PKS Staszów

Przedsiębiorstwa przewozowe w komunikacji międzymiastowej

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Passenger
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1018
Dołączył: sobota, 26 marca 2011, 18:49

PKS Staszów

Postprzez Passenger » piątek, 15 kwietnia 2016, 18:34

[quote]PKS Staszów nadal przynosi straty. Co dalej?

Gmina Staszów wciąż dokłada do utrzymania spółki, ale nadziei nie traci i ma plan na jej dalszy rozwój.

Rachunek zysków i strat staszo-wskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej nie zmienia się od lat. Gdyby nie pomoc państwa, a teraz gminy firmy by nie było. Mimo to, jak zaznacza burmistrz Staszowa gmina nie ma w planach sprzedaży spółki, która dziś daje zatrudnienie 118 osobom.

Gmina uratowała i ratuje nadal
14 marca 2012 roku ówczesny burmistrz Staszowa Romuald Garczewski podpisał umowę, na mocy której gmina Staszów przejęła Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej.
Przedsiębiorstwo otrzymało pomoc publiczną na restrukturyzację w kwocie 2,7 miliona złotych. Przejęcie PKS przez gminę Staszów, miało na celu między innymi powstrzymanie zagrożenia prywatyzacją, a także utrzymanie miejsc pracy.

Gotowość gminy do komunalizacji spółki, była jednym z elementów, które pomogły firmie w staraniu się pomoc publiczną na restrukturyzację. Około 2,7 miliona złotych była to połowa pieniędzy, które przewidziano na realizację procesu. Kolejna część pochodziła z pieniędzy własnych i kredytu. Część pieniędzy z całej puli przeznaczono na modernizację floty i wymianę najstarszych autobusów.
Spółka jest zadłużona na 500 tysięcy złotych

Jak dziś prezentuje się sytuacja tej spółki? Wygląda na to, że gdyby nie pieniądze, jakie gmina wkłada w jej utrzymanie PKS byłby do likwidacji. - PKS w Staszowie jest spółką gminy i zależy nam na tym, aby jej funkcjonowanie było jak najlepsze. Kwota zadłużenia, na koniec 2015 roku, wynosiła około 500 tysięcy złotych. W ubiegłym roku Gmina Staszów wsparła spółkę kwotą 220 tysięcy złotych, podwyższając kapitał zakładowy ? mówi burmistrz Staszowa Leszek Kopeć.

Gmina jeszcze nie raz dołoży
To nie zmienia jednak faktu, że los przewoźnika nadal jest niepewny i gmina, jako właściciel prawdopodobnie będzie musiała jeszcze nie raz dokapitalizować spółkę. Między innymi z tego tytułu, coraz częściej pojawiają się głosy, że przejęcie PKS-u było wielkim błędem poprzedniej ekipy rządzącej w Staszowie. Co myśli o tym burmistrz?
- Warto podkreślić, że mimo trudności w spółce zachodzą pozytywne zmiany, które dają szansę na wyjście zakładu na przysłowiową ?prostą?. W wyniku wygranych przetargów, na dowóz uczniów do szkół, spółka realizuje przewozy w wielu ościennych gminach - Staszów, Rytwiany, Osiek, Szydłów, Oleśnica, Tuczępy, Klimontów. Zakupione autobusy o podwyższonym standardzie, pozwoliły spółce pozyskać klientów na przewozy turystyczne. W 2015 roku, jak również w 2016 autobusy obsługiwać będą wycieczki między innymi do: Fatimy, Lourdes, Rzymu, Litwy, Łotwy i Czarnogóry ? wylicza burmistrz Leszek Kopeć.

Plan jest, ale nie na likwidację, lecz rozwój
Gmina ma też plan na dalszy rozwój PKS-u, który co także nie pozostaje bez znaczenia, obecnie daje zatrudnienie 118 osobom.- Plany gminy wobec spółki skupiają się, przede wszystkim na dalszym etapie przekształceń i restrukturyzacji. Chcemy poszerzyć zakres działalności, świadczonych usług oraz ofertę. Chcemy nie tylko, aby zakład sprostał konkurencji, ale by wykorzystał atuty, jakie posiada. Nie rozważamy obecnie, kwestii sprzedaży PKS-u ? stwierdza burmistrz.

Źródło: [url=http://www.strefabiznesu.echodnia.eu/artykul/pks-staszow-nadal-przynosi-straty-co-dalej]strefabiznesu.echodnia.eu[/url]
https://www.facebook.com/PKSinfoPL/ - linki do najnowszych wiadomości ze świata transportu autobusowego w jednym miejscu.
e0n
 
Posty: 313
Dołączył: środa, 1 lipca 2009, 21:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: PKS Staszów

Postprzez e0n » piątek, 15 kwietnia 2016, 23:26

Aż miło się czyta takie artykuły ;) Szkoda tylko, że przez te 4 lata skupili się w większości na wymianie taboru turystycznego, a lokalnie to w większości szkoły na H9.
[url=http://imageshack.com/f/p4d3lWFuj][img]http://imagizer.imageshack.us/v2/480x400q90/904/d3lWFu.jpg[/img][/url]
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1931
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: PKS Staszów

Postprzez Lubel » środa, 20 lutego 2019, 18:49

    Pracownicy PKS-u w Staszowie domagają się wypłaty zaległych wynagrodzeń. Firma jest im dłużna około 600 tysięcy złotych. W najbliższy piątek, 22 lutego, rozstrzygnięty zostanie przetarg na sprzedaż stacji paliw PKS-u.

    Jak informuje Marek Żyła, przedstawiciel NSZZ „Solidarność” w staszowskim PKS-ie, pracownicy obawiają się, że jeśli firma nie wypłaci zaległych wynagrodzeń z pieniędzy, które otrzyma ze sprzedaży stacji paliw, nie uda się już uregulować tych wierzytelności i pensje przepadną.

    - Problemy zaczęły się pół roku temu, a od czterech miesięcy nasilają się. Pracownicy otrzymywali co najwyżej część wynagrodzenia. To jest nie do pomyślenia, by tak było dalej - mówi Marek Żyła. Sprawa dotyczy około 75 osób. Jak dodaje związkowiec - firma zalega z wypłatą około 7-8 tysięcy złotych każdemu z pracowników.

    Pytany przez nas o obawy załogi Paweł Basiński, prezes PKS-u w Staszowie twierdzi, że będzie się starał, by zaraz po sprzedaży wypłacić pracownikom zaległe należności. Dodaje, że prawdopodobnie stanie się to na początku marca.


Za:http://www.radio.kielce.pl/post-82217