która pokazała jak można przeobrazić PKS w prężną firmę przewozową.Pokazali że kupuje się sprawdzony sprzęt,który jest w wielu przypadkach niezawodny.Nie kupowali kilku marek rocznie,jak wiele innych firm.(...)

Zauważyłem, że ten przewoźnik ma słabość do autobusów marki Bova. Mają oni podpisaną jakąś specjalną umowę na dostawę wozów tej marki? Są to same nowe wozy, czy kupują też używane? A tak swoją drogą jest to chyba jedyny PKS w Polsce, który ma więcej wysokich pokładów niż autobusów przeznaczonych do obsługi tras lokalnych :)
Niech ktoś zmieni temat tego wątku z "Polski Express" na "PKS Tour Sp. z o.o. Jelenia Góra" ;)
marekJG

Re: PKS 'Tour' Jelenia Góra

Postprzez marekJG » poniedziałek, 3 marca 2008, 19:26

[quote="kasol"]Zauważyłem, że ten przewoźnik ma słabość do autobusów marki Bova. Mają oni podpisaną jakąś specjalną umowę na dostawę wozów tej marki?

Specjalnej umowy raczej nie ma. Po prostu po przekształceniu PKSu w spółkę pracowniczą za główny priorytet obrano sobie modernizację parku taborowego. Postawiono między na Bovę oraz Neoplana. Te dwie marki uznano za najbardziej odpowiadające firmie i w założeniu mają one stanowić główny trzon parku autobusowego. Ale na kursy lokalne sprowadzono także Mercedesy. Firma dysponowała również innymi pojazdami zachodnimi jak Iveco Pegaso czy Van Hool T915, ale zostały one przekazane do PKSu Legnica I PKSu Świdnica w którym "Tour ma udziały".

[quote="kasol"]Są to same nowe wozy, czy kupują też używane?

Przede wszystkim używane. PKS sprowadza je za pośrednictwem VDL Bovy z rynku niemieckiego. Mają to być autobusy góra 5- letnie i o przebiegu nie większym niż 500 tys. km. Szczerze mówiąc to nie wiem czy jest jakaś Bova fabrycznie nowa. Może któryś Magic. Wszystkie pozostałe pochodzą z rynku wtórnego.

[quote="kasol"]A tak swoją drogą jest to chyba jedyny PKS w Polsce, który ma więcej wysokich pokładów niż autobusów przeznaczonych do obsługi tras lokalnych :)

To fakt, chociaż taboru lokalnego nie ma znów tak mało. Są i H9, Jelcz L120, Autosany Lidery Standard, H10-11 i inn. Wcale nie ma tego mało. I z tego co mówią kierowcy szczególnie Autosany mają dobre oceny i na razie PKS nie ma zamiaru się ich pozbywać. Coś musi obsługiwać kursy lokalne, a takie autobusy są tańsze w eksploatacji niż luksusowe autokary. Tym bardziej że na linii JG >> Szklarska Poręba dochodziło do częstych dewastacji Bóv. Młodzież potrafiła pomazać, albo opalić siedzenia. Stąd szkoda takiego taboru dla pasażerów o takiej kulturze.

[quote="TFZ"]Znasz może ich wyniki ekonomiczne?
Nie znam.Jednak patrząc na ich działalność nie wydaje mi się aby byli w złej kondycji
michal1142
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez michal1142 » poniedziałek, 3 marca 2008, 22:24

Bardzo dużym udogodnieniem dla kierowców(przewoźników wykonujących kursy na wymianę)są pokoje noclegowe.Są schludne każdy z łazienką i wc,TV.Brakuje tego u wielu innych przewoźników.
Trzea też wspomnieć o sprawnej myjni na terenie dworca :D
busiarzom stop!!!
kasol
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez kasol » poniedziałek, 3 marca 2008, 22:51

[quote="michal1142"]Bardzo dużym udogodnieniem dla kierowców(przewoźników wykonujących kursy na wymianę)są pokoje noclegowe.

W Białymstoku też jest hotel na terenie dworca, ale czy kierowcy z niego korzystają to nie wiem. Faktem jest natomiast, że autobusy PKS Elbląg "odpoczywają" na dworcu w ciągu dnia po nocnym kursie Kołobrzeg-Białystok, więc prawdopodobnie kierowcy z Elbląga korzystają z tego hotelu ;)
zp
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez zp » wtorek, 4 marca 2008, 08:50

W warszawie z hotelu PKS nie chca korzystac kierowcy ponieważ jest bardzo niski standard.Nocuja w róznych miejscach.Wiem ,ze PKS Tomaszów LUB. ma nocleg po nocnym kursie a kierowca czasami cały dzien śpi na placu w autobusie.Róznie to bywa.
michal1142
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez michal1142 » wtorek, 4 marca 2008, 19:29

No ale warszawskiemu pokoikowi wiele brakuje do spokojnych i cichych,a przede wszystkim lepiej wyposarzonych Jeleniogórskich
busiarzom stop!!!
zp
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez zp » wtorek, 4 marca 2008, 20:40

Pewnie tak jest poniewaz nie wszyscy kierowcy chca nocowac w warszawskim hotelu PKS-u ze wzgledu jak to okreslił jeden z kierowców na ''syff".
michal1142
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez michal1142 » wtorek, 4 marca 2008, 22:07

[quote="zp"]Pewnie tak jest poniewaz nie wszyscy kierowcy chca nocowac w warszawskim hotelu PKS-u ze wzgledu jak to okreslił jeden z kierowców na ''syff".

niestety to prawda.Trzeba brać od północnej strony,bo jak słońce przywali po tej szklanej post socjalistycznej budzie to masz darmową saunę.W dodatku ciągle słyszysz zapowiadane pociągi.WC na korytarzu-żenada.
A w JG cisza ,spokój,piękna starówka i świetna pizza(niedaleko-polecam).
busiarzom stop!!!
Gallux
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Postprzez Gallux » środa, 5 marca 2008, 11:26

Sorry za OT, ale mam pytanie związane z Kołobrzeg - Białystok w wykonaniu PKS Elbląg. Kasol, czy jadąc z tym przewoźnikiem spotkałeś się z podmianą wozu w Elblągu?
kasol
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez kasol » środa, 5 marca 2008, 12:05

Nie spotkałem się, ale w Białymstoku czy w Łomży widzę ciągle nowe wozy z PKS Elbląg, więc zapewne wymiana następuje w Elblągu. Natomiast kierowcy zmieniają się jadąc z Kołobrzegu w stronę Białegostoku. Zawsze jeździ dwóch kierowców na całej trasie.
Marcin

Postprzez Marcin » niedziela, 23 marca 2008, 22:57

[img]http://gruszkow.republika.pl/20080323/15.jpg[/img]

[img]http://gruszkow.republika.pl/20080323/17.jpg[/img]

[img]http://gruszkow.republika.pl/20080323/06.jpg[/img]

[img]http://gruszkow.republika.pl/20080323/11.jpg[/img]

[img]http://gruszkow.republika.pl/20080323/02.jpg[/img]

[img]http://gruszkow.republika.pl/20080323/04.jpg[/img]

[img]http://gruszkow.republika.pl/20080323/19.jpg[/img]

[img]http://gruszkow.republika.pl/20080323/03.jpg[/img]
michal1142