[Łódź] Łódzki Tramwaj Regionalny nadal bez torów

Wszelkie dyskusje o tramwajach

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

NDT
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum
 
Posty: 2475
Dołączył: czwartek, 12 października 2006, 08:42
Lokalizacja: Gdynia
Avatar użytkownika

[Łódź] Łódzki Tramwaj Regionalny nadal bez torów

Postprzez NDT » środa, 24 stycznia 2007, 07:27

http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,3871003.html

[quote]MPK rozpisało właśnie po raz czwarty przetarg na wymianę torów i trakcji na trasie szybkiego tramwaju. Czy tym razem uda się znaleźć wykonawców?

Trzy poprzednie przetargi zakończyły się fiaskiem. Startujące w nich konsorcja oczekiwały dwukrotnie więcej pieniędzy niż miało MPK. Łódzki przewoźnik dysponuje 149 mln zł i nauczony doświadczeniem z poprzednich zamówień podzielił przetarg na sześć części. - Do tej pory całość prac musiało wykonać jedno duże konsorcjum. Przedsiębiorstwo takie musiało legitymować się odpowiednio dużymi obrotami, kapitałem i liczbą pracowników. Teraz po zmianie zasad dajemy szansę średnim i lokalnym firmom. Można się zgłosić do jednego odcinka albo do kilku. Liczymy, że to pozwoli obniżyć ceny - mówi Marcin Małek, rzecznik MPK. Rozbicie zamówienia na sześć części ma jednak także wady: - Nieco trudniejsza może być organizacja pracy, ale to nic niezwykłego przy większej liczbie wykonawców. Na zgłoszenia od firm czekamy do 27 lutego - mówi Małek.

Zagrożenie dla całego projektu ŁTR pozostaje brak czasu. Firmy budowlane deklarowały, że na wymianę 33 km torowiska potrzebują min. 16 miesięcy. Tymczasem będą się musiały z tym uporać tylko przez jeden sezon. Bo do kwietnia 2008 inwestycja musi gotowa. W przeciwnym razie Łódź straci unijne dofinansowanie. Na razie udało się kupić nowe tramwaje (dotrą do Łodzi jesienią) i wybrać nadzór budowlany projektu. Poza przetargiem "na tory" trwa też poszukiwanie wykonawcy systemu kierowania ruchem w centrum, który ma zapewnić tramwajom "zieloną falę".
[color=#3366FF]Chronisz środowisko na piątkę z plusem, gdy podróżujesz Gdyńskim trolejbusem![/color]