Choroby, które wykluczą kierowce z wykonywania zawodu

Dyskusje na temat pracy kierowców (przepisy, szanse na zatrudnienie itp.)

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

regis

Postprzez regis » niedziela, 28 października 2007, 23:59

Adrian_ napisal

[quote]Natomiast co do cukrzycy to nie jestem pewien, ale chyba nie wyklucza ona takiego kierowcy.

Cukrzyca zdecydowanie wyklucza kierowce.I to juz na etapie badan przeprowadzanych przed rozpoczeciem kursu prawa jazdy.Nie daje sobie glowy uciac czy przepisy sa rownie restrykcyjne przy wszystkich kategoriach,ale na pewno juz podczas badan na kat.D wyniki poziomu cukru we krwi sa brane pod uwage i jesli ktos jest chory na cukrzyce to moze zapomniec o przygodzie z autobusami.Podejrzewam,ze w przypadku badan okresowych wykrycie tego schorzenia jest rownoznaczne z uzyskaniem opinii lekarskiej o istotnych przeciwwskazaniach do wykonywania zawodu kierowcy.
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Kroelewicz » poniedziałek, 29 października 2007, 00:03

Chorowanie na cukrzycę (przed zdobyciem pj jakiejkolwiek kategorii) sprawdza się metodą wywiadu przeprowadzanego przez orzecznika, a nie badaniem krwi. :]
regis

Postprzez regis » poniedziałek, 29 października 2007, 00:10

Mhmm...ciekawe,poniewaz w moim przypadku "wywiad" przeprowadzany przez orzecznika polegal na zadaniu kilku pytan niekoniecznie zwiazanych z ryzykiem wystapienia cukrzycy,za to przy skrupulatnym przejrzeniu wynikow wszystkich badan,lacznie z badaniem na poziom cukru we krwi :) Ale nie mnie oceniac,czemu to badanie mialo w takim razie sluzyc-wyksztalcenia medycznego nie posiadam ;)
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Kroelewicz » poniedziałek, 29 października 2007, 09:35

Tzn. jak, przed kursem (do orzeczenia lekarskiego) musiałeś zrobić komplet badań (krew, mofro, itp.) ?
regis

Postprzez regis » środa, 31 października 2007, 11:18

Jezeli chodzi o badania krwi to przed kursem musialem zrobic tylko jedno- wlasnie zbadanie poziomu cukru we krwi.
Misztal
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Re: Choroby, które wykluczą kierowce z wykonywania zawodu

Postprzez Misztal » środa, 21 maja 2008, 22:43

To pytanie do michała.
Możesz mi powiedzieć jakie badanie wykonuje doktor okulista podczas zdobywania orzeczenia na zawodowe prawo jazdy...
Oprócz tego trzeba udać się do laryngologa??
michal1142
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez michal1142 » środa, 21 maja 2008, 23:47

[quote="Misztal"]To pytanie do michała.
Możesz mi powiedzieć jakie badanie wykonuje doktor okulista podczas zdobywania orzeczenia na zawodowe prawo jazdy...
Oprócz tego trzeba udać się do laryngologa??

To co cię czeka u okulisty to bułka z masełkiem.Klasyczna tablica z literkami(może dla niektórych zwierzątka :D )i oczywiście test na daltonizm.Dodatkowo jakieś spojrzenie w głąb oka.Prawdziwym sprawdzianem jest jednak wizyta w poradni i psychotest.Tam niestety wychwycą pewne odchylenia od normy.
Wizyta u laryngologa to słuchawki i dźwięki-sam mam uszkodzony słuch i jakoś przechodzę.
busiarzom stop!!!
Misztal
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Misztal » czwartek, 22 maja 2008, 13:44

Tak michał niby bułka z masłem. Ale jak ktoś nie ma pewności ze ma wszystko super ze swoim narządem wzroku to już nie jest tak kolorowo. Idziesz do tego kabinetu a facetka ci nie wyda orzeczenia że możesz iść na kurs jednocześnie przekreślając marzenia o prawach jazdy i jeżdzeniu w białej koszuli... dlatego też takie spotkanie wiąże się ze stresem i strachem.. :(

Chociaż trzeba mieć świadomość tego że sie chce wozić 50 żywych dusz. A jak komuś zdrowie na to nie pozwala to własnie ten lekarz jest od tego aby powiedzieć żeby dać sobie z tym spokój..

Troche szkoda by było bo miałem od dawna ambitne plany chciałem zrobić sobie C, pójść na zaoczne studia na TURYSTYKE potem zrobić D pojeżdzić w jakimś PKS a potem wiadomo miałem marzenia na białe koszule i międzynarodówka lub turystyka...
michal1142
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez michal1142 » czwartek, 22 maja 2008, 22:26

Zawsze pozostaje konsultacja z okulistą przed kursem prawa jazdy.Powinieneś pójść do okulisty zbadać wzrok,jeśli masz wynik pozytywny proponowałbym zrobić psychotesty(koszt niewielki trochę ponad stówkę).Jak zroisz"psycho" wówczas masz drogę otwartą na wszystko :D
busiarzom stop!!!
poha.inc
<i>BusForum</i>

Re:

Postprzez poha.inc » czwartek, 21 sierpnia 2008, 11:52

[quote="Kroelewicz"]Z wad wzroku m.in. krótkowzroczność większa niż 4 dioptrie na każdym z oczu oraz cylindry powyżej 2 na oku.

Bzdura. :P

Większe znaczenie ma czy wada postępuje anie jaka jest. Znam kolesi którzy noszą dekle od koka koli na nosie i jeżdżą.
[url=http://groups.google.pl/group/pl.misc.transport.miejski/msg/133ecae8a49ca99f?dmode=source]http://transport.asi.pwr.wroc.pl/[/url]
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Re: Re:

Postprzez Kroelewicz » sobota, 23 sierpnia 2008, 11:49

[quote="poha.inc"][quote="Kroelewicz"]Z wad wzroku m.in. krótkowzroczność większa niż 4 dioptrie na każdym z oczu oraz cylindry powyżej 2 na oku.

Większe znaczenie ma czy wada postępuje anie jaka jest. Znam kolesi którzy noszą dekle od koka koli na nosie i jeżdżą.

1. Pisałem jaka jest sytuacja prawna; też znam starych kierowców, którzy jeżdżą z nosem przy szybie, ale gdy coś się stanie to i okulsta dostanie po dupie.
2. Soczewki o mocy niecałych 4 dioptrii mogą mieć od dwóch (optyk zaśpiewał mi 1800 zł za parę) do kilkudziesięciu milimetrów grubości (poniżej 100). Kolesi nie stać na pocieniane szkła, i tyle. ;)
poha.inc
<i>BusForum</i>

Postprzez poha.inc » poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 09:52

[quote="Kroelewicz"][quote="poha.inc"][quote="Kroelewicz"]Z wad wzroku m.in. krótkowzroczność większa niż 4 dioptrie na każdym z oczu oraz cylindry powyżej 2 na oku.

1. Pisałem jaka jest sytuacja prawna; też znam starych kierowców, którzy jeżdżą z nosem przy szybie, ale gdy coś się stanie to i okulsta dostanie po dupie.
2. Soczewki o mocy niecałych 4 dioptrii mogą mieć od dwóch (optyk zaśpiewał mi 1800 zł za parę) do kilkudziesięciu milimetrów grubości (poniżej 100). Kolesi nie stać na pocieniane szkła, i tyle. ;)

ad1. nie wiem skąd to wyczytałeś :) Sam się tym interesowałem, bo wg. tego co piszesz to nie powinienem siadać za kierownicę niczego innego niż roweru :P
ad2. zmień optyka na tańszego ;) mi wyszło 700PLN.
[url=http://groups.google.pl/group/pl.misc.transport.miejski/msg/133ecae8a49ca99f?dmode=source]http://transport.asi.pwr.wroc.pl/[/url]
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Kroelewicz » wtorek, 26 sierpnia 2008, 13:22

[quote="poha.inc"]
ad1. nie wiem skąd to wyczytałeś :) Sam się tym interesowałem, bo wg. tego co piszesz to nie powinienem siadać za kierownicę niczego innego niż roweru :P

To się nie przyznawaj. :)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. (Dz.U. z 2004 r. Nr 2 poz. 15), zał. 3:
" (...) Osoby (...)
3) ubiegające się o prawo jazdy lub posiadające a) prawo jazdy kategorii C, C1, D, D1, C+E, C1+E, D+E, D1+E lub b) pozwolenie do kierowania tramwajem:

[wymagana ostrość wzroku:] oka lepiej widzącego nie mniej niż 0,8, oka gorzej widzącego nie mniej niż 0,5 (...)
[Korekcja:] - przy ostrości wzroku każdego oka co najmniej 0,5 - korekcja okularowa lub
soczewkami kontaktowymi pod warunkiem dobrej tolerancji i adaptacji do korekcji
- przy ostrości wzroku każdego oka poniżej 0,5 - dopuszczalna korekcja w granicach:
?4,0 Dsph [dioptrie - GK] ?2,0 Dcyl [cylindry - GK]
- dopuszczalna anizometropia [różnica w wadzie między jednym a drugim okiem, zresztą wychodzi to przy badaniach psychotechnicznych] ?3,0 D"
Jakoś nie chce mi się wierzyć, byś miał ostrość wzroku powyżej 0,5 na każdym oku i więcej niż 4 dioptrie. ;)

[quote]ad2. zmień optyka na tańszego ;) mi wyszło 700PLN.

Ależ oczywiście, że poszedłem do innego, tyle, że i tak wybrałem oprawkę, która odpowiada szerokością szkłom 4 mm. :)
tomasz4725
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez tomasz4725 » sobota, 13 października 2012, 16:28

no to przeciez jak ktos ma ostrość 0,5 to wymaga korekcji -0,75 z reguły wiec ja kto mozliwe ze moze miec nie limitowaną korekcje?

Słyszałem ze podobno teraz sie przepisy zmienily i max korekcja to nie 4 a 8dioprii prawda?

Sam mam astygmatyzm, wcześniej jeden z Kolegów napisał ze astygmatyzm definitywnie wyklucza z zawodu kierowcy to jak to w końcu jest?
Konkretnie mam -1,0 Cylinder i ostrość 0,4 i 0,5
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Kroelewicz » sobota, 13 października 2012, 19:49

Astygmatyzm teoretycznie całkowicie wyklucza z zawodu w Polsce.
Poprzednia stronaNastępna strona
Odpowiedz