Solaris Tramino

Wszelkie dyskusje o tramwajach

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

kulikowski
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 937
Dołączył: sobota, 17 marca 2007, 01:10
Lokalizacja: Warszawa
Avatar użytkownika

Solaris Tramino

Postprzez kulikowski » środa, 18 lutego 2009, 13:54

[quote]
Solaris - ambitne plany

Jeszcze w tym roku Solaris wkroczy w nowe segmenty rynku transportowego. Swoją premierę będzie miał pierwszy w historii marki autobus międzymiastowy oraz tramwaj.

Podpoznańska firma podsumowała swoje dokonania w 2008 roku oraz przedstawiła plany na przyszłość.

W ubiegłym roku fabrykę Solarisa opuściła rekordowa liczba 1037 szt. pojazdów. To aż o 47 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody firmy w minionym roku przekroczyły miliard złotych.

Spółka wyeksportowała 557 szt. pojazdów, z których najwięcej trafiło do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (225 szt.) i Niemiec (185 szt.). Najważniejszym rynkiem dla Solarisa była jednak Polska, gdzie ze sprzedażą 480 szt. autobusów firma osiągnęła 53 proc. udział w rynku autobusów miejskich. Firma zwiększyła też zatrudnienie z 1350 osób rok wcześniej do 1530 osób w 2008 r.

W tym roku Solaris planuje wyprodukować minimum 1200 sztuk autobusów. Na październikowych targach Trako w Gdańsku swoją premierę będzie miał także pierwszy tramwaj marki Solaris Tramino. Jeszcze w tym roku na rynku pojawi się pierwszy w historii firmy model autobusu międzymiastowego. Nowy pojazd będzie konkurował przede wszystkim z autobusami marek Autosan, Solbus oraz Irisbus.

Na 2010 r. Solaris zapowiedział kolejną generację miejskiego Urbino. Spółka pracuje także nad autobusem o całkowicie elektrycznym napędzie.

[img]http://www.rynek-kolejowy.pl/images/upload/obraz(1376).jpg[/img]
* Model tramwaju, który wyprodukuje Solaris, na stoisku firmy podczas targów InnoTrans 2008 (fot. Rynek Kolejowy).

(źródło: Flota.pl, 17 lutego 2009)

cyt. za: Rynek Kolejowy, 2009-02-17 16:24:17
Ostatnio edytowano środa, 6 czerwca 2012, 00:30 przez kulikowski, łącznie edytowano 1 raz
NIE dla ACTA!
kulikowski
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 937
Dołączył: sobota, 17 marca 2007, 01:10
Lokalizacja: Warszawa
Avatar użytkownika

Re: Solaris Tramino

Postprzez kulikowski » piątek, 6 marca 2009, 17:33

[quote]
Solaris dostarczy tramwaje dla Szczecina

Za półtora roku po Szczecinie będą jeździć pierwsze niskopodłogowe tramwaje. Miasto kupi je w firmie Solaris - tej samej, która dostarcza autobusy Urbino. W czwartek magistrat ogłosił wyniki przetargu.

Każdy z sześciu tramwajów niskopodłogowych, które chce kupić miasto, ma kosztować ponad 7,5 mln zł. Podpoznański Solaris zaproponował zrobienie ich za 45 mln zł. Konkurencyjna oferta bydgoskiej Pesy była droższa o 12 mln zł.

- Solaris ma mniejsze doświadczenie od Pesy, ale różnica w cenie zaproponowanej przez obie firmy była decydująca. Za 12 mln zł moglibyśmy kupić prawie dwa tramwaje więcej - mówi Michał Przepiera, dyrektor miejskiego wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

Miasto chce, aby pierwsze nowe tramwaje niskopodłogowe zaczęły jeździć po Szczecinie po wakacjach w 2010 r.

[img]http://www.rynek-kolejowy.pl/images/upload/obraz(1409).jpg[/img]

- O szczegółach technicznych wozów nie chcę mówić, dopóki nie będziemy mieć decyzji o podpisaniu umowy - mówił przed południem Mateusz Figaszewski, rzecznik Solarisa.

Kilka godzin później z "Gazetą" skontaktował się prezes Solarisa Krzysztof Olszewski.

- Jesteśmy szczęśliwi, właśnie otrzymaliśmy faks z informacją, że komisja przetargowa wybrała naszą ofertę - cieszył się. - Nie jest to jeszcze stuprocentowa gwarancja kontraktu, bo konkurenci mogą się odwołać, ale wierzę, że niebawem podpiszemy umowę ze Szczecinem.

[img]http://www.rynek-kolejowy.pl/images/upload/obraz3(114).jpg[/img]

Wielkopolska firma staje też do przetargu na dostawę wozów dla Poznania, ale tam przetarg dopiero się rozpoczyna. Jeśli więc Szczecin podpisze umowę, to po naszych torach będą jeździły pierwsze tramwaje solaris tramino (oficjalna nazwa modelu).

Czy to znaczy, że Solaris nie ma doświadczenia?

- Wcześniej tramwaje budowaliśmy w kooperacji z niemieckim Bombardierem - uspokaja Olszewski. - Jeżdżą po Krakowie i Gdańsku. Za kilka miesięcy będzie gotowy nasz pierwszy tramwaj, który będziemy testować w Poznaniu. Wóz numer dwa trafi do Szczecina.

Szczeciński kontrakt przewiduje, że pierwsze dwa tramina zostaną dostarczone 16 miesięcy po podpisaniu umowy. Potem, co miesiąc - po dwa kolejne.

[img]http://www.rynek-kolejowy.pl/images/upload/obraz6(51).jpg[/img]

- Jednocześnie z dostawą pierwszych wozów chcemy przygotować dla niskopodłogowców resztę torowiska między Basenem Górniczym i Gumieńcami - mówi Przepiera.

Kolejną linią dla takich tramwajów ma być siódemka (na Krzekowo). Śmiałe plany zakładają, że do 2015 r. wszystkie trasy będą mogły być obsługiwane takimi tramwajami.

Co to za tramwaje?

Tramwaje skonstruowane przez Solarisa składają się z pięciu segmentów i mają długość 32 m. Maksymalna prędkość - 70 km na godz. W środku będzie 61 miejsc siedzących plus osiem dodatkowo rozkładanych i 145 miejsc stojących. Wozy będą mieć pełną klimatyzację. Napędzane mają być czterema silnikami elektrycznymi firmy Voith. Komponenty dostarczą firmy: Hübner (przeguby), Medcom (systemy trakcyjne) i Stemmann (pantografy).

Solarisa dotychczas znaliśmy jako dostawcę autobusów. W styczniu i lutym 18 pojazdów tej firmy przyjechało do spółek komunikacyjnych w Dąbiu i na Klonowica.

[img]http://www.rynek-kolejowy.pl/images/upload/obraz7(33).jpg[/img]
* Grafiki: Solaris.

(źródło: Mariusz Rabenda, Gazeta Wyborcza Szczecin, 5 marca 2009)


cyt. za: Rynek Kolejowy, 2009-03-06 09:48:45
Ostatnio edytowano środa, 6 czerwca 2012, 00:30 przez kulikowski, łącznie edytowano 1 raz
NIE dla ACTA!
kulikowski
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 937
Dołączył: sobota, 17 marca 2007, 01:10
Lokalizacja: Warszawa
Avatar użytkownika

Re: Solaris Tramino

Postprzez kulikowski » poniedziałek, 31 maja 2010, 14:10

[url]http://www.rynek-kolejowy.pl/15986/Tramino_z_pozwoleniem_na_jazde_po_torach_publicznych.htm[/url]
[quote="Rynek Kolejowy"][size=150]Tramino z pozwoleniem na jazdę po torach publicznych[/size]
Kategoria: Technika
Data dodania: 2010-05-18 10:21:19

Po serii testów statycznych oraz dynamicznych egzemplarz Solarisa Tramino przebywający w poznańskim MPK, uzyskał od warszawskiego Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa dokument uprawniający do poruszania się w ruchu ulicznym. To kolejny etap na drodze do realizacji zamówienia na 40 tramwajów Tramino dla Poznania.

[img]http://www.rynek-kolejowy.pl/foto_news_opis/15986/070fae6160ddc0fe96fa7ed9f53a95d2_d.jpg[/img]
(C) fot. Solaris

Firma Solaris w listopadzie ub.r. wygrała przetarg i podpisała kontrakt z poznańskim MPK na dostawę 40 niskopodłogowych tramwajów Solaris Tramino. Do Poznania został sprowadzony egzemplarz testowy tramwaju. Po kilkumiesięcznych testach statycznych i dynamicznych w marcu pozytywnie zakończył się kolejny etap na drodze do rozpoczęcia seryjnej produkcji tramwajów dla Poznania.

W zajezdni MPK od grudnia ubiegłego roku inżynierowie firmy Solaris prowadzili testy przedseryjnego egzemplarza Tramino. Ich kulminacją były testy dynamiczne w ruchu ulicznym, które odbywały się nocą w drugiej połowie marca. Na specjalnie zabezpieczonym odcinku torów eksperci z Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa (instytucja odpowiedzialna za wydawanie homologacji tramwajowych w Polsce) sprawdzali Tramino w ruchu ulicznym. W głównej mierze testy dotyczyły układu hamulcowego. Tramino zdało egzamin i otrzymało "pozwolenia na jazdę po torach publicznych".

- To kolejny krok na drodze do realizacji zamówienia dla MPK Poznań - mówi Krzysztof Olszewski szef Rady Nadzorczej Solaris Bus & Coach SA. - W najbliższych dniach pojazd przejdzie dalsze próby, które zakończą się uzyskaniem homologacji dla pojazdu na rynku polskim. Przed rozpoczęciem produkcji seryjnej sprawdzamy bardzo dokładnie każdy detal aby uniknąć jakichkolwiek błędów w produkcji seryjnej. Między innymi korzystamy z usług firmy, która eliminowała błędy konstrukcyjne w tramwajach innej marki obecnej w Poznaniu - dodaje Olszewski.

Równolegle z testami egzemplarza przedseryjnego, trwają prace związane z przygotowaniem produkcji tramwajów. W lutym br. firma Solaris zakupiła halę produkcyjną o powierzchni 3,5 tys. m. kw. w Środzie Wlkp., która zlokalizowana jest niedaleko obecnej spawalni konstrukcji stalowych dla autobusów. W hali w Środzie Wlkp. produkowane będą tzw. pudła tramwajowe, czyli stalowa część tramwaju. Z kolei końcowy etap produkcji Tramino realizowany będzie w hali na poznańskim Junikowie wynajętej od spółki Elektromontaż. W obu obiektach trwają prace adaptacyjne na potrzeby produkcji tramwajowej.

Solaris rozpoczął rekrutację na nowe stanowiska związane z produkcją tramwajów. Do końca roku firma zatrudni blisko 300 osób. Do zakładu w Środzie Wlkp. poszukiwani są przede wszystkim spawacze, a na poznańskim Junikowie zatrudnienie znajdą m.in. elektrycy, elektronicy oraz osoby na stanowiska kierownicze i inżynierskie związane z zarządzaniem procesem produkcji.

Dostawa 40 tramwajów dla Poznania zgodnie z umową rozpocznie się w czerwcu 2011 r. i zakończy w marcu 2012.

(źródło: Solaris, 18 maja 2010)
źródło: http://www.rynek-kolejowy.pl
NIE dla ACTA!
kulikowski
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 937
Dołączył: sobota, 17 marca 2007, 01:10
Lokalizacja: Warszawa
Avatar użytkownika

Re: Solaris Tramino

Postprzez kulikowski » środa, 6 czerwca 2012, 00:32

Solaris wygrał przetarg w Brunszwiku w Niemczech:

[url]http://www.rynek-kolejowy.pl/33183/Solaris_dostarczy_15_tramwajow_do_Niemiec.htm[/url]
[quote][size=150]Solaris dostarczy 15 tramwajów do Niemiec [/size]
2012-05-31 08:44:52
[img]http://www.rynek-kolejowy.pl/foto_news_opis/33183/014a7b8380261fe41f67956172043944_d.jpg[/img]

Braunschweiger Verkehrs AG ? organizator transportu publicznego w niemieckim mieście Brunszwik (Dolna Saksonia) ? w przetargu na dostawę 15 nowych tramwajów niskopodłogowych wybrał ofertę polskiej firmy Solaris Bus & Coach. Wartość kontraktu to 33,1 mln euro netto.

? Po dogłębnym zbadaniu przedłożonych dokumentów przetargowych, najlepszą ofertę dla nas złożyła firma Solaris & Coach z Polski z tramwajami typu Tramino ? ogłosił decyzję Georg Hohmsnn, przewodniczący Braunschweiger Verkehrs AG. ? Jesteśmy przekonani, że nasz wykonawca z pomocą sprawdzonych partnerów zrobi wszystko, aby projekt ten zakończył się sukcesem dla Braunschweiger Verkehrs AG oraz naszych klientów ? dodał.

Przetarg na dostawę 15 tramwajów dla Brunszwiku ogłoszono w listopadzie ubiegłego roku. Swoje zainteresowanie wykonaniem zamówienia zgłosiło sześciu europejskich producentów taboru tramwajowego. Ostatecznie swoje oferty złożyły cztery przedsiębiorstwa, z których trzy zakwalifikowały się do ostatniego etapu negocjacji. Przy wyborze oferty kierowano się trzema kryteriami: ceną (55 proc. wagi), technologią i innowacyjnością (40 proc.) oraz designem (5 proc.)

Pierwsze tramwaje mają być dostarczone w maju 2014 roku, a ostatnie powinny dojechać do Brunszwiku w grudniu tego samego roku.

To nie pierwszy kontrakt Solarisa na dostawę tramwajów dla niemieckiego miasta. W ubiegłym roku polski producent, znany do tej pory głównie z produkcji autobusów, otrzymał zlecenie na dostawę trzech tramwajów dla Jeny - miasta w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Turyngia.

Jak informował kilka dni temu ?Rynek Kolejowy? Solaris zakończył właśnie dostawy tramwajów Tramino dla Poznania. Stolica Wielkopolski zamówiła 45 pojazdów tego typu.


źródło: Rynek-Kolejowy.pl
NIE dla ACTA!
kulikowski
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 937
Dołączył: sobota, 17 marca 2007, 01:10
Lokalizacja: Warszawa
Avatar użytkownika

Re: Solaris Tramino

Postprzez kulikowski » sobota, 16 listopada 2013, 14:11

ad. 2014 Solaris Tramino Jena
[url]http://g6.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/1557000/1557089-solaris-tramino-prezentacja-w.jpg[/url]

[quote]Pierwszy polski tramwaj dla Niemiec zaprezentowany w Jenie
2013-11-12 14:59:46

W Jenie odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego Tramino z pięciu zamówionych przez lokalne przedsiębiorstwo. Pojazd zacznie wozić pasażerów na początku przyszłego roku. To pierwszy w historii tramwaj polskiej produkcji, który został dostarczony do Niemiec.

Tramwaj dla Jeny był już prezentowany na targach kolejowych Trako w Gdańsku we wrześniu br. Teraz pojazd mogli zobaczyć jego przyszli użytkownicy. W minioną sobotę (9 listopada) w Jenie odbył się pierwszy oficjalny pokaz jednego z pięciu zamówionych przez miasto tramwajów. Hasłem przewodnim całego wydarzenia były słowa ?Kierunek przyszłość?. ? Ten tramwaj oznacza nową jakość i wysoki standard. Atrakcyjny środek transportowy to korzyść wizerunkowa dla miasta ? powiedział Albrecht Schröter, burmistrz Jeny.

Proces homologacji tramwaju jest już mocno zaawansowany i jak zapowiada producent, ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Inaczej niż w Polsce, homologacja powiązana jest ściśle z infrastrukturą i lokalnymi warunkami ? po jej przeprowadzeniu Tramino będzie miało dopuszczenie tylko Jenie. Pasażerów nowe tramwaje zaczną wozić od stycznia br.


źródła: Rynek-Kolejowy.pl
Forsal.pl
NIE dla ACTA!
rik87r
 
Posty: 4
Dołączył: poniedziałek, 5 maja 2014, 11:48

Re: Solaris Tramino

Postprzez rik87r » wtorek, 6 maja 2014, 10:12

Nowoczesne z fajnym przyśpieszeniem zabawka genialna
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1644
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Solaris Tramino

Postprzez Lubel » poniedziałek, 30 marca 2015, 18:02

http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 48467.html

Spróbuje własne zdjęcia porobić Tramina dla Olsztyna.
Ostatnio edytowano wtorek, 31 marca 2015, 10:42 przez TFZ, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Proszę, popraw link.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1095
Dołączył: czwartek, 14 kwietnia 2011, 23:37

Re: Solaris Tramino

Postprzez kpc21 » niedziela, 29 listopada 2015, 23:50

Tramino w Olsztynie wyjechało na tory (na razie testowo), a tu cisza :)
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1644
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Solaris Tramino

Postprzez Lubel » poniedziałek, 30 listopada 2015, 06:44

A o czym tu pisać? O krawężnikach?
Odpowiedz