Nadwozia Autobusów

Konstrukcje autobusów od "a" do "z"

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Kuba

Nadwozia Autobusów

Postprzez Kuba » poniedziałek, 4 kwietnia 2005, 19:10

Większość współcześcnie budowanych autobusów to konstrukcje samonośne. Co onznacza ze nadwozie w pełni uczestniczy w przejmowaniu obciążeń zewnętrznych. Taki sposób budowy nadwozi zopoczątkowal producent autobusów firma SETRA. Jednak wszystkie kostrukcje to ramy tzw. kratownicowe, przestrzenne. Mam pytanie czy ktoś z członków BusForum słyszał o amerykańskich autobusach, w których nadwozie jest w pełni samonnosne, tzw. skorupowe jak w przypadku samochodów osobowych.

Z poważaniem

Kuba
I.Q.
<i>BusForum</i>

Postprzez I.Q. » poniedziałek, 4 kwietnia 2005, 19:34

Można tak na marginesie spytać, w jakiej generacji aut Setra zastosowała samonosne nadwozia???
Wiśnia
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Wiśnia » poniedziałek, 4 kwietnia 2005, 19:36

Już pierwsza Setra, S8, miała nadwozie samonośne.
arthis
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez arthis » poniedziałek, 4 kwietnia 2005, 19:44

Nie słyszałem o niczym takim (a temat amerykańskich autobusów mniej więcej znam). Może znasz marke i typ pojazdu o którym piszesz? To spróbuje się coś dowiedzieć. Z tego, co wiem konstrukcje amerykańskie są zbliżone do europejskich i in. Możliwe, ze chodzi ci o Setre S8 z 1951r, której szkielet (w postaci przestrzennej) mogło unieść pięć-sześć osób. Powstał tylko jeden egzemplarz.
Kuba

Postprzez Kuba » poniedziałek, 4 kwietnia 2005, 20:05

Dzieki za odpowiedz. Jak bede cos wiecej wiedzial to dam znac. Ja takze sie zdziwilem ze takie cos zostało zbudowane. Nadwozia autobusow sa budowane jako ramy ktownicowe miedzy innymi po to aby zapewnic modulowosc konstrukcji tzn. mozliwosc latwej zmiany dlugosc, nie wspominajac juz o uproszczeniu technologii budowy, czy jak w przypadku autobusow miejskich, maksymalnego obnizenia poziomu podlogi. Ponadto konstrukcja taka pozwala budowac lzejsze ustroje nosne.
I.Q.
<i>BusForum</i>

Postprzez I.Q. » poniedziałek, 4 kwietnia 2005, 21:06

O tak!!! Masz rację, modularyzacja to chyba przewodnie hasło przełomu XX/XXI wieku w budowie autobusów. Własciwie kazdy liczący się producent stosuje modularyzację produktów.
arthis
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez arthis » poniedziałek, 4 kwietnia 2005, 23:47

Nie tylko autobusów. Wszystkie nowoczesne tramwaje są budowane modułowo. Począwszy od feralnego Combino poprzez Bombardierowskiego CItyrunnera aż po Citadisy300. Autobusy szynowe Stadlera też pomyślane są jako konstrukcja moduowa.
wnyku

Postprzez wnyku » wtorek, 5 czerwca 2007, 02:13

A z innej beczki, czy istnieje możliwość znalezienia gdzieś schematów budowy "konstrukcji" np. Jelcza M121M. Prócz biura projektowego firmy Jelcz ? :-) przydałby mi się przy remontach, bo poglądowy schemat kratownicy w książce przeglądów nie nadaje się do niczego.
Pozdrawiam
Adam3k
<i>BusForum</i>

Postprzez Adam3k » wtorek, 5 czerwca 2007, 08:02

[quote="wnyku"]A z innej beczki, czy istnieje możliwość znalezienia gdzieś schematów budowy "konstrukcji" np. Jelcza M121M. Prócz biura projektowego firmy Jelcz ? :-) przydałby mi się przy remontach, bo poglądowy schemat kratownicy w książce przeglądów nie nadaje się do niczego.
Pozdrawiam

A skad wy w tym PWHD M121M wytrzasneliscie? :wink: To z okazji wygranego przetargu na Wisznię Małą we Wrocławiu?
wnyku

Postprzez wnyku » środa, 6 czerwca 2007, 01:28

[quote="Adam3k"]
A skąd wy w tym PWHD M121M wytrzasnęliście? :wink: To z okazji wygranego przetargu na Wisznię Małą we Wrocławiu?

Widzę, ze informacje się wiciami rozchodzą :D Chociaż, że na forum nikt o tym nie piszę.
Skąd jest autobus to narazie tajemnica :) Jak będą mogły znaleźć się jakieś schematy ja będę mógł coś o nim powiedzieć (nawet galerie wrzucić). Uwierzcie mi na słowo, że powstanie na tym forum nie jeden temat o nim. Dlaczego pewnie już nie długo się dowiecie :D
Odpowiedz