Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dobre perspektywy przez zielonogórskim lotniskiem

infoair
15.02.2018 10:07
0 Komentarzy

14 lutego o przyszłości portu w Babimoście mówiła marszałekElżbieta Anna Polak na konferencji prasowej podsumowującej najnowsze lotniskowebadania.

„Plan intensyfikacji przewozów pasażerskich z PortuLotniczego Zielona Góra / Babimost” – to dokument oparty o szerokie badaniaopinii publicznej i analizę rynku lotniczego, przygotowany na zlecenie UrzęduMarszałkowskiego rzez firmę consultingową.

– Dobrze zrobiliśmy, że postawiliśmy na rozwój portulotniczego, bo takie jest oczekiwanie mieszkańców – mówiła marszałek ElżbietaAnna Polak na konferencji prasowej podsumowującej opracowanie.

Z badan socjologicznych przeprowadzonych przy okazjiopracowania wynika, że mieszkańcy oczekują, że port lotniczy ma być blisko, aobsługa ma być szybka i funkcjonalna. Tym kierują się pasażerowie przy wyborzeportu lotniczego. Koszty mają pewne znaczenie, ale nie decydujące.

– Nasz port lotniczy nie należy wprawdzie do luksusowych,ale na pewno jest funkcjonalny. Musimy zadbać jeszcze o to, by dojazd dolotniska był szybszy i wygodniejszy. Niekoniecznie musi to być port luksusowy –stwierdziła marszałek. – Osobiście byłam przekonana, że mieszkańcy naszegoregionu najczęściej spośród portów lotniczych wybierają Berlin, ale okazałosię, że najczęściej wybierają Poznań.

Co ważne, 66 proc. firm z Lubuskiego korzystało z naszegoportu lotniczego Zielona Góra/Babimost, a 69 proc. chce korzystać.

Jeśli chodzi o kierunki potencjalnych lotów z Babimostu, tonajczęściej wymieniane przez mieszkańców w trakcie badań były: Wlk. Brytania,Hiszpania, Niemcy i Włochy. Natomiast spośród kierunków w Polsce najczęściejpojawiały się Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk. – Częściowo to jużprzerabialiśmy, bo mieliśmy wakacyjne kursy do Krakowa i Gdańska, niestetyokazały się nieudane, więc chyba jeszcze nie jest na to pora – stwierdziłamarszałek.

63 proc. badanych mieszkańców popiera rozwój portu lotniczegow Babimoście, a 70 proc. mieszkańców nie widzi żadnych zagrożeń dla rozwojuturystyki w Lubuskiem, co jest pośrednio warunkiem rozwoju transportulotniczego. – Jesteśmy rozpoznawalni jako region o ogromnych walorachnaturalnych, przyrodniczych, mamy już markę regionu winiarskiego. ZwłaszczaBrytyjczykom, pytanym podczas badań, kojarzymy się z regionem przyrodniczym. 55proc. gmin lubuskich podkreśla, że rozwój portu lotniczego pozytywnie wpływa narozwój ich gmin – dodała marszałek.

Jacek Plis, ekspert ds. lotniskowych przypomniał, że w ub.roku powrócił do Babimostu na stałe narodowy przewoźnik, czyli LOT.

– Tokotwica i gwarant tego, że lotnisko ma rozpoznawalną ofertę. Przy położeniuLubuskiego między Poznaniem, Berlinem, Szczecinem i Wrocławiem trzeba znaleźćwłasną drogę. To, co Lubuskie ma najlepsze. To jest turystyka, czyli gałąźgospodarki, która jest skazana na sukces. Trzeba to tylko odpowiednio sprzedać– mówił Jacek Plis. – Chodzi o przekonanie przewoźników nisko-kosztowych, byumieścili Zieloną Górę w siatce swoich połączeń. Jeśli ta ścieżka rozwoju okażesię sukcesem, to w perspektywie 5 lat osiągnięcie liczby 600 tys. pasażerów niejest żadną abstrakcją.

Jacek Plis oszacował, że jesienią br. zostaną ogłoszonepierwsze kierunki rejsów przewoźników nisko-kosztowych z portu lotniczegoZielona Góra / Babimost, a uruchomienie tych przewozów ocenił na połowęprzyszłego roku.

Komentarze