Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rower zamiast tabletu – zalecenia WHO dla dzieci

infobike
24.04.2019 16:23
0 Komentarzy

Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny patrzeć na ekranyurządzeń elektronicznych, zaś przed 5. roku życia – spędzaćprzed nimi nie więcej niż godzinę dziennie. Zalecany jest za toruch, np. jazda na rowerze – informuje Światowa OrganizacjaZdrowia (WHO).

Wydając pierwsze tego rodzaju wytyczne przedstawiciele agencji ONZzaznaczyli, że dzieci poniżej 5. roku życia powinny być aktywnefizycznie i wyspane, co pomoże im w rozwijaniu dobrych nawyków izapobiegnie otyłości oraz innym chorobom w późniejszym życiu.

Dzieciom w wieku od dwóch do czterech lat nie powinno się pozwolićna więcej, niż jedną godzinę siedzenia przed ekranem dziennie(sedentary screen time), zaś niemowlęta w wieku poniżej jednegoroku nie powinny być w ogóle narażone na ekrany elektroniczne -podała we środę WHO.

Jako „sedentary screen time” autorzy określają oglądanietelewizji i filmów oraz grę w gry komputerowe.

Zdrowa aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i nawykidotyczące snu są ustalane na wczesnym etapie życia, co dajemożliwość kształtowania nawyków w okresie dzieciństwa,dorastania i dorosłości” – można przeczytać w wytycznychWHO dla państw członkowskich.

Ruch przez co najmniej trzy godziny dziennie

Dzieci w wieku od roku do czterech lat powinny spędzić co najmniejtrzy godziny na różnych aktywnościach fizycznych rozłożonych wciągu dnia. Niemowlęta poniżej roku życia powinny raczkować iunikać wszelkich ekranów.

Według stanowiska WHO bycie nieaktywnym jest głównym czynnikiemryzyka dla śmiertelności (wynikającego ze wzrostu współczynnikaumieralności) i napędza globalny wzrost nadwagi oraz otyłości.

Wzrasta ilość otyłych dzieci

Już w raporcie sprzed dwóch lat WHO stwierdziła, że liczbaotyłych dzieci i młodzieży na świecie w ciągu ostatnich 40 latwzrosła dziesięciokrotnie (do 120 milionów), a wzrost tenprzyspieszył w krajach o niskich i średnich dochodach, zwłaszcza wAzji.

Nadmierna masa ciała może prowadzić do chorób, w tym cukrzycy,nadciśnienia tętniczego i niektórych nowotworów.

Wczesne dzieciństwo to okres szybkiego rozwoju fizycznego ipoznawczego, w trakcie którego kształtowane są nawyki, a rutynarodzinnego stylu życia może być modyfikowana – czytamy wwytycznych, opartych na dowodach z setek badań, przeprowadzonych wAustralii, Kanadzie, Afryce Południowej i Stanach Zjednoczonych.

Mniej siedzenia, więcej ruchu

Tymczasem – jak zaznacza WHO – spędzanie czasu w pozycjisiedzącej: jazda samochodem zamiast chodzenia czy jazdy narowerze,siedzenie w szkolnej ławce, oglądanie telewizji lub granie wniewymagające fizycznej aktywności gry na ekranie są corazbardziej powszechne i wiążą się ze słabymi wynikami zdrowotnymi.

Przewlekły niedobór snu u dzieci jest związany z nadmiernąakumulacją tłuszczu, mierzoną na podstawie wskaźnika masy ciała(BMI). Krótszy sen wiąże się z oglądaniem telewizji i czasemspędzonym na grach komputerowych.

Jak zaznaczają eksperci WHO, poprawa aktywności fizycznej,ograniczenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej i dłuższy czassnu małych dzieci przyczynią się do poprawy ich zdrowiafizycznego, zmniejszą ryzyko rozwoju otyłości w dzieciństwie izwiązanych z nią chorób niezakaźnych w późniejszym życiu orazpoprawią zdrowie psychiczne i samopoczucie.(PAP)


Komentarze