nowy standard w piętrusach

Konstrukcje autobusów od "a" do "z"

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

portek

nowy standard w piętrusach

Postprzez portek » niedziela, 9 marca 2008, 17:07

witam wszystkich forumowiczów, jestem stałym gościem na tym forum ale to jest mój pierwszy post :D
że jestem fascynatem autobusów i czasami sporo myśle o tym co mi w nich przeszkadza, chciałbym podzielić sie moim spostrzezeniem, a właściwie pomysłem:

w autobusach piętrowych dużą niedogodnością z punktu widzenia pasażera jest niskie usytuowanie sufitu, osobą o wyższym wzroście trudno jest przemieszczać sie w takich autobusach. dla przykładu w setrze przejście na dole ma wysokość 1.82m, na górze już tylko 1.68m. autokar może mnieć oczywiście nie wiecej jak 4 metry, więc można by było ścieżke na dole umieśćić po prawej stronie autobusu, a górną już normalnie po środku. schematycznie w przekroju poprzecznym wyglądałoby to tak:

_______
|......... |
|[][] .[][]|
|__ . . __|
|.. |_|__|
| .........|
| ...[][][]|
|_______|

...sory za taki paskudny malunek, ale starałem sie :P przejścia mogły by w takim układzie mieć ok 1.9m, jakieś 30 cm mniej byłoby nad siedzeniami. potrójny układ siedzeń na dole i szerokie przejście(poczucie przestrzeni :D ), na górze już normalnie 2 siedzenia po lewej i 2 po prawej, jak na rysunku, myśle że komfort o którym cały czas myśle byłby dużo większy niż w piętrusach które sie produkuje, a i pasażerów można byłoby upchać wcale nie mniej. co sądzicie o takiej awangardzie? 8)
michal1142
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Re: nowy standard w piętrusach

Postprzez michal1142 » niedziela, 9 marca 2008, 22:19

pomyśl że na wszystkich siedzeniach siądzie np 70 atletów?Wiem że to abstrakcja,ale trzeba brać pod uwagę każdy wariant.Autobus,zwłaszcza wysoki musi mieć w miarę wyważony.W Twoim projekcie racej jedna ze stron miałaby większą masę.Póki jedziesz po prostej to pół biedy-poziomica to wyrówna,ale na ostrych zakrętach... :cry:
busiarzom stop!!!
flyski

Re: nowy standard w piętrusach

Postprzez flyski » poniedziałek, 10 marca 2008, 22:51

Obecnie produkowane DD muszą miec na dolnym pokłdzie wysokośc w przejściu minimum 1900 mm. Pokład górny to tylko miejsca siedzące. Co do Twojego pomyslu to jest jeszcze jeden problem autobus musi przejśc próbe przechyleniowa. Istnieje wiec szansa, że autobsu moglby sie obalic na bok.