Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Toyota: Air Liquide buduje stację wodorową

infobus
06.10.2015 15:31
0 Komentarzy

Toyota Motor Europe wydzierżawiła nieodpłatnie firmie AirLiquide teren o powierzchni 1 200 m2 pod budowę pierwszej w Belgiipublicznej stacji tankowania wodoru. Stacja powstanie w Zaventem podBrukselą, na terenie Centrum Badań i Rozwoju oraz CentrumSzkoleniowego Toyota Motor Europe. Obiekt zostanie oddany do użytkuw połowie 2016 r. Za jego budowę, utrzymanie i zarządzanieodpowiada firma Air Liquide, międzynarodowy producent gazówprzemysłowych z siedzibą we Francji. Toyota wydzierżawiła terenfrancuskiemu partnerowi na 20 lat.

Stacja powstaje w ramach europejskiego projektu SWARM i otrzymaładofinansowanie z European Fuel Cells and Hydrogen-Joint Undertaking,partnerstwa publiczno-prywatnego wspierającego wdrażanietechnologii wodorowej w Europie. Kierowcy Toyoty Mirai i innychsamochodów na ogniwa paliwowe będą mogli korzystać ze stacjiprzez całą dobę.

SWARM (Small 4-Wheel fuel cell passengervehicle Applications in Regional and Municipal transport) to projekteuropejskiego konsorcjum zrzeszającego instytucje publiczne, ośrodkinaukowe i prywatne przedsiębiorstwa, którego celem jest stworzeniei komercjalizacja sieci stacji tankowania wodoru. Projekt obejmujebudowę infrastruktury wodorowej w trzech regionach w WielkiejBrytanii, okolicy Brukseli i północno-zachodnich Niemczech orazstworzenie demonstracyjnej floty 90 małych aut napędzanych ogniwamipaliwowymi.

Air Liquide Group inwestuje w budowę stacjitankowania wodoru na całym świecie. Do tej pory firmazaprojektowała i wybudowała 75 stacji. Za sprawą francuskiegoprzedsiębiorstwa powstaje pierwsza sieć dystrybucji wodoru wEuropie, w ramach której jeszcze w 2015 r. zostaną oddane do użytkustacje w Niemczech, Danii i Francji. Powstanie infrastrukturydystrybucji wodoru jest podstawowym warunkiem rozpoczęcia masowejsprzedaży samochodów na ogniwa paliwowe.

Toyota Mirai,pierwszy na świecie seryjny samochód na wodorowe ogniwa paliwowe,wchodzi obecnie do sprzedaży w Niemczech, Danii i Wlk.Brytanii. Wpołowie 2016 r. dołączy do nich Belgia jako czwarty rynek wEuropie. W Centrum Badań i Rozwoju w Zaventem będzie miałosiedzibę Centrum Obsługi Klienta, stworzone specjalnie z myślą oopiece nad właścicielami samochodów na ogniwa paliwowe.

ToyotaMirai to samochód nie emitujący spalin, który ma podobne parametryużytkowe jak konwencjonalne samochody klasy średniej z automatycznąskrzynią biegów. Zbiorniki wodoru o łącznej pojemności 122,4 lzapewniają zasięg 500 – 700 km, a ich napełnienie zajmuje 3minuty. Auto ma nisko położony środek ciężkości oraz silnikelektryczny o mocy 155 KM.

Toyota spodziewa się, że Miraiodniesie w Europie taki sam sukces, jak jej samochody hybrydowe,które od chwili premiery Priusa na Starym Kontynencie w 2000 r. sąnajpopularniejszymi autami z alternatywnym napędem.

Komentarze