PolskiBus

Przedsiębiorstwa przewozowe w komunikacji międzymiastowej

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Jarkie
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Re: PolskiBus

Postprzez Jarkie » środa, 12 kwietnia 2017, 00:03

[quote="TFZ"]Ale Ty, przynajmniej tak można wnioskować z Twoich maili, raczej jeździsz bez dzieci, więc też jest mniej istotne, z kim siedzisz, natomiast jadąc z dzieckiem dobrze jest mieć możliwość zajęcia miejsca obok niego. OTOH jakby mój syn usiadł koło kogoś innego, to ta osoba po chwili błagałaby mnie, bym się z nią zamienił...
Zgadłeś, nie jeżdżę z dziećmi. Fakt, że jadąc z dzieckiem sytuacja wygląda inaczej niż w przypadku osoby jadącej w pojedynkę czy z kimś dorosłym. Także wprowadzenia miejscówek nie neguję, gdyż w pewnych sytuacjach mogą się przydać.
Niemniej nie zgodzę się z tym, że osoba sąsiada w autobusie jest bez znaczenia. Załóżmy, że ktoś rezerwuje sobie jakieś miejsce i potem okazuje się że bilet na miejsce obok ma np. jakiś menel, osoba nie mieszcząca się na jednym siedzeniu (każdy może tu wstawić niemile widzianego sąsiada). W autobusie bez rezerwacji po prostu szukasz innego wolnego miejsca - lub też jeżeli wsiadłeś pierwszy, poszuka go ów osobnik. W przypadku miejsc rezerwowanych takiej opcji praktycznie nie ma.
Ogólną korzyść z istnienia miejscówek (w TLK) miałem chyba tylko raz, jadąc kilka lat temu z Krakowa do Warszawy. W pociągu było już dużo ludzi, jeszcze więcej wsiadało razem ze mną w Krakowie. Dzięki posiadanej miejscówce wiedziałem do którego przedziału mam iść.
[quote]Wystarczy patrzeć na tych kilka miejsc premium. O ile w kinie jak lepsze miejsca są wolne, to możesz tam usiąść, o tyle w pociągu jak zajmiesz miejsce pierwszej klasy mając bilet na drugą, to możesz zapłacić karę.
Fakt, tych miejsc jest mało, więc zwrócenie na nie uwagi to żaden problem, pytanie tylko czy kierowcy będą to robić. Chociaż myślę że pewnie tak.
Pierwszą klasą z biletem na drugą jechaliśmy (3 osoby) dobre kilkanaście lat temu. Zmęczeni szukaliśmy wolnego przedziału aby po prostu spać i nie zwracaliśmy uwagi na oznaczenia przedziałów. Żadnej kary nie było. Tylko dopłata do pierwszej klasy oraz za wydanie biletu w pociągu. Z tego co się orientuję, nadal wystarczy dopłacić do przejazdu w pierwszej klasie.
fixall
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez fixall » środa, 12 kwietnia 2017, 10:25

[quote="Jarkie"][quote="TFZ"]Załóżmy, że ktoś rezerwuje sobie jakieś miejsce i potem okazuje się że bilet na miejsce obok ma np. jakiś menel, osoba nie mieszcząca się na jednym siedzeniu (każdy może tu wstawić niemile widzianego sąsiada). W autobusie bez rezerwacji po prostu szukasz innego wolnego miejsca - lub też jeżeli wsiadłeś pierwszy, poszuka go ów osobnik. W przypadku miejsc rezerwowanych takiej opcji praktycznie nie ma.

Nie do końca się zgodzę. Zawsze może się zdarzyć tak, że wsiadasz w takim momencie że pozostały już tylko słabe miejsca tj tak jak napisałeś obok meneli, grubasów etc. Albo stoczyłeś walkę o to żeby wejść pierwszy i wszedłeś a tu okazuje się że ostatnia osoba dosiada się do Ciebie i jest to grubas albo menel.I co wtedy?

Albo odwróćmy sytuację. Masz tą miejscówkę wybraną i dosiada się do Ciebie menel albo grubas (dokładnie to samo jak nie mając miejscówki). to jeśli autobus jest pełny to jest w czarnej d... tak samo jak nie mając miejscówki. I niezależnie czy masz miejscówkę czy nie nikt nie zabrania Ci zająć jakiegoś innego wolnego miejsca. Ewentualnie jak ktoś wsiądzie po drodze z miejscówka na miejsce na którym siedzisz to się przesiądziesz. Ale wg mnie to jest szukanie trochę dziury w całym. Natomiast jak jedziesz z rodziną albo w grupie to jest to rozwiązanie idealne bo spokojnie czekasz na zajęcie miejsca bez obawy o to że będziecie jechać oddzielnie.

A tak na marginesie to PB łączy siły z Viki Bus na trasie do Radomia.
Matlik
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Matlik » środa, 12 kwietnia 2017, 11:27

Warto dodać, że sprzedał im też autobusy.
pajaskolski
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez pajaskolski » środa, 12 kwietnia 2017, 15:50

Wracając na chwile do siedzenia obok menela czy grubaska... Teraz mając możliwość rezerwacji zawsze mozna kupić sobie 2 miejsca. Bilety sa na tyle tanie, ze jak ktoś chce gwarantowanego komfortu to sobie zrobi dobrze sam.
fixall
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez fixall » środa, 12 kwietnia 2017, 16:22

Dobrze gada należy mu się oranżada :-)
Matlik
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Matlik » środa, 12 kwietnia 2017, 17:03

[quote="pajaskolski"]Wracając na chwile do siedzenia obok menela czy grubaska... Teraz mając możliwość rezerwacji zawsze mozna kupić sobie 2 miejsca. Bilety sa na tyle tanie, ze jak ktoś chce gwarantowanego komfortu to sobie zrobi dobrze sam.

Co nie jest takie trudne. Wystarczy kupić bilet dla dziecka za 0 zł :)
pajaskolski
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez pajaskolski » środa, 12 kwietnia 2017, 18:17

O! I to jest pomysl i rozwiazanie! Ze tez na to nie wpadłem:-) To tym sposobem mozna sobie cała czwóreczkę przy stoliczku "bloknąć"! Trzeba tylko to zarezerwować dobrze, zeby nie było tak, ze owszem obok, ale przez przejście jak to raz sie zdarzyło w samolocie, którym leciałem... Ubaw po pachy był!
Jarkie
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Jarkie » piątek, 14 kwietnia 2017, 15:25

[quote="fixall"]Zawsze może się zdarzyć tak, że wsiadasz w takim momencie że pozostały już tylko słabe miejsca tj tak jak napisałeś obok meneli, grubasów etc. Albo stoczyłeś walkę o to żeby wejść pierwszy i wszedłeś a tu okazuje się że ostatnia osoba dosiada się do Ciebie i jest to grubas albo menel.I co wtedy?

Albo odwróćmy sytuację. Masz tą miejscówkę wybraną i dosiada się do Ciebie menel albo grubas (dokładnie to samo jak nie mając miejscówki). to jeśli autobus jest pełny to jest w czarnej d... tak samo jak nie mając miejscówki. I niezależnie czy masz miejscówkę czy nie nikt nie zabrania Ci zająć jakiegoś innego wolnego miejsca. Ewentualnie jak ktoś wsiądzie po drodze z miejscówka na miejsce na którym siedzisz to się przesiądziesz. Ale wg mnie to jest szukanie trochę dziury w całym. Natomiast jak jedziesz z rodziną albo w grupie to jest to rozwiązanie idealne bo spokojnie czekasz na zajęcie miejsca bez obawy o to że będziecie jechać oddzielnie.
Oczywiście, że może się tak zdarzyć. Niemniej na kursach bez miejscówek mam zawsze jakiś wybór, nawet wtedy gdy są tylko słabe miejsca - obok jakiego "menela" usiądę. No chyba że jestem ostatnim wsiadającym pasażerem.. Ale wtedy bardzo częste ważne jest tylko to że się jedzie, warunki mają nieco mniejsze znaczenie.
Mam kupione 2 bilety na PB - już z rezerwacją miejsc. I nie mam pojęcia czy ktoś będzie siedzieć obok mnie, a jeśli tak to kto. Fakt, zawsze (w miarę wolnych miejsc) można się ewentualnie przesiąść na inne wolne miejsce. Jednak nie wiem czy bieganie po autobusie jest dużą atrakcją, a przy miejscach rezerwowanych będzie wyglądać co najmniej dziwnie ;)
"Każdy kij ma dwa końce" i tyle w temacie.

[quote="pajaskolski"]O! I to jest pomysl i rozwiazanie! Ze tez na to nie wpadłem:-) To tym sposobem mozna sobie cała czwóreczkę przy stoliczku "bloknąć"!
Korzystając z tej opcji można wykupić nawet i połowę miejsc w autobusie :)

Tak naprawdę wprowadzenie miejscówek wyeliminuje ewentualne przepychanki przy wejściu oraz jest korzystne dla osób jadących w grupie. Choć nie do końca. Rezerwując grupowy bilet bliżej terminu wyjazdu, może się okazać że nie będzie już wolnych miejsc obok siebie, także trzeba siedzieć osobno.

Jeszcze co do miejscówek. Kiedyś obowiązywały one również w PKS-ach na sporej ilości tras. Nawet pasażer mający bilet bezpłatny czy np. jadący w delegację (rozliczaną bez udziału pasażera) miał obowiązek pobrania miejscówki z kasy.
cjk
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez cjk » sobota, 15 kwietnia 2017, 00:15

Szkot wciągnął do swojej platformy PKS Polbus z linią Wrocław-Zielona Góra.
pietia
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez pietia » sobota, 15 kwietnia 2017, 20:49

[quote="Jarkie"]
Jeszcze co do miejscówek. Kiedyś obowiązywały one również w PKS-ach na sporej ilości tras. Nawet pasażer mający bilet bezpłatny czy np. jadący w delegację (rozliczaną bez udziału pasażera) miał obowiązek pobrania miejscówki z kasy.

Na biletach, kupowanych w kasach, chyba nadal jest wskazany numer miejsca
Lubel
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Lubel » sobota, 15 kwietnia 2017, 21:13

Jeżeli są sprzedawany na printach to numeracja jest nadal :)
pajaskolski
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez pajaskolski » niedziela, 16 kwietnia 2017, 11:39

Na bilecie kupionym w kasie w Jeleniej Gorze na kurs do Wrocławia nie ma numerowanych miejsc, z kolei na kurs Wrocław-Jelenia Góra przy zakupie biletu w kasie we Wrocławiu numer jest.
Bibiś
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez Bibiś » niedziela, 16 kwietnia 2017, 11:58

Kogo szkockibus wmanewrował w trasę Katowice-Kołobrzeg? Zakup biletów na ta trasę według fp ma ruszyć w najbliższych dniach.

Swoja drogą śmieszy mnie ta opcja dodatkowe miejsce na nogi...i za to 5zl dopłata bo inaczej będziesz wbijać nogi w fotel pasażera przed tobą.
Matlik
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Matlik » niedziela, 16 kwietnia 2017, 13:15

To chyba o Voyagera chodzi.
kpc21
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez kpc21 » niedziela, 16 kwietnia 2017, 14:50

Prawdopodobnie PolskiBus prowadzi negocjacje z ŁKA w sprawie sprzedawania biletów PB w kasach ŁKA.
Poprzednia stronaNastępna strona
Odpowiedz