[Kraków] System sterowania ruchem będzie później

Wszelkie dyskusje o tramwajach

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

NDT
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum
 
Posty: 2475
Dołączył: czwartek, 12 października 2006, 08:42
Lokalizacja: Gdynia
Avatar użytkownika

[Kraków] System sterowania ruchem będzie później

Postprzez NDT » piątek, 2 marca 2007, 07:04

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,44425,3957218.html

[quote]Kraków wydłuża termin zakończenia budowy systemu obszarowego sterowania ruchem dla szybkiego tramwaju. Inaczej miasto musiałoby zapłacić za system więcej, niż przewiduje umowa, bo trzeba by go było dwa razy uruchamiać.

Jeszcze w październiku 2006 r. zapowiadano, że od stycznia rozpocznie się w krakowskich tramwajach instalacja urządzeń niezbędnych, by system obszarowego sterowania ruchem zaczął działać w końcu bieżącego roku. Na razie komputery zamontowano tylko w czterech maszynach, a głównym zmartwieniem miasta jest renegocjacja umowy z firmą Siemens, która za blisko 44 mln zł realizuje projekt.

SOSR to wdrażany przez firmę Siemens projekt synchronizacji świateł na skrzyżowaniach, które przecina trasa szybkiego tramwaju - tak by nadjeżdżający tramwaj zawsze miał na skrzyżowaniu pierwszeństwo. Poza tym wzdłuż trasy Kurdwanów - Krowodrza Górka ma powstać sieć tablic informacyjnych, na których będzie podawany czas przyjazdu kolejnych tramwajów, a w razie awarii informacje o opóźnieniach i ich przyczynach. Ponadto w obrębie drugiej obwodnicy system ma sterować światłami na skrzyżowaniach, by zminimalizować korki.

Miasto chce zmienić umowę, bo podpisana w 2005 roku przewidywała, że Siemens uruchomi system do końca obecnego roku. Niestety, ten harmonogram był dostosowany do terminu zakończenia budowy trasy szybkiego tramwaju, gdy jego wykonawcą miał być Güris (wycofał się z budowy blisko dwa lata temu). W tej chwili termin zakończenia budowy przewiduje się na lato 2008 roku. Wtedy też SOSR może być najwcześniej uruchomiony.

- Nie ma sensu włączać systemu, jeśli linia łącząca rondo Mogilskie przez tunel pod Dworcem Głównym z pętlą przy Dworcu Towarowym nie będzie skończona - ocenia Krzysztof Adamczyk, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. inwestycji strategicznych. - Gdyby uruchomić system już teraz, trzeba by go ponownie przeprogramować po zakończeniu budowy brakującego odcinka. Oznacza to dodatkowy wydatek, a i korzyści z działania systemu na obecnych torowiskach nie byłyby pewnie zauważalne - wyjaśnia.

SOSR zacznie więc działać prawdopodobnie dopiero w końcu 2008 roku, a potem pracownicy Siemensa jeszcze przez kilka miesięcy będą go monitorowali i wprowadzali ewentualne poprawki.

Jednak i ten termin może nie zostać dotrzymany, ponieważ nadal nie wiadomo, kiedy zostanie wybudowany tunel dla tramwajów pod ul. Lubomirskiego i Dworcem Głównym PKP. Prowadzona obecnie przez Budimex-Dromex budowa trasy szybkiego tramwaju nie obejmuje tunelu - konkurs na jego wykonawcę skończy się w lecie tego roku. Doświadczenie uczy, że może nie być to ostatni przetarg na tę inwestycję.
[color=#3366FF]Chronisz środowisko na piątkę z plusem, gdy podróżujesz Gdyńskim trolejbusem![/color]