Rozkłady jazdy w tabelach - projekt

Wszelakie dyskusje dotyczące rozkładów jazdy

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

uther

Rozkłady jazdy w tabelach - projekt

Postprzez uther » piątek, 27 stycznia 2012, 15:53

Marzy mi się by w Polsce istniał system informacji pasażerskiej niczym w czeskim IDOS, a dokładniej jego funkcja wyświetlania rozkładów w tabelach w pliku .pdf oraz ponumerowania wszystkich linii. I u nas niby taki jest, ale praktycznie tajny.
W Polsce na stronach przewoźników rozkłady jazdy w formie tabel to rzadkość, postanowiłem więc w wolnych chwilach sam sobie takie tworzyć na podstawie dostępnych źródeł.
Pop prostu uważam taką formę za istotną, wyszukiwarka mi nie wystarcza.

Praca tytaniczna, bo i system linii pogmatwany, wiele wariantów , pojedyncze kursy itd itp...
Na własne potrzeby gromadzę podobne przebiegi w jedną tabelę i nadaje takiej linii numer.
Tym sposobem np wczoraj ukończyłem "onumerowywanie" linii PKS Zgorzelec. Z ponad 120 różnych przebiegów tras zgrupowałem je w ledwie 12 tabel. Poddałem się tylko na linii miejskiej. Wybór akurat tego przewoźnika był przypadkowy.

Pomyślałem sobie, że być może ktoś z forum ma podobne hobby i też chciałby się podłączyć do tego projektu. Gdyby znalazło się kilkudziesięciu śmiałków, to w kilka miesięcy moglibyśmy onumerować i potabelkować cały kraj ;) Każdy mógłby popracować nad swoim powiatem plus jakimś innym w kraju.

A może przyłączyłby się jakiś zdolny programista, który udostępniłby narzędzie usprawniające pracę?

Dalsze szczegóły mojej wizji mogę rozwinąć, gdy zgłoszą się chętni do współpracy.
Nie bardzo jednak liczę, by zgłosił się ktokolwiek ;)
Matlik
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Re: Rozkłady jazdy w tabelach - projekt

Postprzez Matlik » piątek, 27 stycznia 2012, 18:16

W zezwoleniu jest pełny rozkład dla danej linii komunikacyjnej (ba, linie mają nawet numery!), więc kontakt z przewoźnikiem dużo by pomógł.
Kroelewicz
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Kroelewicz » piątek, 27 stycznia 2012, 21:56

Podstawowy problem to brak jednolitej bazy przystanków. Póki nazwa X będzie określała różne przystanki u różnych przewoźników lub przystanek Z będzie posiadał osiem alternatywnych nazw ciężko będzie cokolwiek zrobić bez dogłębnej znajomości komunikacji na danym terenie.
Drugi to kasa z UE połknięta przez PIGTSiS na ich projekt i bezprawność części ich działań, które zepsuły temat u części przewoźników.
Trzeci - nieaktualizowanie zezwoleń przez przewoźników.

Good luck!
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez kpc21 » sobota, 28 stycznia 2012, 00:00

Nie biorąc pod uwagę przepisów, najkorzystniej byłoby po prostu z bazy E-podróżnika zrobić ogólnopolski oficjalny serwis, tak aby znajdowali się tam wszyscy przewoźnicy. W praktyce rząd musiałby kupić ten serwis, co raczej nie jest możliwe (prawo zamówień publicznych).

Ten projekt powinien powstać nie oddolnie, ale jako projekt rządowy. Problem aktualności rozkładów i alternatywnych nazw przystanków można rozwiązać w prosty sposób - każdy z przewoźników ma obowiązek samodzielnie uzupełnić bazę za pomocą odpowiedniego formularza.

Co do przystanków o różnych nazwach, to przy tworzeniu bazy uwzględnić się też powinno różne przystanki w obrębie jednego skrzyżowania/placu/przy jednym ważnym obiekcie.
Jarkie
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Jarkie » sobota, 28 stycznia 2012, 02:15

[quote="uther"]Praca tytaniczna, bo i system linii pogmatwany, wiele wariantów , pojedyncze kursy itd itp...
Na własne potrzeby gromadzę podobne przebiegi w jedną tabelę i nadaje takiej linii numer.
Tym sposobem np wczoraj ukończyłem "onumerowywanie" linii PKS Zgorzelec. Z ponad 120 różnych przebiegów tras zgrupowałem je w ledwie 12 tabel. Poddałem się tylko na linii miejskiej. Wybór akurat tego przewoźnika był przypadkowy.

Pomyślałem sobie, że być może ktoś z forum ma podobne hobby i też chciałby się podłączyć do tego projektu. Gdyby znalazło się kilkudziesięciu śmiałków, to w kilka miesięcy moglibyśmy onumerować i potabelkować cały kraj ;) Każdy mógłby popracować nad swoim powiatem plus jakimś innym w kraju.

A może przyłączyłby się jakiś zdolny programista, który udostępniłby narzędzie usprawniające pracę?

Dalsze szczegóły mojej wizji mogę rozwinąć, gdy zgłoszą się chętni do współpracy.
Nie bardzo jednak liczę, by zgłosił się ktokolwiek ;)

Zgadzam się z tym że praca tytaniczna, ale niekoniecznie dlatego że są różne warianty tras. Większym problemem jest to, że ten sam przystanek ma nieraz po kilka innych nazw (o czym wspomniał Kroelewicz). Również niewielu przewoźników zamieszcza na swych stronach wykaz odjazdów/przyjazdów taki jak na tablicy dworcowej. Spora część odsyła do e-podróżnika. O ile dzięki wyszukiwarce można dowiedzieć się przebiegu konkretnych tras, to tablica rozkładowa daje pogląd na całość komunikacji w danym rejonie. W e-podróżniku nie ma wykazu przyjazdów na dworzec (co zresztą nie jest potrzebne w wyszukiwarce), ale jednocześnie wybierając przystanek "dworzec" w jakimkolwiek mieście nie znajdziemy sporej części kursów odjeżdżających. Chodzi o kursy okrężne. W e-podróżniku nie ma na ich temat praktycznie żadnej informacji.

Również na własny użytek mam zrobione (lub prawie zrobione :wink: ) w podobny tabelowy sposób rozkłady jazdy PKS z całego woj.podlaskiego oraz części warmińsko-mazurskiego (Trans-Kom Pisz, PKS Mrągowo, Veolia Kętrzyn i Węgorzewo, PKS Bartoszyce) i mazowieckiego (PKS Ostrołęka i Przasnysz). Moje rozkłady są robione na podobnej zasadzie, jak wydawane przed laty przez PIGTSiS książkowe rozkłady jazdy (z jakich korzystali dyżurni ruchu, informacja). Czyli w przeciwieństwie do rozkładów dołączanych do zezwoleń, u mnie dłuższe kursy występują w dwóch lub więcej tabelach. Dla mnie ważniejsze (i dużo bardziej czytelne) jest to, aby w miarę możliwości wieś X czy Y znalazła się tylko w jednej tabeli.
Aktualność powyższych rozkładów z reguły nie jest na bieżąco, głównie dlatego że informacje o wszelkich zmianach rozkładu jazdy nie zawsze są dostępne.
uther

Postprzez uther » sobota, 28 stycznia 2012, 12:04

[quote="Jarkie"] Dla mnie ważniejsze (i dużo bardziej czytelne) jest to, aby w miarę możliwości wieś X czy Y znalazła się tylko w jednej tabeli.

Staram się postępować podobnie, ale jednak w przypadku wsi koło dużego miasta (nazwijmy go siedzibą PKSu) tak się nie bardzo da. Generalnie chodzi o kierunek, z którego potem linie się rozgałęziają. Jeśli rozgałęzienie jest zbyt duże, robię nową tabelę. Gdyby wzorem cegły kolejowej (stacje węzłowe) obok nazwy miejscowości podać numery tabel w których można znaleźć inne połączenia w tej wsi, to rozwiązałoby problem. Mam to w planach, ale póki tak tego nie czynię.

Co do kursów okrężnych, to co prawda nie ma ich w tabliczkach dworcowych, ale można je znaleźć w indeksie rozkładów jazdy (w dolnym lewym rogu). mam na myśli e-podróżnika oczywiście.

A tak swoją drogą, to skoro taka działalność wymaga zezwolenia, to czemu nie publikuje się ich wykazu (wraz z rozkładem) w BIPach?
uther

Postprzez uther » czwartek, 2 lutego 2012, 17:03

[quote="Matlik"]W zezwoleniu jest pełny rozkład dla danej linii komunikacyjnej

Niektóre urzędy nawet potrafią opublikować takie rozkłady - właśnie znalazłem przykład z Żywca: http://www.starostwo.zywiec.pl/archiwum ... dy%20jazdy
Znacie inne takie strony urzędowe?
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez kpc21 » czwartek, 2 lutego 2012, 18:12

Jeden z przewoźników na mojej trasie wywieszał rozkłady z zezwoleń w pojazdach. Tyle, że... każdy z tych rozkładów był inny. W praktyce wyglądało to jeszcze inaczej. Liczba pojazdów też się nie zgadzała.
Jarkie
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Jarkie » czwartek, 2 lutego 2012, 19:27

[quote="uther"]Co do kursów okrężnych, to co prawda nie ma ich w tabliczkach dworcowych, ale można je znaleźć w indeksie rozkładów jazdy (w dolnym lewym rogu). mam na myśli e-podróżnika oczywiście.

Dzięki za informację. Indeks jest znacznie wygodniejszy niż "przekopywanie się" przez rozkłady z iluś tam wiosek. Dodatkowo taki indeks zawiera nie tylko kursy okrężne, ale także mające przystanek początkowy i końcowy poza siedzibą centrali czy P.T.

[quote="uther"][quote="Matlik"]W zezwoleniu jest pełny rozkład dla danej linii komunikacyjnej

Niektóre urzędy nawet potrafią opublikować takie rozkłady - właśnie znalazłem przykład z Żywca: http://www.starostwo.zywiec.pl/archiwum ... dy%20jazdy
Znacie inne takie strony urzędowe?

Swego czasu zamieszczane były na http://www.wrotapodlasia.pl/pl/gospodar ... t_drogowy/ (woj.podlaskie).
uther

Postprzez uther » czwartek, 2 lutego 2012, 23:45

[quote="Jarkie"][quote="uther"]
Swego czasu zamieszczane były na http://www.wrotapodlasia.pl/pl/gospodar ... t_drogowy/ (woj.podlaskie).

Szkoda, że teraz podają tylko przewoźników, bez rozkładów, ale dobre to - odkryłem dzięki temu kilku :)
D.L.-TRANS i Kresy mają jakieś linie regularne? Jakoś na ich stronach ani widu by taką działalność prowadzili.
uther

Postprzez uther » piątek, 3 lutego 2012, 01:22

[quote="Kroelewicz"]Podstawowy problem to brak jednolitej bazy przystanków.

Taka ciekawostka. Przeglądając stronę PKSu Poznań zauważyłem... numerację przystanków! Może nie byłoby w tym nic dziwnego, ale ta numeracja dotyczy także miejscowości poza woj. Wielkopolskim. Numeracja jest 7 cyfrowa, więc chyba jakaś ogólnokrajowa, bo po co przewoźnikowi byłyby takie wielkie liczby? Zresztą te kody pojawiają się też przy innych przewoźnikach przejeżdżających przez poznański dworzec. Czyżby taka numeracja dla wszystkich przystanków w kraju już istniała? Niestety podejrzeć można tylko numer przystanku docelowego. Aby to zobaczyć trzeba wpisać miejscowość w wyszukiwarce tabliczek, a następnie najechać myszą (bez klikania) na dany kurs.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez kpc21 » piątek, 3 lutego 2012, 19:39

Nawet jeśli przystanki mają swoje numery, to problemem są przystanki w obrębie tych samych skrzyżowań, placów, przy tych samych dworcach itp. Dworzec kolejowy, znajdujący się przy nim dworzec autobusowy i przystanki miejskie, na których również zatrzymują się autobusy dalekobieżne, należałoby tak naprawdę traktować jako jeden obiekt w rozkładzie.
Matlik
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Matlik » piątek, 3 lutego 2012, 21:55

A w Przewozach Pasażerskich przystanki nie są przypadkiem pod numerami?
Sextra

Postprzez Sextra » sobota, 4 lutego 2012, 10:49

[quote="Matlik"]A w Przewozach Pasażerskich przystanki nie są przypadkiem pod numerami?

Są i właśnie takie długie mają numery.
uther

Postprzez uther » sobota, 4 lutego 2012, 11:32

[quote="Matlik"]A w Przewozach Pasażerskich

Hmmm, a co to?
Następna strona
Odpowiedz