Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

26 września pierwsza rozprawa w sprawie budowy olsztyńskiej sieci tramwajowej

infotram
15.07.2016 11:58
0 Komentarzy

26 września odbędziesię pierwsza rozprawa w sprawie FCC Construccion przeciwko Gminie Olsztyn ?dowiedziało się Polskie Radio Olsztyn.

Hiszpańska firma, która miała zbudować linię tramwajową,zarzuca Gminie Olsztyn zwłokę w wykonywaniu obowiązków określonych w umowie ? wtym m.in. opóźnienie w zatwierdzeniu koncepcji projektowej dla całej liniitramwajowej, odmowę zaakceptowania projektów zajezdni tramwajowych iautobusowych oraz rezygnację z części robót. FCC domaga się zapłaty 321.974.063złotych

Gmina Olsztyn natomiast złożyła odpowiedź na pozew. Domagasię oddalenia powództwa w całości. Wskazała, że firma FCC wprowadziła GminęOlsztyn w błąd co do możliwości prawidłowego, szybkiego i sprawnegozaprojektowania robót, a następnie ich wykonania. Spółka FCC za opóźnienia w2013 roku została wyrzucona z placu budowy. ?Przez dwa lata mieli wykonać 60procent kontrakt. Wykonali zaledwie nieco ponad 6 procent? ? przypomniałprezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Aby ukończyć roboty, miasto musiałopodzielić inwestycję na odcinki i znaleźć innych wykonawców ? a to podniosłokoszty. Po pierwsze dlatego, że FCC wyceniło swój kontrakt wyjątkowo nisko, podrugie ? bo od 2010 roku, gdy miasto ogłaszało pierwszy przetarg, do 2014, gdyrozstrzygano kolejne, wzrosły ceny materiałów i robocizny.

Dlatego teraz władze Olsztyna żądają od FCC pieniędzy. Pozewopiewa na dwie kwoty ? maksymalnie 128 milionów złotych, minimalnie ? ponad 37milionów. Ta wyższa kwota to różnica pomiędzy tym, co miasto miało zapłacićFCC, a tym, co zapłaciło innym wykonawcom. ?Natomiast ta niższa kwota wynika zodjęcia tego, co udało się odzyskać. Odzyskaliśmy bowiem 25 milionów złotychgwarancji, do tego dochodzą 4 miliony złotych, które z pieniędzy FCCwypłaciliśmy ich podwykonawcom, a przede wszystkim ? ta niższa kwota uwzględniafakt, że otrzymaliśmy 60 milionów złotych dodatkowego dofinansowania z UniiEuropejskiej? ? wyjaśnia prezydent Grzymowicz.

Proces miał się zacząć wcześniej, ale Hiszpanie zablokowalijego rozpoczęcie, żądając wyłączenia ze sprawy wszystkich sędziów olsztyńskiegosądu okręgowego. Ich wniosek sąd oddalił. Pozew główny, jak i powództwowzajemne będą rozpatrywane podczas jednego procesu.


Komentarze