Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Flagowe programy SOR dotyczą m.in. elektromobilności i kolejnictwa

inforail
27.02.2017 13:31
0 Komentarzy

12 flagowychprojektów – m.in. programy dot. przemysłu okrętowego, elektromobilności,kolejnictwa, nowoczesnej medycyny i biotechnologii – znalazło się w Strategiina rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dokument przedstawił na stronie internetowejresort rozwoju.

Przyjęte przez rząd projekty – jak zaznaczono – mają służyćpowstaniu produktów o istotnej użyteczności dla realizacji celów Strategii.Interwencja publiczna ma wspierać określony sektor lub branżę, aby mogły onezaistnieć na rynku i pozytywnie wpłynąć na gospodarkę oraz na realne bądź prognozowanezapotrzebowanie rynku.

Projekty flagowe dotyczą sektorów: produkcji środkówtransportu, lotniczo-kosmicznego, systemów militarnych, elektronikiprofesjonalnej, specjalistycznych technologii informatycznych, leków, wyrobówmedycznych i nowoczesnych usług medycznych, żywności wysokiej jakości,ekobudownictwa, systemów wydobywczych czy wreszcie odzysku materiałowegosurowców.

„Realizacja projektów flagowych wymaga współdziałaniaszeregu podmiotów prywatnych i publicznych. Obejmuje szereg działań w różnychfazach realizacji ? od momentu badań, komercjalizacji, produkcji, po wejście namiędzynarodowe rynki” – tłumaczy się w SOR.

Działania państwa będą skoncentrowane na tworzeniu systemuzachęt o charakterze prawnym, organizacyjnym i inwestycyjnym, dla opracowaniaprojektów i ich wdrożenia. Do realizacji projektów flagowych będą ustanawianezespoły zadaniowe (projektowe) oraz powoływani liderzy czy kierownicyprojektów, odpowiedzialni za ich realizację, zgodnie z założeniami harmonogramuprzyjętego przez rząd.

W ramach Programu „Elektromobilność”, czylistymulowania rozwoju rynku na rzecz zwiększenia udziału pojazdów o napędzieelektrycznym, wskazano na dwa projekty.

Projekt „E-bus” dotyczy projektowania i produkcjipolskich pojazdów elektrycznych na potrzeby komunikacji miejskiej. Koncentrujesię na wsparciu firm na wszystkich etapach produkcji taboru komunikacjimiejskiej, takich jak autobusy elektryczne i tramwaje.

Projekt „Samochód elektryczny” ma stymulowaćrozwój technologii, produkcji i rynku aut na prąd.

Projekt „Luxtorpeda 2.0” ma pobudzić rozwójtechnologii i produkcji polskich pojazdów szynowych, ze szczególnymuwzględnieniem pojazdów transportu pasażerskiego.


Komentarze