Nieuprzejmy kierowca PKS Krosno (Podkarpackie)

Ogłoszenia drobne członków BusForum.

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

hpy19

Nieuprzejmy kierowca PKS Krosno (Podkarpackie)

Postprzez hpy19 » wtorek, 29 marca 2011, 13:16

Zwracam się ze skargą na zachowanie kierowcy autobusu linii Rzeszów-Krosno (przyspieszony), kurs w dniu 25.03.2011r, o godz. 15:40 z dworca głównego w Rzeszowie. Kierowca wyjątkowo nieuprzejmy i złośliwy. Zatrzymał się na Dworcu PKS w Rzeszowie. Po otwarciu drzwi zaczął krzyczeć ?Bilety z kasy!?, rozejrzałem się więc i widząc, iż nikt nie ma biletu z kasy odpowiedziałem, że nie ma biletów z kasy i wszedłem do autobusu. Kierowca znowu krzyknął tym razem już wprost do mnie: ?Nie słyszysz co mówię?!? ?Bilety z kasy!? Wreszcie ktoś z tłumu również się odezwał, że nikt takowych biletów nie posiada. Poprosiłem więc o bilet studencki do Frysztaka. Od kierowcy usłyszałem przerażający krzyk: ?Nie widzisz co tu pisze?!?, spojrzałem na napis, na którym widniało ?Bilety ulgowe tylko po okazaniu legitymacji?. Wyciągam więc dokumenty, aż roztrzęsły mi się ręce z przerażenia. ?Legitymacja!!!? Znów krzyknął nerwowy kierowca. Pokazałem legitymację studencką i zwróciłem uwagę Panu, by był trochę bardziej uprzejmy. Na moją grzeczną uwagę zareagował kolejnym krzykiem, tym razem o treści: ?Chcesz jechać?!? Odpowiedziałem, iż ma obowiązek sprzedać mi bilet. Nie byłem nietrzeźwy, nie posiadałem dużego bagażu ani też autobus nie był przepełniony. Kierowca znów krzyczał: ?Ile ja mam lat a ile ty!!!? ?Nie będziesz mnie pouczał!!!? ?Nie muszę ci sprzedać biletu!!!?. Kierowca zaczął bić pięścią o kasę fiskalną. Kobieta stojąca obok mnie widząc tą sytuację również powiedziała do kierowcy, że jest nieuprzejmy. W końcu sprzedał mi bilet i wsiadłem do autobusu. Niestety to nie był koniec moich nieprzyjemnych przygód związanych z tym Panem. Okazało się, że jeździ on bardzo szybko, nerwowo i niebezpiecznie. Nie obyło się bez gwałtownych hamowań i znacznego przekraczania prędkości w terenie zabudowanym, nie wspominając już o niebezpiecznym wyprzedzaniu i zmienianiu pasa ruchu. Zauważyłem także, że kierowca nie zatrzymywał się na przystankach choć ludzie machali rękami. Zwracam się z uprzejmą prośbą o srogie ukaranie tego Kierowcy. Tacy ludzie jak ten Pan zdecydowanie nie powinni pracować w tym zawodzie. Swoją nieuprzejmością i nerwowością nie tylko odstraszają klientów ale także stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów. Osobiście nie zamierzam już korzystać z usług PKS, przynajmniej do czasu aż będę miał pewność, że ten Pan będzie nadal pracował jako kierowca. Nikt nie wynagrodzi mi zdenerwowania i stresu, spowodowanego przez takiego człowieka. Od dziś będę korzystał z usług PKP oraz busów, w których nie dość, że taniej, to podobne zachowanie raczej nie grozi. Przestrzegam przed tym kierowcą! :( :( :(
takcigoniepodam
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Re: Nieuprzejmy kierowca PKS Krosno (Podkarpackie)

Postprzez takcigoniepodam » wtorek, 29 marca 2011, 22:59

Kolego trochę pomyliłes adres ze swoją skargą. To co tutaj napisałeś będzie lepiej jeśli zamiast na forum skierujesz bezpośrednio do pracodawcy tego kierowcy czyli na np. mailem PKS Krosno. Aby się uwiarygodnić polecam skan/zdjęcie biletu.

A co do samej sytuacji to z doświadczenia powiem ci iż sam też jesteś sobie trochę winny i jak w takich sytuacjach bywa lekko podkręciłes opis. Oczywiście nie neguję tutaj uwag odnośnie stylu jazdy kierowcy - to już inna sprawa. Bardziej skupiłbym się na sytuacji związanej z okazaniem przy zakupie biletu dokumentu uprawniającego do ulgi (tak to się nazywa) a po ludzku w twoim przypadku pokazania kierowcy legitymacji studenckiej. O tym to chyba nawet najstarsi górale wiedzą i ty jako student też powinieneś wiedzieć. Jeśłi Cię to nadal zaskakuje to raczej dopiero zaczynasz korzystać z komunikacji publicznej albo mialeś szczęście i nie trafił Ci się kierowca który tego wymagał choć powinien. Gdybyś machnął legitką to z pewnością Wasza "rozmowa" skończyłaby się na tej uwadze o biletach z kasy które mają pierwszeństwo. A tak sam sobie zgotowałeś ten los. :(
TFZ
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Postprzez TFZ » środa, 30 marca 2011, 09:38

Co do sposobu jazdy, to można po drodze dać znać na policję, ew. sugerując, że kierowca może być nietrzeźwy. Natomiast co do odzywek kierowcy - to przy założeniu, że przytoczone wypowiedzi są dosłownie zacytowane, nie powinno być dlań żadnego usprawiedliwienia. Już za sam fakt zwrócenia się do pasażera per 'ty' powinien być ukarany.
Tadeusz Franciszek Zieliński***t.zielinski[małpa]transinfo.pl
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez mistral » środa, 30 marca 2011, 09:39

Mimo wszystko, czy powinien chłopak pokazać legitymację od razu, czy na żądanie kierowcy, nic nie upoważnia tego ostatniego do chamskiego zachowania. Frustracje, obojętnie jakie: zawodowe, erotyczne, czy jeszcze inne zostawia się w domu. Można się wyładowywać na swoich przełożonych lub swoich podwładnych, albo na członkach rodziny - jeśli sobie na to pozwolą. Nigdy na klientach.
Kto nie umie się kłaniać i uśmiechać, ten w usługach i handlu pracować nie może. Kelner w restauracji też by chętnie nakopał wszystkim klientom, a musi się do nich uśmiechać i kłaniać się im.
Zatrudniałem takiego kierowcę. Po wielu nieskutecznych próbach wpojenia mu tej zasady rozstaliśmy się. Doradziłem mu, żeby poszukał pracy jako kierowca ciężarówki. Po pewnym czasie spotkał mnie i powiedział, że teraz jest zadowolony, bo nie musi oglądać ludzi. Po prostu nie nadawał się do kontaktu z ludźmi. Nic więcej.
Inni kierowcy jak zaczynali pracę gdzieś indziej, to tamci pracodawcy najczęściej mówili: jak pan pracował w MISTRALU, to już na temat właściwego podejścia do pasażerów nie musimy rozmawiać.
POZDRAWIAM
Gallux
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Gallux » środa, 30 marca 2011, 11:15

[quote="mistral"]Mimo wszystko, czy powinien chłopak pokazać legitymację od razu, czy na żądanie kierowcy, nic nie upoważnia tego ostatniego do chamskiego zachowania.

Zgadzam się i od lat jestem właśnie uczulony na takich nieuprzejmych kierowców. Na szczęście spotkałem się w życiu tylko z jednym podobnym przypadkiem ze strony kierowcy PKS Białystok. Inni "mniej mili", z którymi jechałem zachowywali się oschle, co jestem w stanie wybaczyć, bo to w końcu stresująca i męcząca praca.

Jeśli chodzi o legitymację studencką - miałem w zwyczaju pokazywać od razu dokument kierowcy przy sprzedaży biletu, ale czasami dobiegałem na autobus i wtedy nie miałem czasu jej wyjmować z portfela, więc kierowcy (PKS Konin przeważnie) pytali się "Czy mogę zobaczyć legitymację?", "Legitymację proszę" i właśnie tak to powinno wyglądać, a nie wydzieranie się na pasażera, bo student w końcu nie chodzi z naklejoną legitymacją na czole.

Co do miejsca, gdzie autor zamieścił ten post - niestety, ledwie parę przedsiębiorstw (PKS Konin, Koło, Koszalin, Szczecin, Gryfice) ma swoje fora dyskusyjne w internecie i powiem, że w przypadku PKS Konin czy PKS Szczecin tego typu przypadki są weryfikowane i jeśli faktycznie kierowca "przeholował", to zostaje on ukarany.

PKS Krosno forum nie ma, więc najlepiej się udać do ich siedziby właśnie z biletem i wyjaśnić sprawę.
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez mistral » środa, 30 marca 2011, 13:51

Mimo, że już dawno nie jestem studentem, ale do głowy by mi nie przyszło, żeby przy kupnie biletu pokazywać legitymację. Do dzisiaj myślałem, że to "działka" rewizorów.
POZDRO
Gallux
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Gallux » środa, 30 marca 2011, 16:34

W PKS Konin, gdy wprowadzono ulgi handlowe dla studentów, mało który kierowca pytał się o "legitkę". Jednakże liczba sprzedanych biletów z ulgą (a wtedy ulga wynosiła 50%) była bardzo duża, więc uczulono prowadzących na sprawdzanie legitymacji, toteż teraz dość często się o to pytają (na kursach dalekobieżnych zawsze).
Jarkie
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Jarkie » środa, 30 marca 2011, 20:04

[quote="mistral"]Mimo, że już dawno nie jestem studentem, ale do głowy by mi nie przyszło, żeby przy kupnie biletu pokazywać legitymację. Do dzisiaj myślałem, że to "działka" rewizorów.
POZDRO

Kierowca nie tylko sprzedając bilet, ale też sprawdzając ulgowy bilet z kasy może poprosić o okazanie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do ulgi.
takcigoniepodam
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez takcigoniepodam » środa, 30 marca 2011, 21:38

Zaskoczyliście mnie tym iż okazywanie legitki to nie jest "standard". Rozumiem iż jesli jezdzi się z tym samym kierowcą od dłuższego czasu to często "nalot" na legitki jest tylko w pazdzierniku i marcu. Sam przez wiele lat korzystałem z usług kilku PKS-ów i jeśli jezdziłem z tymi samymi kierowcami to najczęściej wlasnie w tych okresach zwracali uwagę na legitki. Potem wchodziło się na "dzień dobry" choć inni byli zdziwieni iz kupuję studenckiego i nie musze machać legitką.

A co do kultury to święte słowa napisał mistral. Jeśli ktoś nie jest tego nauczony to powinien zmienić zajęcie bo o pasażerach którym jej brakuje a mają super wymagania od innych i potem żalą się na forach juz wiele razy słyszałem.

I tak na zakończenie skromny postulat: Bądźmy sobie mili nawzajem a wszystkim będzie łatwiej. :D
Odpowiedz