Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawa informuje jak było. Czekamy na info, jak będzie

infotrans
19.05.2020 14:30
0 Komentarzy

Miliard dwieście dwa miliony. To liczba pasażerów, którzy skorzystaliz Warszawskiego Transportu Publicznego w 2019 roku. Jaki będzie wynik w tymroku?

Jak na razie nie wiadomo. Mamy dane z kwietnia, że w okresieepidemii z transportu publicznego w stolicy korzystało dużo mniej pasażerów. Wautobusach to ok. 20 proc. podróżnych, a w metrze ok. 14 proc. To było jeszczeprzed świętami, po których pasażerów zaczęło przybywać.

W piątek, 17 kwietnia, do metra weszło 80 628 osób najwięcejod 24 marca, a liczba biletów sprzedanych zarówno we wtorek – 18 723, jak i wśrodę – 16 971, była najwyższa od 16 marca. Część pasażerów odwiesiła też jużswoje bilety długookresowe, choć w marcu sprzedanych zostało o ponad połowębiletów mniej niż w zeszłym roku w tym samym miesiącu.

Dobry rok 2019

Do tych danych na pewno nie raz będziemy się odnosić,dlatego przypominamy – za właśnie opublikowanym raportem ZTM Warszawa, ile osóbskorzystało z Warszawskiego Transportu Publicznego w 2019 roku. Miliarddwieście dwa miliony.

W zeszłym roku pojazdy WTP przejechały prawie 268,5 mlnwozokilometrów, o prawie sześć mln więcej niż rok wcześniej. Każdego dnia naulice wyjeżdżało ponad 1,5 tys. autobusów, 423 tramwaje oraz 51 pociągów metrai 18 Szybkiej Kolei Miejskiej.

Dwie najważniejsze liczby ubiegłego roku dotyczą jednak nieprzejechanych kilometrów i uruchamianych wozów, ale liczby pasażerów isprzedanych biletów. W 2019 roku z Warszawskiego Transportu Publicznegoskorzystało 1 mld 202 mln osób, czyli o 18 mln więcej niż rok wcześniej.Sprzedaliśmy ponad 85 mln biletów, czyli o 1,2 mln więcej niż rok wcześniej zaprawie 994,6 mln zł, czyli o prawie34 mln więcej niż w 2018 roku. Oznacza to,że z roku na rok rośnie świadomość, że każdy kupując bilety WTP przyczynia siędo rozwoju komunikacji zborowej.

Transportowe inwestycje

W ubiegłym roku nie zabrakło dobrych informacji onowoczesnych, ekologicznych pojazdach jeżdżących w ramach WTP. Operatorzyautobusowi wprowadzili na stołeczne ulice ponad 150 wozów zasilanych gazem. Wciągu roku liczba takich autobusów wzrosła z 64 do 218. W 2019 roku podpisanotakże dwie umowy na dostawę nowoczesnych pojazdów. Miejskie Zakłady Autobusowezamówiły 130 długich autobusów elektrycznych, a Tramwaje Warszawskie 213tramwajów.

Z kolei w połowie września uruchomiono trzy nowe stacjelinii metra M2 na Pradze-Północ i Targówku – Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy iTrocka. Zakończyła się także budowa odcinka trzech nowych stacji na Woli –Płocka, Młynów i Księcia Janusza. Mogą z nich Państwo korzystać od kwietnia2020 r. Dziś linia metra M2 to ponad 13 km długości i 13 stacji. Dojazdpodziemną koleją z Targówka do centrum miasta zajmuje 13 minut, a z Woli – 9minut.

W 2019 roku rozpoczęła się także długo oczekiwana inwestycjana Białołęce – budowa parkingu „Parkuj i jedź” w sąsiedztwie stacji kolejowejPKP Warszawa Żerań. Po zakończeniu inwestycji, w 2021 roku kierowcy zyskają conajmniej 220 miejsc postojowych i będą mogli wygodnie przesiąść się do pojazdówWTP.

Dobre wiadomości nadeszły także z obszaru infrastrukturykomunikacyjnej. Wyremontowano 30 przystanków i cztery pętle autobusowe,wybudowaliśmy cztery nowe przystanki i ustawiano 23 nowe wiaty.

Zobaczymy, jak te dane wypadną za rok w konfrontacji z wirusowymokresem.

Raport podsumowujący Warszawski Transport Publiczny w 2019 roku można pobrać TUTAJ.

Komentarze