FlixBus (dawniej: PolskiBus)

Przedsiębiorstwa przewozowe w komunikacji międzymiastowej

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

BARTEKH

FlixBus (dawniej: PolskiBus)

Postprzez BARTEKH » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 15:52

Od 6 czerwca rusza firma PolskiBus za ktora stoi Brian Souter, właściciel firmy Stagecoach. Obiecuje rewolucje ceny od 1zl itp ;)

info: http://www.tvn24.pl/-1,1705741,0,1,po-p ... omosc.html

oraz odsylam na strone przewoznika: http://polskibus.com/

Jestem ciekawy jak to wplynie na PKSy, ogolnie na starcie minus ode mnie za brak poleczenia z Kolobrzegiem, Slupskiem, Koszalinem.
Miro
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Re: PolskiBus

Postprzez Miro » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 16:03

Siatke połączeń to wzieli niemal żywcem od PEXu, ciekaw jestem kto im będzie tymi Van Hoolami jeździł z Warszawy do Lublina? (Dodając że za bilety można płacić tylko elektronicznie, u kierowcy nie kupisz) Już Polonus próbował konkurować z busami... Zamiast stworzyć połączenia między większymi miastami w Polsce to pełna centralizacja albo jedź do Warszawy albo za granice. Konkurencją to może być co najwyżej dla PKP i Polonusa, reszta PKSów może spać spokojnie.
Gallux
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Postprzez Gallux » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 17:43

Na Interii była lista wszystkich przystanków, z której wynikało, że do Gdańska zatrzymywać będą się tylko w Ostródzie. Z takim połączeniem nie mają żadnych szans, gdyż na tej trasie najwięcej pasażerów wsiada w Elblągu i w Pasłęku. Na dodatek bardzo mnie zdziwiła informacja, że biletu nie będzie można kupić u kierowcy - kolejny strzał w kolano. Pasażerowie tak łatwo się nie przeprogramują z pewnych swoich przyzwyczajeń i jeśli kierowca powie, że biletów nie sprzedaje, to zwyczajnie pojadą np. z takiej Ostródy innym kursem PKS, których do Warszawy odjeżdża całkiem sporo z tego miasta.
Barańczak
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Barańczak » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 19:10

Gallux, niekoniecznie. W Szczecinie działa firma Interglobus oferująca przewozy do Berlina pod marką "Follow Me" i bilety również można nabyć tylko przez Internet. Popyt jest bardzo duży. Mają też podobną politykę cenową (stawki płynne w zależności od daty). Ludzie dziś mocno idą za ceną, a popularność i dostępność Internetu jest tak duża, że nie stanowi to wcale problemu. Wszystko zależy od rozkładu jazdy i rzetelności, bo póki co za tabor wielki plus. A co do linii - no cóż, pożyjemy - zobaczymy. Twoja uwaga a propos linii Warszawa-Gdańsk jest słuszna.
Co do rozkładu: na razie wykopałem rozkład dla linii Warszawa-Szczecin:
Warszawa 9:00 - Toruń 12:45/12:55 - Bydgoszcz 13:55/14:05 - Piła 16:00/16:10 - Szczecin 19:10
Szczecin 20:20 - Piła 23:20/23:30 - Bydgoszcz 1:25/1:35 - Toruń 2:35/2:45 - Warszawa 6:30
Jak dla mnie rozkład bez rewelacji, ale na 20 czerwca można nabyć bilet za 1 zł. Gdybym się wybierał, to raczej bym się nie zastanawiał.
Miro
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Miro » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 19:35

Nawet nie za 1zł tylko dzisiaj jest promocja i bilety są za 0zł, sam nabyłem już bilety do Warszawy, z mojej okolicy ciekawy obieg robi autobus jeżdzący na trasie Warszawa - Katowice przez Kielce, Kraków. Nocą jeździ Warszawa - Katowice - Warszawa a w ciągu dnia zamiast stać bezczynnie w Katowicach robi w ciągu dnia 3 kursy Katowice - Kraków - Katowice.
Konradix
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Konradix » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 20:32

[quote="Miro"]Nawet nie za 1zł tylko dzisiaj jest promocja i bilety są za 0zł, sam nabyłem już bilety do Warszawy, z mojej okolicy ciekawy obieg robi autobus jeżdzący na trasie Warszawa - Katowice przez Kielce, Kraków. Nocą jeździ Warszawa - Katowice - Warszawa a w ciągu dnia zamiast stać bezczynnie w Katowicach robi w ciągu dnia 3 kursy Katowice - Kraków - Katowice.

Ilu kierowcó bedzie przypadac na jeden autobus ??
"Śilnik, skrzynia, mostu wycie... Autobusy ponad Życie" (PKS Krasnystaw [*] , PKS Tomaszów Lub. [*] , PKS Hrubieszów [*], PKS Biała Podlaska [*], PKS Puławy [*])
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Kroelewicz » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 21:57

Gdańsk - Warszawa, odjazdy w obie strony (ZTCP): ok. 7:00, ok. 14-15, ok. 23:30, czas przejazdu nieco ponad 6 h. W obu miastach po kilka przystanków (w Gdańsku: Oliwa pętla tram., Hala Olivia, Dw. PKS 3 Maja).

Co do przystanków to pewnie przyjdą z czasem, być może nawet ktoś rozsądnie założył, że nie warto informować nikogo (PKP, PKS, UM) w Elblągu o nowych kursach...
Brak sprzedaży w autobusie to wiele problemów mniej (obrót gotówki, fiskalizacja sprzedaży, konieczność rozliczania kierowców), docelowo sieć sprzedaży będzie pewnie obejmować punkty na wszystkich ważniejszych przystankach więc nie będzie to tak uciążliwe.
Miro
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Miro » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 22:38

[quote="Konradix"]
Ilu kierowcó bedzie przypadac na jeden autobus ??

Przypuszczam że dwóch będzie jechało nocnym kursem do Katowic a w Katowicach też dwóch będzie jeździło Katowice <-> Kraków.

Godziny odjazdów z Warszawy:
Berlin p. Łódz Poznań 6.30
Białystok p. Zambrów 22.15
Gdańsk p. Ostróde 7.30 15.30 23.30
Katowice p. Kielce Kraków 23.45
Lublin 7.15 22.45
Praga p. Łódz Wrocław 7.45
Szczecin p. Toruń Bydgoszcz Piła 9.00
Wiedeń p. Katowice Bratysława 6.45

Oprócz tego są tez 3 pary Katowice - Kraków.

W newsach na ich stronie było tez napisane że od 17 lipca zwiększają czestoliwość na trasach.
Barańczak
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Barańczak » wtorek, 7 czerwca 2011, 10:41

[quote="wyborcz.biz"]Brytyjczyk otwiera w Polsce autokarowego Ryanaira - Polskibus.com

Po polskich drogach zacznie niedługo jeździć nowy przewoźnik autokarowy Polskibus.com. Obiecuje bilety od 2 zł. Wspiera go potężny szkocki przedsiębiorca Brian Souter. - Jesteśmy jak Ryanair, ale w sektorze autobusów - mówi.

Przewoźnik zacznie jeździć od 19 czerwca pomiędzy 16 miastami w Polsce oraz czterema stolicami: Berlinem, Bratysławą, Pragą i Wiedniem. Zaoferuje przewozy nowoczesnymi autokarami ze skórzanymi siedzeniami i dostępem do bezprzewodowego internetu. Ceny mają być jak w taniej linii lotniczej - będą się zaczynały od 1 zł za bilet plus 1 zł za rezerwację. Bilety będzie można kupić tylko przez internet.

Czy nowy przewoźnik oferujący wysoki standard podróży znajdzie sobie miejsce na polskim rynku? Będzie musiał sprostać konkurencji nie tylko innych firm oferujących przewozy autokarowe, np. Veolia, Mobilis czy wielu PKS-ów, ale też kolei - PKP InterCity - czy linii lotniczych - Eurolot zamierza uruchomić połączenia pomiędzy polskimi miastami z pominięciem Warszawy.

Za marką Polskibus.com stoi jednak potężny kapitał w postaci funduszu Souter Investments. Zarządza on około 120 inwestycjami na całym świecie, a ich wartość przekracza 400 mln funtów.

Leszek Baj: Jako 19-latek zaczynał pan jako konduktor w autobusie, teraz jest pan głównym udziałowcem i szefem firmy Stagecoach Group zatrudniającej 30 tys. osób i mającej przychody ponad 2 mld funtów. Skąd taka pasja transportowa?

Brian Souter: Mój ojciec był kierowcą autobusu, a ja zawsze interesowałem się transportem publicznym. Nadarzyła się szansa na rozpoczęcie biznesu transportowego, gdy na początku lat 80 Margaret Thatcher zderegulowała rynek transportowy w Wielkiej Brytanii. Uruchomiłem połączenia do miejsc, do których wcześniej autobusy w ogóle nie dojeżdżały. To były szybkie połączenia bez przystanków.

Dlaczego teraz wybrał pan Polskę?

- Zrobiliśmy badania, z których wynika, że rynek transportu publicznego w Polsce nie jest do końca rozwinięty. Jednego dnia jedziesz nowym autobusem, innego starym. Potrzebne są inwestycje i spójność oferty. Polska ma stosunkowo młode, dynamiczne społeczeństwo z aspiracjami. Dlatego w naszych autobusach oferujemy sieć bezprzewodową WiFi. Robiliśmy to w innych krajach i to działa.

Jak zamierzacie działać na polskim rynku?

- Najważniejsze będzie elastyczne zarządzanie taryfami i w 100 proc. sprzedaż biletów przez internet za pomocą karty kredytowej lub przelewu bankowego. Ceny będą się zaczynały od złotówki w przypadku tras poza szczytem ruchu (plus 1 zł opłaty za rezerwację). System jest podobny do tego, co oferuje Ryanair w lotnictwie. Nasze autobusy są większe niż konkurencji, mają 70 miejsc. Mamy więc niższe koszty w przeliczeniu na jednego pasażera. Dlatego możemy oferować niskie ceny podróży poza szczytem.

Nie boi się pan, że Polacy mają wciąż stosunkowo mały dostęp do internetu i do kart kredytowych?

- Gdy rozpoczynaliśmy sprzedaż przez internet w Wielkiej Brytanii, użytkowników sieci było mniej niż dziś. Ale zauważyliśmy, że wnuczki czy dzieci zamawiają bilety dla rodziców czy dziadków. Wystarczająco dużo ludzi w Polsce ma karty i dostęp do bankowości elektronicznej.

Kto będzie waszym głównym konkurentem w Polsce? Jest wielu przewoźników autokarowych, ale jest też i kolej czy połączenia lotnicze. Eurolot zamierza latać między polskimi miastami z pominięciem Warszawy.

- Życzę im jak najlepiej, myślę, że jest duże pole do manewru, jeśli chodzi o biznes lotniczy w Polsce. Ale potrzebne jest większe zróżnicowanie w transporcie publicznym. My zajmiemy pewną niszę. Chcemy przyciągnąć młodych ludzi, fachowców. W USA okazało się, że 40 proc. naszych klientów zostawiło samochody w domu. Tak też może być w Polsce. Parkowanie w Warszawie kosztuje, nie możesz jednocześnie prowadzić i pracować na komputerze. Stworzymy nowy rynek i przyciągniemy nowych klientów.

Ile jest pan w stanie zainwestować do czasu, aż polski biznes zacznie przynosić zyski?

- Na początek inwestujemy około 10 mln euro. To koszty zakupu 18 autobusów, marketingu. Działalność w Polsce powinna przynosić zyski za jakieś 12-18 miesięcy. Jeśli będziemy mieli za kilka lat 100 autobusów, to inwestycje wzrosną do około 50 mln euro.

Ma Pan ambicje, by wejść, tak jak w Wielkiej Brytanii, także na rynek kolejowy w Polsce?

- To bardzo ciekawy rynek, ale na razie nie myślimy o tym. Najpierw muszą się skończyć wszystkie inwestycje infrastrukturalne. Wtedy może zaczniemy szukać okazji.

żródło: [url]http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9737611,Brytyjczyk_otwiera_w_Polsce_autokarowego_Ryanaira.html[/url]
Gallux
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Postprzez Gallux » wtorek, 7 czerwca 2011, 13:27

PolskiBUS jak na razie ma jeszcze jedną wadę w porównaniu z jego poprzednikiem, PEX-em - w Warszawie tylko jeden przystanek. Polski Express dowoził pasażerów z Gdańska, Lublina, Bydgoszczy czy Wrocławia pod Port Lotniczy "Okęcie" i dzięki temu właśnie swego czasu cieszył się również o wiele większym zainteresowaniem od PKS-ów, które kończyły trasę na Dworcu Zachodnim.

Z tego co mi wiadomo - taki czeski PEX, czyli Student Agency kończy swoje kursy właśnie przy lotnisku w Pradze. Ciekawe kiedy i czy o ile, nowy przewoźnik na naszym rynku, o tym pomyśli.

Siatka połączeń:

[img]http://polskibus.com/sites/default/files/network-map.jpg[/img]
Miro
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Miro » wtorek, 7 czerwca 2011, 13:51

dzisiaj przed dworcem PKP w Krakowie stoją 2 Van Hoole PolskiegoBusa i sie reklamują ;)
Siatka tak jak pisałem wcześniej słaba... Zamiast walczyć na trasie Warszawa - Lublin gdzie walki nie wygrają zrobili by połączenia Rzeszów - Kraków - Wrocław po A4 z dobra częstotliwością (co np. 3 godziny kurs) i za pół roku nie ma kolei na tej trasie. Już dziś ekspres Link-Bus jeździ z Krakowa do Wrocka z frekwencją 100%.
bartek_cz-wa
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez bartek_cz-wa » wtorek, 7 czerwca 2011, 14:02

Jak dla mnie z taborem jaki oferuje ta firma i konkurencją ze strony PKS, PKP i Busów to to nie jest żaden tani przewoźnik tylko ekskluzywna linia autobusowa. Co do siatki połączeń poczekajmy trochę jak już firma jakiś czas pojeździ to wtedy może coś zmienią, może pojawią się nowe kursy.
Adam3k
<i>BusForum</i>

Postprzez Adam3k » wtorek, 7 czerwca 2011, 14:35

Ktos wie, czy nie poszukuja do pracy kierowcow ?
Zalapalem sie na darmowe bilety do Pragi 22 czerwca, jak wroce to zdam relacje:)
BARTEKH

Postprzez BARTEKH » czwartek, 9 czerwca 2011, 08:40

Ogladalem wywiad z wlascicielem PolskiBus.com, Brian'em Souter'em, wyglada na to ze faktycznie zwietrzyli w Polsce, mozliwosc na zarobek. Stwierdzil jasno ze firma zacznie generowac zyski juz po 18 miesiacach ;O VanHool'e wyposazone sa w 70 miejsc siedzacych, wifi, gniazdko elektryczne. Mam nadzieje ze to bedzie pstryczek w nos dla PKS'ow, WIFI to koszt minimalny, a nie wiem czy ktos w Polsce oferuje. Oczekuje reakcji PKS'ow, a nie plakania ze ktos ich wykosi.
bartek_cz-wa
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez bartek_cz-wa » czwartek, 9 czerwca 2011, 08:58

WI-Fi w autobusach na trasach dalekobieżnych oferują choćby PKS Częstochowa czy PKS Radomsko, ale myślę że jeszcze kilka PKS-ów by się znalazło.
Następna strona
Odpowiedz