Zawód kierowcy - realia na rynku pracy

Dyskusje na temat pracy kierowców (przepisy, szanse na zatrudnienie itp.)

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Kuba92

Zawód kierowcy - realia na rynku pracy

Postprzez Kuba92 » poniedziałek, 5 listopada 2012, 18:30

Witam serdecznie, jestem tu nowy, mam kilka pytań związanych z zawodem kierowcy. Od małego interesowałem się komunikacją miejską, ostatnie lata już trochę mniej, ale marzenie o zostaniu kierowcą zostało ;) Z tego co się orientowałem, koszt prawa jazdy + kwalifikacji wstępnej to ok. 10k, czyli dość sporo. Chciałem się Was spytać, czy są realne szanse na pracę jako kierowca nie mając doświadczenia? Mam wrażenie, że ofert na ciężarówki jest o wiele więcej niż na autobusy. Pracowałem w kilku miejscach, ale nic związane z transportem, obecnie też studiuję, ale nie ukrywam że chętnie bym to rzucił, dozbierał trochę pieniędzy i wziął się za kurs kat. D za kilka miesięcy :wink: Problem polega właśnie na tym, że nie wiem jakie miałbym szanse na rynku pracy. a raczej na razie nie stać mnie na robienie prawka tylko w celach ''hobbistycznych'' :roll: Najbardziej interesowała by mnie praca na trasach krajowych (o międzynarodowych na razie nie marzę), ale oczywiście również chętnie jakieś przedsiębiorstwo miejskie czy lokalny PKS. Mieszkam w Gdyni, jest tu w okolicach trochę większych miejskich przewoźników typu PKM, PKT, itd ale nigdy nie widziałem żadnych ofert pracy, nie wiem czy są jakiekolwiek rekrutacje, czy może kierowców jest aż za dużo? Podejrzewam że przewoźnicy typu Eurolines czy Sindbad to trochę za wysokie progi jak na początek. Jeśli możecie mi coś doradzić, powiedzieć coś więcej o realiach rynku pracy to będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
michal1142
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Re: Zawód kierowcy - realia na rynku pracy

Postprzez michal1142 » wtorek, 6 listopada 2012, 11:40

Cześć
Pierwsza rada: nie rzucaj studiów. Druga to taka, że kierowcą możesz być nawet z magistrem to tylko kurs i wcale nie traktuj tego w kategoriach hobbystycznych. Do tego zawodu możesz zawsze wrócic. Trzecia rada to zważ, że mając studia możesz pracować jako nie tylko robotnik, ale i umysłowy. Mając do tego kat. D możesz pracować na etacie widełkowym (doswiadczyłem tego osobiście jako kierowca - dyspozytor). Firmy transportowe wysoko cenią specjalistów z wyższym wykształceniem i czymś więcej niż kat. D. Obecnie jestem kierowca z licencjatem - czasem trzeba dumę schować - byle płytko do kieszeni :D

Z tego co obserwuje podaż na rynku pracy dla kierowców jest stosunkowo duża. Z optyki mieszkańca małego miasta widzę dosyc spore możliwości. Zwłaszcza, że mieszkasz w Trójmieście. Oczywiście brak doswiadczenia jest sporym minusem, ale takowe doświadczenie można nabyc choćby u busiarza. Mała uwaga: nie warto siadać na małe auto zaraz po kursie!
busiarzom stop!!!
Misztal

Re: Zawód kierowcy - realia na rynku pracy

Postprzez Misztal » piątek, 30 listopada 2012, 13:50

Kuba92 zajrzyj to mojego postu w poprzednim temacie.
viewtopic.php?f=24&t=4869&p=90634#p90634
Po pierwsze nie rezygnuj ze studiów - bezsens totalny!
Po drugie ja prosto z kursu KW wylądowałem w autokarze właśnie platformy Eurolines i uważam że dobrze zrobiłem bo co by mi dała jazda jakimś busem.

Także to co piszesz że nie ma szans to nie do końca prawda wystarczy chcieć.

Jak to mówił pewien niezasłużenie nielubiany pisarz, że kiedy czegoś gorąco pragniesz, cały wszechświat działa potajemnie, by udało Ci się to osiągnąć.