psychotesty a wada wzroku

Dyskusje na temat pracy kierowców (przepisy, szanse na zatrudnienie itp.)

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

tomasz4725
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

psychotesty a wada wzroku

Postprzez tomasz4725 » sobota, 22 marca 2014, 11:36

Mam takie pytanie jak wyglądają psychotesty kierowców i na czym to polega.
Mam prawo jazdy kat B i D i chciałbym zrobić kurs na przewóz osób. Mam też wade wzroku, niewielką ale jest ( w prawko nic nie mam wbite, jezdze bez okularów) boje się ze w czasie psychotestów nie przejdę ich.
wada wzroku wynosi -1D w cylindrze na oboje oczów
Czy tam sprawdzają ostrość wzroku na tablicy w dal?
I prosze mi opisać jak to wygląda tz te psychotesty, gdzie sie je robi i ile to kosztuje. Wykonuje je przed Kwalifikacją czy po?
Lancer_1990

Re: psychotesty a wada wzroku

Postprzez Lancer_1990 » sobota, 22 marca 2014, 19:58

Badania do kwalifikacji (Psychotesty + Badania Lekarskie) powinieneś wykonać przed rozpoczęciem kursu a napewno data na zaświadczeniu musi być przed rozpoczęciem kursu bo inaczej cię cofną w Wydziale Komunikacji. Jeśli masz już D wątpię szczerze mówiąc żeby robili problemy jeśli normalnie jeździsz. Z badań jakie miałem to było badanie refleksu przez naciskanie pedału jak najszybciej po zapaleniu się czerwonego światła oraz klawiatura gdzie zapalają się kontrolki i musisz jak najszybciej naciskać na nie, było też badanie gdzie siedzisz kilka metrów od takiej metalowej skrzyneczki w której są 3 sznurki, Dwa są dalej i jeden bliżej, polega to na tym że musisz ustawić je w miarę równo ze sobą. Na psychotestach na D miałem też oślepienie światłem i potem czytanie liter które się wyświetliły. Siedziałem 5 minut w idealnie ciemnym pomieszczeniu po czym zostałem oślepiony lampą i potem czytałem litery które znajdowały się na tej lampie jak światło osłabło, potem pokazywał jedną figurę i miałem powiedzieć jaka to jest.

Życzę powodzenia bo napewno na papierologii stracisz sporo nerw jak i głupoty jakich się będziesz uczył na kwalifikacji wstępnej cię wręcz rozbawią. Pytanie jak w twojej szkole jest rozwiązany ten kurs, czy w postaci e-learningowej czy zajęcia. Może na zajęciach lepiej się nauczysz ale przy e-learningu możesz cały kurs zrobić dużo szybciej niż chodząc na zajęcia.

Powodzonka!!
tomasz4725
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez tomasz4725 » niedziela, 23 marca 2014, 11:22

a opisz prosze jeszcze te psychotesty, badają tam wzrok? Zasłaniają oko i każą 1 czytać.
Konkretnie jak wyglądają te testy w ciemni? Te litery są małe? duże? daleko się siedzi? blisko? czyta się tak jak przy padaniu wzroku? aż do najmniejszej linijki?
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Kroelewicz » niedziela, 23 marca 2014, 17:47

Sugestia: odżałuj stówę i pójdź sobie na psychotesty "prywatnie" - tak, żeby ogarnąć sposób przeprowadzania badania. Warto być wypoczętym, odpuścić sobie alkohol e inne używki na 24-48 godzin przed badaniem. Można sobie też posłuchać podcastów Dariusza Kraśnickiego - lekarza okulistę, który ma swój kanał na youtubie.

Na psychotestach nie sprawdza się praktycznie ostrości widzenia w dzień. Sprawdza się widzenie przestrzenne, wrażliwość na olśnienia, widzenia zmierzchowego, ocenę prędkości. Do tego refleks, cechy osobowościowe (pod kątem patologii), logiczne myślenie (też pod kątem patologii), percepcję w stresie i kilka innych, niezwiązanych ze wzrokiem.
tomasz4725
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez tomasz4725 » niedziela, 23 marca 2014, 18:12

ale jak nie przejdę ich to musze 12miesięcy czekać aby powtórzyć badanie?
robi sie je przed kw?
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Kroelewicz » wtorek, 25 marca 2014, 00:05

Jeśli nie przejdziesz, masz dwie drogi:
- oficjalną - odwołać się do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy - trwa to przynajmniej kilka tygodni i raczej zostaniesz przetrzepany pod każdym kątem,
- mniej oficjalną, trudno określić, czy legalną - udać się na badania do jakiejś innej poradni i zapomnieć o pierwszym badaniu.

Z doświadczenia wiem, że przychodnie pracy bardzo różnią się sprzętem i metodyką przeprowadzania badań psycho - i nie chodzi tylko o staranność. Jeśli za drugim razem też nie przejdziesz to coś jest na rzeczy i może faktycznie nie powinieneś jeździć dużymi autami.

Może warto też na okazję badań zainwestować w okulary - zwykle korekcja wzroku pomaga w widzeniu oboocznym czy zmierzchowym, ale trzeba zacząć nosić okulary jakiś czas przed badaniem. Ubranie okularów po raz pierwszy w dniu badania nie daje czasu mózgowi na przyzwyczajnie się do nowej sytuacji, szczególnie w przypadku niejednakowych wad w lewym i prawym oku.
tomasz4725
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez tomasz4725 » wtorek, 25 marca 2014, 10:01

ja mam -1w cylindrze
a mozesz opisac te psychotesty jak to wygląda
i z ilu metrów sie odczytuje znaki?
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Kroelewicz » środa, 26 marca 2014, 00:46

Wszystko, co miałem do napisania, napisałem, wybacz.
Lancer_1990

Postprzez Lancer_1990 » sobota, 29 marca 2014, 22:54

[quote="tomasz4725"]ja mam -1w cylindrze
a mozesz opisac te psychotesty jak to wygląda
i z ilu metrów sie odczytuje znaki?

Przy "oślepieniu" w ciemnym pomieszczeniu odczytywałem z odległości około 1m te litery. W normalnych warunkach to było kilka metrów. Moim zdaniem ludzie z gorszą wadą wzroku jeżdżą dużymi wozami i przechodzą badania. Jeśli rozróżniasz kolory to nie powinieneś mieć większego problemu moim zdaniem. Ale pewnie w każdym ośrodku Psychotesty wyglądają inaczej.

Pokazuje ci kartki ze zdjęciami tego typu

[img]http://colorvisiontesting.com/plate%209%20%20%20%20%2057.jpg[/img]

i albo mówisz jaką widzisz figurę geometrycznę albo jaka to jest cyfra.

Na Kat. B miałem 100 pytań (Tak/Nie). Były pytania typu czy kiedykolwiek chciałem nie żyć, Czy chciałem kiedyś kogoś zabić itd...
Były też pytania coś w stylu badań IQ gdzie musiałeś dopasować figury by elementy do siebie pasowały (Miałeś określony czas by ich rozwiązać jak najwięcej).

Wiadomo że nie ma wiele osób co ma sokoli wzrok i ludzie z wadami wzroku też prowadzą autobusy/ciężarówki.

Powodzonka :wink:
tomasz4725
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez tomasz4725 » niedziela, 30 marca 2014, 10:33

57

Sęk w tym że jak robiłem prawko na kat D to mi okulista napisał na recepcie że mam bardzo słaby wzrok i jest zakaz robienia prawka na autobusy a że ciężarowym i osobówką musze jezdzić w okularach i mnie to przeraziło.
A wcześniej robiąc na ciężarówki to stwierdzili ze mam wade ale nie musze jej korygowac
Lancer_1990

Postprzez Lancer_1990 » niedziela, 30 marca 2014, 21:03

Nie rozumiem. Masz zakaz robienia prawa jazdy na autobusy a zrobiłeś kurs i zdałeś prawo jazdy. Coś w tym jest dziwnego dla mnie. Może idź do innego lekarza bo moim zdaniem jeśli bez problemu przeszedłeś na C to moim zdaniem na D też powinieneś :wink:

Gdybyś miał BARDZO słaby wzrok to by cię nie przepuścili na C bo z tego co wiem psychotesty wyglądają podobnie dla obu kategorii
e0n
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez e0n » wtorek, 1 kwietnia 2014, 10:05

Jeżeli masz słaby wzrok, a dobrze dobrane okulary/soczewki to znaczy, że dobrze widzisz. Po to są testy, żeby potwierdzić, czy faktycznie jesteś zdolny do prowadzenia pojazdów...
[url=http://imageshack.com/f/p4d3lWFuj][img]http://imagizer.imageshack.us/v2/480x400q90/904/d3lWFu.jpg[/img][/url]
Lancer_1990

Postprzez Lancer_1990 » środa, 2 kwietnia 2014, 19:45

[quote="e0n"]Jeżeli masz słaby wzrok, a dobrze dobrane okulary/soczewki to znaczy, że dobrze widzisz. Po to są testy, żeby potwierdzić, czy faktycznie jesteś zdolny do prowadzenia pojazdów...

Dokładnie, jeśli masz odpowiednie okulary i jesteś w stanie prowadzić duże auto i masz prawo jazdy nie widzę powodu byś miał nie przejść psychotestów. Napisz jak poszły :wink:
Odpowiedz