Pytanie o uprawnienia.

Dyskusje na temat pracy kierowców (przepisy, szanse na zatrudnienie itp.)

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

mlodymechanik

Postprzez mlodymechanik » sobota, 23 listopada 2013, 20:35

Witam.

Mam 22 lata. W marcu kończę 23 lata.

Zrobiłem prawko na autobus jak był wymagany wiek 21 lat. Teraz chyba od stycznia podwyższyli tak ?

Mam uprawnienia : B,C,D + przewóz rzeczy + przewóz osób.

Ciężarówkami towar mogę już spokojnie wozić. To wiem. A czy mogę normalnie zatrudnić się w jakimś MPK,PKM,MZK itd. i jeździć autobusami i liniowo wozić pasażerów?

Ktoś mi coś mówił, że do ukończenia iluś lat mogę , ale tylko na dystansach do 50 km.

Może mi ktoś w pełni w tym obyty, dokładnie wytłumaczyć co mogę a czego nie ?
Chcę po prostu być kierowcą autobusu, a nie chcę czekać. Mam wszystkie wymagane uprawnienia, aktualne badania, dosłownie wszystko, wbite w Prawo Jazdy, więc? Jak z tym jest ?

Z góry dziękuję za odpowiedź. :wink:
Adam3k
<i>BusForum</i>

Postprzez Adam3k » niedziela, 24 listopada 2013, 20:48

Ten przepis o pracy jedynie na liniach regularnych do 50 km jest już jest nieaktualny.
W Twoim przypadku, jeżeli przeszedłeś kurs kwalifikacji wstępnej na przewóz osób pełny (280 godzin) to możesz pracować już dziś. Jeżeli przeszedłeś kurs kwalifikacji wstępnej przyśpieszony musisz poczekać do dnia swoich 23 urodzin. Tyle przepisy. W praktyce możesz twierdzić, że pomimo iż przeszedłeś kurs przyspieszony, przeszedłeś kurs pełny i nikt nie może w żaden sposób tego zanegować. Kod który masz wbity w prawo jazdy jest taki sam w obu przypadkach, a w bazie CEPiK do której dostęp ma Policja czy ITD nie ma dokładniejszej informacji na ten temat.