[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions_content.php on line 836: Undefined index: KIB
PKS Zawiercie - Przedsiębiorstwa przewozowe

PKS Zawiercie

Przedsiębiorstwa przewozowe w komunikacji międzymiastowej

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

MIKI_Kalisz
 
Posty: 9
Dołączył: wtorek, 2 marca 2010, 18:41

PKS Zawiercie

Postprzez MIKI_Kalisz » czwartek, 18 marca 2010, 21:17

Podobno PKS Zawiercie postawiono w stan likwidacji. Prawda to ?
Jakub K.
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1126
Dołączył: wtorek, 15 kwietnia 2003, 02:00
Lokalizacja: z Krakowa
Avatar użytkownika

Re: PKS Zawiercie

Postprzez Jakub K. » piątek, 19 marca 2010, 19:14

http://zawiercie.naszemiasto.pl/artykul ... ,id,t.html
[quote]Ministerstwo Skarbu Państwa likwiduje zawierciański PKS

W powiecie zawierciańskim pojawi się poważny problem komunikacyjny. Zadłużony na około 2 miliony złotych PKS Zawiercie został kilka dni temu postawiony w stan likwidacji. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Skarbu Państwa po dwóch nieudanych próbach prywatyzacji spółki.

Pracę straci 86 osób zatrudnionych w PKS-ie, a pierwszych zwolnień można spodziewać się jeszcze w tym miesiącu. W najbliższym czasie ma zostać opracowany szczegółowy plan likwidacji.

- Na decyzję ministerstwa wpłynęły czynniki zewnętrzne. Starostwo ani żadna gmina nie chciały przejąć PKS-u. Nic nie wyszło z planowanego utworzenia w powiecie związku komunalnego. Poza tym nie pomogła nam rosnąca liczba prywatnych przewoźników. Zanotowaliśmy spadek realnych korzyści finansowych o około 25 procent - tłumaczy Zygmunt Bulka, były już prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Zawierciu, a obecnie likwidator spółki.

Sytuacja finansowa PKS-u jest fatalna i trudno było się spodziewać, by w najbliższym czasie znacznie się poprawiła.

- Zaległości w wypłacie pensji zarówno pracownikom fizycznym, jak i umysłowym sięgają trzech miesięcy. Nie mamy jednak wielkiego pola manewru, ponieważ wszystkie nasze rachunki bankowe zajęte są przez ZUS i dwóch komorników - tłumaczy Jolanta Matyja, główna księgowa PKS-u Zawiercie.

Dla liczącego ponad 120 tys. mieszkańców powiatu likwidacja PKS-u to fatalna wiadomość. Osoby, które nie mają własnych aut, a codziennie korzystały z tego rodzaju transportu, będą miały teraz problem.

- Dawniej było bardzo dużo połączeń i korzystało z nich wielu ludzi. Teraz większość ma już jednak własne samochody. Polikwidowano niektóre kursy. Jest jednak taka grupa ludzi, którzy nie mają albo prawa jazdy, albo auta. Dla nich likwidacja PKS to będzie ogromny kłopot - mówi Sławomir Markiewicz, mieszkaniec Ogrodzieńca.

Prywatni przewoźnicy kursować będą na pewno tam, gdzie będzie to dla nich opłacalne. Wiele połączeń z gminami powiatu do opłacalnych jednak nie należy.

Likwidacja PKS- uderzy szczególnie w mieszkańców gmin takich jak: Ogrodzieniec, Pilica, Żarnowiec czy Kroczyce.

- Jestem zaskoczony tą informacją. Dla mieszkańców naszej gminy będzie to na pewno duży problem. Już od kilku lat obserwowaliśmy jednak likwidowanie poszczególnych kursów, a przez niektóre, mniejsze miejscowości w gminie nie przejeżdżają zarówno autobusy PKS-u, jak i prywatni przewoźnicy. Mam nadzieję, że ci ostatni poszerzą teraz zakres swojej działalności. Jeśli nie, to na razie nie wiem, jakie działania podejmiemy. Musimy się nad tym poważnie zastanowić - podkreśla burmistrz Pilicy Michał Otrębski.

Likwidowanie poszczególnych kursów ma przebiegać stopniowo. Do końca roku szkolnego młodzież nie musi się obawiać, że nie będzie miała czym dojechać do szkoły. Problem pojawi się dopiero po wakacjach.

- Na pewno będziemy chcieli wywiązać się z umów ze szkołami i Komunikacyjnym Związkiem Komunalnym Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, które mamy podpisane do czerwca. Do tego momentu nie należy się spodziewać radykalnego ograniczenia kursów - zapewnia Zygmunt Bulka.

Przykra sytuacja, szczególnie że w powiecie zawierciańskim komunikacja prywatna jest rozwinięta dużo słabiej, niż np. w sąsiednim województwie małopolskim, gdzie upadło lub znacznie ograniczyło komunikację lokalną już kilka PKS-ów, ale trasy, po których kursowały, były już wcześniej opanowane przez busiarzy. W powiecie zawierciańskim linii busowych jest zaledwie kilka, a komunikacja miejska Zawiercia obejmuje tylko miasto oraz kilka wiosek bezpośrednio z nim sąsiadujących. Wiele miejscowości może więc zostać całkowicie odciętymi od komunikacji.
"Dwoje ludzi na przystanku na rozstaju życia dróg,Autobus dla kochanków do ich stacji nie podjedzie nigdy już..." (Mamzel)
Gallux
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>
 
Posty: 2944
Dołączył: niedziela, 23 lutego 2003, 02:00
Lokalizacja: Konin
Avatar użytkownika

Re: PKS Zawiercie

Postprzez Gallux » piątek, 19 marca 2010, 21:49

No proszę - a jeszcze kilka lat temu PKS Zawiercie zbierał resztki po olkuskim przedsiębiorstwie - teraz niestety spotkało ich to samo. W okolicach uchował się Myszków, ale jego dni też są pewnie policzone.
MIKI_Kalisz
 
Posty: 9
Dołączył: wtorek, 2 marca 2010, 18:41

Re: PKS Zawiercie

Postprzez MIKI_Kalisz » piątek, 19 marca 2010, 23:12

Akurat PKS Myszków ma nowego prezesa, który ma dużo pomysłów, ale mało kasy i podobno PKS Myszków wychodzi na prostą.
Jeśli to nie plotki to kierowcy PKS Myszków dostali w tym miesiącu całą pensję, pierwszy raz od 5 mies. !
pajaskolski
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1642
Dołączył: piątek, 13 lipca 2007, 20:56
Lokalizacja: Katowice

Re: PKS Zawiercie

Postprzez pajaskolski » środa, 22 września 2010, 14:46

To jeszcze funkcjonuje?
bartek_cz-wa
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 514
Dołączył: czwartek, 7 stycznia 2010, 01:05
Lokalizacja: Łódź
Avatar użytkownika

Re: PKS Zawiercie

Postprzez bartek_cz-wa » środa, 22 września 2010, 15:36

PKS Myszków?oczywiście.Mają nowego prezesa który myśli o firmie.zakupili sporo "nowych"autobus między innymi Renault FR1 i Renault Tracer.Może nie są to pojazdy najnowocześniejsze ale jak na standard jaki do tej pory oferował PKS Myszków gdzie na kursie Częstochowa-Kraków luksusem był PR110D albo H10-12czy H10-11 a na porządku dziennym było że jechała zdezelowana H9 to jest przeskok o epokę.Dodatkowo wygrali sporo przetargów na przewozy szkolne.Jeśli prezes dalej będzie myślał o rozwoju to niebawem firma wyjdzie na prostą.
kasztelan54
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 705
Dołączył: poniedziałek, 18 sierpnia 2014, 23:41

Re: PKS Zawiercie

Postprzez kasztelan54 » czwartek, 29 listopada 2018, 20:38

Odkopuję temat bowiem przed ponad tygodniem miała miejsce premiera książki Magdaleny Okraski "Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu". Jest to zapis upadku tej części kraju ze szczególnym uwzględnieniem Zawiercia aczkolwiek można to odnieść to paru innych miejsc w Polsce. Jeden z rozdziałów jest poświęcony transportowi zbiorowemu i temu co się stało po likwidacji PKS Zawiercie w 2010 roku. O ile dojazd do Katowic przejęły Koleje Śląskie tak w pozostałych relacjach kursują busiarze ze swoim brakiem informacji oraz notorycznym przepełnieniem. Dojazd do Krakowa sprowadza się albo do busów które jeżdżą z Częstochowy i są przepełnione albo do jazdy przez Katowice z "przesiadką" w postaci spaceru na dworzec przy Supersamie. W międzyczasie lokalnie próbował jeździć ZKM Zawiercie.
Załączniki
DSC_0387.JPG
DSC_0387.JPG (166.59 ) Przeglądane 429 razy
cron