Czas pracy kierowców.

Dyskusje na temat pracy kierowców (przepisy, szanse na zatrudnienie itp.)

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Misztal
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Re: Czas pracy kierowców.

Postprzez Misztal » czwartek, 20 września 2012, 10:35

Witam Koledzy. Mam takie pytanie jaki mandat mi grozi za to przewinienie i czy da się jakoś to naprawić.
Opiszę swoją historię:
Otóż niedawno miałem grupę turystów. Miałem ich zawieść do Hotelu SPA. Rozpocząłem pracę o 9:00 turyści byli na miejscu o godzinie 13:00. Tam w hotelu wykręciłem prawie 12 h przerwy. Nasz autokar został pod hotelem a ja miałem zmienić się z innym kierowcą który wracał innym autokarem i tym autokarem miałem wracać znów na Podlasie. Tarczkę z autokaru wyjąłem i udałem się po przerwie w wyznaczone miejsce zmiany. Okazało się że autokar uległ awarii i nie mogłem im kontynuować jazdy więc podstawiono mi ponownie autokar którym z rana dowiozłem turystów do Hotelu a ludzi którzy wracali autokarem który uległ awarii przepakowano do tego autokaru którym rozpocząłem pracę.
Tu pojawił się problem otóż wsadziłem nową czystą tarczkę do autokaru którym rozpocząłem z rana pracę po 12 h odpoczynku. Autokarem odwiozłem grupę po czym zjechałem na bazę firmy. Wyjąłem tarczkę ponieważ wysłano mnie autem służbowym wraz z mechanikiem w miejsce awarii autokaru. Właśnie podczas awarii autokaru popełniłem wykroczenie ponieważ użyłem 2 tarczek w jednej dobie. Kiedy autokar został naprawiony dyspozytor wydał mi polecenie abym wykręcił 9 h przerwy i autokarem już naprawionym udał się po grupę turystów których poprzedniego dnia zawiozłem do hotelu SPA. Oczywiście popełniłem kolejny błąd ponieważ w autokarze do którego wsiadłem po naprawie wypisałem nową tarczkę i na niej zacząłem pracę po 9 h.
Czy jest szansa uporządkować jakoś ten bałagan z tarczkami. Dopiero zaczynam karierę w sumie za kółkiem i nie wiedziałem że przy zmianie aut wypisuje się tarczkę z tyłu. Wiem że to, iż zaczynam to żadne usprawiedliwienie ale cóż stało się. Kiedyś czytałem że jak wyrobie dzienny odpoczynek to niby mogę użyć nowej tarczki ale ile w tym prawdy nie wiem....
michal1142
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez michal1142 » czwartek, 20 września 2012, 20:21

Odpowiedź na Twoje pytanie nie jest prosta. Po pierwsze ITD karze podobne sprawy kwotami do max 500 złotych, średnio ok 250 złotych. Popełniłeś kardynalny błąd, który zdarza się większości kierowców. Mianowicie tarczki tachografów powinny być ciągłym zapisem wszelkiej aktywności kierowcy. Czyli tarczkę zakładamy na 24h i zmieniamy ja na drugą przed upływem doby. Oczywiście robimy tak gdy jednym pojazdem jeździmy stale. Inna sprawa, to wszelkie zmiany aut i podobne pks-owskie skoki. Zmieniając auto przekładasz tarczkę do drugiego, oczywiście czas pomiędzy prowadzeniem obu pojazdów zaznaczasz ręcznie na odwrocie tarczki. Ręcznie również wykreślasz czas dojazdu do autobusu jeśli zaczynasz pracę poza miejscem zamieszkania. Pamiętaj, że jeśli nie masz dostępu do auta to swoja aktywność zapisujesz z tyłu tarczki. dotyczy to również sytuacji w której tachograf jest nie sprawny. Pamiętaj też, że pauzę tygodniową musisz mieć potwierdzoną tzw. "żółtą" tarczką. Urlopy, chorobowe i inną pracę poświadcza Ci pracodawca na odrębnym druku.
busiarzom stop!!!
Adam3k
<i>BusForum</i>

Postprzez Adam3k » czwartek, 20 września 2012, 20:54

Dlatego dla swietego spokoju przez najblizsze 28 dni, tarczki schowaj gleboko a pracodawca za te dni niech wystawi Ci zaswiadczenie o czasie wolnym od pracy. Po 28 dniach zaswiadczenie do kosza, a tarczki oddajesz pracodawcy i masz nadzieje, ze ewentualna kontrola ITD w firmie nie dopatrzy sie tego.
Misztal
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Misztal » czwartek, 20 września 2012, 21:53

[quote="Adam3k"]Dlatego dla swietego spokoju przez najblizsze 28 dni, tarczki schowaj gleboko a pracodawca za te dni niech wystawi Ci zaswiadczenie o czasie wolnym od pracy. Po 28 dniach zaswiadczenie do kosza, a tarczki oddajesz pracodawcy i masz nadzieje, ze ewentualna kontrola ITD w firmie nie dopatrzy sie tego.

Tylko trochę się cykam. Dziś w nocy niedługo wyjeżdżam na wycieczkę na Litwę a urlopówki nie mam na te tarczki tylko po prostu jak wyjeżdżałem na kolejna antenę wziąłem urlopówkę po tym bałaganie.
Trudno cóż zapłacę jak coś będę wiedział na przyszłość :cry: z początku kariery trzeba płacić frycowe :cry:
Boje się trochę tej Litwy w Polsce bym jakoś wytłumaczył że to dopiero początek mojej przygody za kółkiem może by się zlitowali a u nich to różnie może być.
Może nie będzie tak źle, na tarczkach mam porysowane odpoczynki dojazdy tylko właśnie ten błąd że użyłem dwóch tarczek w takim okresie.
Pocieszam się bo na opowieściach parkingowych mówiono mi, iż jeśli na tarczce jest wykreślone 9 h pauzy to niby po nim nie jest błędem założenie nowej tarczy. Ale to chyba bajeczka. :-?
A załóżmy, że upiecze mi się kontrola ITD to później te tarczki ile muszą w firmie leżeć lat. Jeśli później ITD znajdzie te tarczki w firmie to komu dowalą mandat dla mnie czy dla firmy też?
SS
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez SS » czwartek, 20 września 2012, 22:43

[quote="michal1142"]Pamiętaj też, że pauzę tygodniową musisz mieć potwierdzoną tzw. "żółtą" tarczką. Urlopy, chorobowe i inną pracę poświadcza Ci pracodawca na odrębnym druku.

Żółte tarczki nie obowiązują już od 31.08.2011. Teraz kierowca który nie jest w stanie udokumentować swojego okresu pracy ponieważ, odbywał odpoczynek tygodniowy, miał urlop czy wykonywał inną prace powinien mieć wystawione zaświadczenie przez pracodawce.
[quote="Misztal"]A załóżmy, że upiecze mi się kontrola ITD to później te tarczki ile muszą w firmie leżeć lat. Jeśli później ITD znajdzie te tarczki w firmie to komu dowalą mandat dla mnie czy dla firmy też?

Ewidencja czasu pracy kierowców powinna być przechowywana przez 3 lata. Podczas kontroli w firmie mandat dostanie firma, ale moim zdaniem tych kontroli jest tak mało, że po 28 dniach będziesz mógł spać spokojnie :D
SETRA - najlepsze określenie autobusu
michal1142
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez michal1142 » piątek, 21 września 2012, 08:24

[quote="SS"][quote="michal1142"]Pamiętaj też, że pauzę tygodniową musisz mieć potwierdzoną tzw. "żółtą" tarczką. Urlopy, chorobowe i inną pracę poświadcza Ci pracodawca na odrębnym druku.

Żółte tarczki nie obowiązują już od 31.08.2011. Teraz kierowca który nie jest w stanie udokumentować swojego okresu pracy ponieważ, odbywał odpoczynek tygodniowy, miał urlop czy wykonywał inną prace powinien mieć wystawione zaświadczenie przez pracodawce.

To wówczas wykreśla ręcznie na odwrocie tarczki, jeśli nie ma zaświadczenia od pracodawcy.
busiarzom stop!!!
Poprzednia strona
Odpowiedz