Zrobienie kółka za kolegę

Dyskusje na temat pracy kierowców (przepisy, szanse na zatrudnienie itp.)

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

msienkiewicz

Zrobienie kółka za kolegę

Postprzez msienkiewicz » piątek, 7 września 2018, 20:57

Mam pytanie.

Dzisiaj zdałem egzamin na kat. D. Obecnie pracuję w firmie PKS jako dyspozytor, prowadzić autobus mam sporadycznie na bliskich trasach No i chodzi o to, jak zrobić w sytuacji gdy ktoś z kierowców musi na chwilę wyskoczyć np. do lekarza czy coś, a ja w tym czasie chcę zrobić jakiś kurs jego autobusem. Chodzi mi o tachograf. W tachografie cyfrowym nie ma problemu, bowiem wyciągam kartę i wsadzam swoją, ale jak to zrobić żeby to miało ręce i nogi w tacho analogowym? Wiem że tachografu w zasadzie nie powinno się otwierać przez cały dzień, wiem że np. w razie kontroli policjant czy inspektor podbija tarczkę, że była wyciągnięta do kontroli. Czy więc w takiej sytuacji mogę otworzyć tachograf, włożyć swoją tarczkę jako drugi kierowca, i wtedy selektor 1 ustawiam na łózko? A co w sytuacji gdy tachograf jest tylko dla jednego kierowcy (bo wiem że są i takie)? Teoretycznie chyba mógłbym wyjąć tarczkę kierowcy etatowego, włożyć swoją a na tamtej nakreślić z tyłu łózko, ale przecież to jawnie wygląda jak przekręt !! Ktoś, coś?