WŁASNA DZIALLNOŚC GOSPODARCZA

Relacje z imprez autobusowych, urlopów z autobusem w roli głównej

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

madmax1969

WŁASNA DZIALLNOŚC GOSPODARCZA

Postprzez madmax1969 » czwartek, 4 sierpnia 2011, 23:21

Witam wszystkich Forumowiczow.Jestem tu calkiem swierzy,ale zapewniam ze nie jestem laikiem jesli chodzi o transport.Pracuje juz w tym zawodzie wiele lat.W roku 1998 zasiadlem pierwszy raz za sterami Scani 112 Double-decker (podobna jak na zdjeciu)Obrazek w firmie AXET z Krakowa.Po kilku miesiacach okazalo sie ze moj status pracownika to 1/4 etatu w przewozach miedzynarodowych,a mowie tu glownie o wahadlach do Chorwacji(Duga Uvala).Nie zastanawiajac sie odeszlismy z koleega R do innej Firmy,a tam tez sprzet przypominajacy czasy Zeusa,lecz warunki mialy byc ciut lepsze.No coz,czlek nie wielblad,napic sie musi,tak wiec zaznajomilismy sie ze sprzetem i opilismy sprawe jak nalezy.Ale po kilku jazdach okazalo sie ze firma(Cuba Tours) nie placi naleznych poborow,obwinia inne biura,ktorte nie wplacily kasy na ich konta.Wiec My jak te osiolki zabralismy sie gdzie indziej,okazalo sie ze firma solidna,prowadzi regularne przewozy do Wloch i Austrii(JORDAN)a szkopol polegal na tym ze,zatrudnienie mialo polegac na otwaciu :WLASNEJ DZIALALNOSCI GOSPODARCZEJ jako "Uslugi kierowcy".No coz,czasy ciezkie,kasa potrzebna wiec do dziela:Gmina,US,REGON,PIECZATKA i juz jestesmy wlascicielami Firmy Uslugowej-hehehe,ale na jakiej podstawie ?????Obecnie od kilku lat(2005) mieszkam i pracuje w UK jako kierowca,ale tu nie ma czegos takiego..........jak WLASNA DZIALALNOSC (Self-employment) w charakterze KIEROWCY !!!!
Moje zapytanie jakie chce przedstawic na Forum,to takie:KIEDY W KONCU POLSKIE PRZEPISY ZABRONIA KIEROWCOM ZAWODOWYM OTWIERANIA DZIALALNOSCI GOSPODARCZEJ,SWIADCZACEJ USLUGI W PROWADZENIU POJAZDOW W CELACH ZAROBKOWYCH????Moze to zabrzmi troszeczke lakonicznie,ale jak do tej pory to tylko taxowkarzom ten biznes nie sprawia zadnej roznicy.......???Pracujemy ciezko,po kilkanascie godzin na dobe,musimy zaciskac zeby przed wscipskimi pasazerami,musimy w niektorych przypadkach naprawiac pojazdy we wlasnym zakresie,i to tylko po to,by moc zaplacic ZUS i TAX do US,a o urlopie trzeba zapomniec,bo jakto.......masz dzialalnosc i chcesz urlop,to nie masz kasy na nastepny miesiac,a swiadczenia medyczne.....moj kolega zlamal noge w autokarze i co????Dostal chorobowego tyle ze wystarczylo mu na rachunki za prad i gaz.Pytam!!!!!!!!!!!GDZIE SPRAWIEDLIWOSC!!!!!!
B.S.Finglands Coachways Manchester Group
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Re: WŁASNA DZIALLNOŚC GOSPODARCZA

Postprzez mistral » piątek, 5 sierpnia 2011, 08:34

Szanowny Kolego.
Nikt nikogo nie zmusza do pracy w jakiejś firmie.
Zawsze miałeś wybór, albo komunikacja miejska i ułożone sprawy zatrudnienia (harmonogram, godziny, zakres pracy), pełen socjal, zatrudnienie na etat, do ZUSu pełna składka itp.
POZDRAWIAM
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Kroelewicz » piątek, 5 sierpnia 2011, 11:48

madmax1969 napisał(a):(...) moj kolega zlamal noge w autokarze i co????Dostal chorobowego tyle ze wystarczylo mu na rachunki za prad i gaz.Pytam!!!!!!!!!!!GDZIE SPRAWIEDLIWOSC!!!!!!

Dostał 80 albo 100% tego, co zadeklarował jako dochód z działalności...
madmax1969

Postprzez madmax1969 » piątek, 5 sierpnia 2011, 12:26

mistral napisał(a):Szanowny Kolego.
Nikt nikogo nie zmusza do pracy w jakiejś firmie.
Zawsze miałeś wybór, albo komunikacja miejska i ułożone sprawy zatrudnienia (harmonogram, godziny, zakres pracy), pełen socjal, zatrudnienie na etat, do ZUSu pełna składka itp.
POZDRAWIAM

Tu masz Kolego racje i szacun dla Ciebie,ale czy widziales kiedys psa chodzacego cale zycie na wolnosci,a pozniej przywiazanego do lancucha......????Nigdy nie jezdzilem w okolo komina,zawsze tluklem sie po dlugich trasach i MPK dla mnie bylo by jak wiezienie.A po co komu pracownik,ktory nie ma zadowolenia z pracy.Moj watek,to zapytanie kiedy w Polsce pracodawcy zaczna zatrudniac na Umowe o Prace,gdzie bedzie tak samo caly Socjal,a nie zmuszac kierowcow do zakladania dzialalnosci gospodarczej.Podam Ci maly przyklad.MPK Krakow zatrudnia Ajentow,stawka ok 25zł/h wyrobisz moze 180h po opodatkowaniu do lapy bierzesz jakies 3500zł,teraz zaplac sobie ZUS ok 900zł.Dokumentacje trzeba prowadzic fachowo bo inacczej US narzuci kare wiec i ksiegowa jest potrzebna,nie znalazlem nigdzie tanszej uslugi jak za kwote 250zł.Rachunek prosty,z kwoty 4500zł zostaje niecale 2500zł.Jaki wiec interes prowadzic taka dzialalnosc skoro nie jest sie wlascicielem pojazdu,ktory prowadzisz.Dodam jeszcze ze trzeba sobie w MPK zaplacic za umundurowanie,nie wiem jaka kwota,niedaj Boze rozchorowac sie bo to juz calkowita porazka,a o urlopie trzeba zapomniec bo przeciez nie pracujesz wiec i nie zarabiasz.Tak wlasnie jest z ta DZIALALNOSCIA GOSPODARCZA dla kierowcow.
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez mistral » piątek, 5 sierpnia 2011, 13:58

Miły Kolego.
Mamy rację obaj, ale trzeba zdać sobie sprawę z tego, że każdy ustawia się w życiu w.g. własnego programu i to jego sprawa.
Niedawno w tv znany aktor skarżył się, że ma tylko 1.500,-zł emerytury. To, że on nie przewidział tego, że będzie stary i nie będzie zatrudniany we filmach lub teatrach, ale za to chętnie przepuszczał honoraria, to jego zmartwienie.
Ja mam 61 lat, kierowcą autobusowym jestem od 1974roku, jeździłem tylko autobusami turystycznymi, ciężarówką nie przejechałem ani kilometra.
Wiem co czujesz, ja też chodziłem na smyczy 12 metrowej i gdyby ktoś chciał mi ją skrócić do 2 metrów, to bym się bronił.
Niedawno zlikwidowałem swoją firmę, posprzedawałem autobusy i mogłbym iść do pracy do MPK, ale właśnie z powodu tej krótkiej smyczy nie zrobiłem tego. To żaden wstyd pracować w publicznej komunikacji, tylko trzeba polubic tę pracę i się do niej dostosować, z uwagi na jej specyfikę; głównie przestrzeganie obowiązujących procedur. Zalety wypisałem w poprzednim poście.
Co do kolegi, który dostał niski zasiłek chorobowy, to też jego sprawa. Dostał tyle, ile zadeklarował. Mógł np. ubezpieczyć się dodatkowo w jakimś towarzystwie ubezpieczeniowym.
Sądzę, że w jakimś stopniu patologię w transporcie powoduje fakt, że nie ma jakiejś organizacji która by zrzeszała kierowców i dawałaby im ochronę i pomoc prawną.
Poza tym trzeba pamietać o tym, że kapitalizm jaki powstał w Polsce po 1989roku był najczęściej bez kapitału. Przedsiębiorcy kupowali ciężarówki i autobusy nie mając żadnego kapitału. Tak więc jakakolwiek obsówka np. podwyżka ceny paliwa, albo awaria, to wszystkie kalkulacje brały w łeb i zaczynało się od zera.
POZDRAWIAM
TFZ
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Postprzez TFZ » piątek, 5 sierpnia 2011, 15:41

mistral napisał(a):Niedawno w tv znany aktor skarżył się, że ma tylko 1.500,-zł emerytury. To, że on nie przewidział tego, że będzie stary i nie będzie zatrudniany we filmach lub teatrach, ale za to chętnie przepuszczał honoraria, to jego zmartwienie
Widzisz, tylko że pod pretekstem ubezpieczenia emerytalnego zabierają nam kilkadziesiąt procent pensji. Miałbyś rację, gdybyśmy nie mieli przymusu ubezpieczeniowego.
To tak na marginesie tematu.
Tadeusz Franciszek Zieliński***t.zielinski[małpa]transinfo.pl
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez mistral » piątek, 5 sierpnia 2011, 15:50

Zgoda, ale inna jest emerytura i inne świadczenia od zadeklarowanych dochodów np. 1.500,-zł a inna od 3.200,-zł
Co do ZUSu, to się zgadzam.
Teoretyzując dalej, gdyby ktoś odkładał miesięcznie po 500,-zł przez 40 lat, tyle ile się pracuje, to wyszłoby mu 240.000,- zł samego kapitału. Zakładając, że na emeryturze żyje się 10 lat, miałby miesięcznie po 2.000,-zł. Płacąc do ZUSu przez 40 lat po 500,-zł emerytura wyjdzie chyba 800,-zł
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Kroelewicz » niedziela, 7 sierpnia 2011, 16:59

mistral napisał(a):(...)
Teoretyzując dalej, gdyby ktoś odkładał miesięcznie po 500,-zł przez 40 lat, tyle ile się pracuje, to wyszłoby mu 240.000,- zł samego kapitału. Zakładając, że na emeryturze żyje się 10 lat, miałby miesięcznie po 2.000,-zł. Płacąc do ZUSu przez 40 lat po 500,-zł emerytura wyjdzie chyba 800,-zł

Dla 60-latka przewidywana dalsze trwanie życia to niemal 18 lat, 60-latki nieco ponad 23 lata (2009 r. http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus ... w_2009.pdf), co zmienia postać rzeczy...
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez mistral » niedziela, 7 sierpnia 2011, 18:40

Kroelewicz napisał(a):
mistral napisał(a):(...)

Dla 60-latka przewidywana dalsze trwanie życia to niemal 18 lat, 60-latki nieco ponad 23 lata (2009 r. http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus ... w_2009.pdf), co zmienia postać rzeczy...

Szanowny Kolego, przeczytaj zdanie nad tabelką, długość zycia w 2009roku w Polsce dla mężczyzn wynosiła średnio 71,5 roku.
Czyli dla mojej teori wychodzi na plus.
POZDRAWIAM
TFZ

Postprzez TFZ » poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 10:22

Nie, Mistral, nie tak, wyciągasz błędny wniosek.
Zauważ, że na przeciętną długość życia składają się również noworodki, które zmarły w pierwszej dobie po urodzeniu czy dzieci, które nie dożyły dorosłości. Natomiast to, o czym pisze Kroelewicz, to przeciętna długość życia mężczyzny POD WARUNKIEM, że przeżył 60 lat.
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez mistral » poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 10:39

TFZ napisał(a):Nie, Mistral, nie tak, wyciągasz błędny wniosek.
Zauważ, że na przeciętną długość życia składają się również noworodki, które zmarły w pierwszej dobie po urodzeniu czy dzieci, które nie dożyły dorosłości. Natomiast to, o czym pisze Kroelewicz, to przeciętna długość życia mężczyzny POD WARUNKIEM, że przeżył 60 lat.

Zgadzam się.
Ale wracając do mojej teorii z odkładaniem pieniędzy na emeryturę samemu a nie w ZUSie, to niewiele się pomyliłem.
Bo jesli mężczyzna po przezyciu 60-tki pożyje jeszcze średnio 18 lat, czyli dożyje 78 lat.
Ja wyliczyłem, że jeśli dożyje 10 lat po zakończeniu aktywności zawodowej, to będzie miał 75.
Czyli, jakby odkładał po 500 zł miesięcznie przez 40 lat, to uzbiera samego kapitału 240.000,-zł. Jesli ma dożyć 78 lat średnio w.g. statystyki, to po zakończeniu aktywności zawodowej pożyje 13 lat.
Czyli miesięcznie miałby 1.540,-zł. Płacąc do ZUSu 500 zł miesięcznie, będzie miał moze 800,-zł
Ja wyliczyłem tylko sam kapitał, bez odsetek, czy bez zainwestowania.
POZDRO
TFZ

Postprzez TFZ » poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 12:34

mistral napisał(a):Czyli miesięcznie miałby 1.540,-zł. Płacąc do ZUSu 500 zł miesięcznie, będzie miał moze 800,-zł
Oczywiście tego, że korzystniej byłoby tymi pieniędzmi dysponować samemu, nie kwestionuję. Poza wszystkim innym w takiej sytuacji w razie śmierci te pieniądze dziedziczyłyby dzieci czy kogo tam się wskaże.

Pozdrawiam
TFZ
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Kroelewicz » poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 20:11

mistral napisał(a):Bo jesli mężczyzna po przezyciu 60-tki pożyje jeszcze średnio 18 lat, czyli dożyje 78 lat. (...)Jeśli ma dożyć 78 lat średnio w.g. statystyki, to po zakończeniu aktywności zawodowej pożyje 13 lat.

Popełniasz ten sam błąd, co za pierwszym razem. Po przeżyciu 65 r.ż. oczekiwana dalsza długość życia mężczyzny to nie 13 (nikt nie umiera między 60 a 65 r.ż.?), a 15 lat - patrz: http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus ... a_2010.xls .

Czyli miesięcznie miałby 1.540,-zł. Płacąc do ZUSu 500 zł miesięcznie, będzie miał moze 800,-zł

Ale jego żona miałaby w "prywatnym" systemie już tylko 740 zł (zakładając 35 lat odkładania, a zwykle kobiety mają jeszcze mniej lat "składkowych"), on sam 1333 zł. Pewnie zdarzałaby się miesiące, w którym woleliby przeznaczyć te 500 zł na coś innego...

Daleki jestem od zachwalania ZUS-u, także "na dziś" wolałbym oszczędzać pieniądze samodzielnie, ale żyjemy w społeczeństwie, w którym kilkaset tysięcy rodzin zadłużyło się w tanim franku kupując nieruchomości na górce, a dobre 40% 18-latków nie jest w stanie zdać matury z matematyki na poziomie podstawowym. Skończyłoby się jak z frankami - krzykiem, by państwo zareagowało.
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez mistral » poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 20:43

Ja wiem, ze największym problemem byloby systematyczne odkładanie tych pieniędzy.
POZDRO
madmax1969

Postprzez madmax1969 » wtorek, 9 sierpnia 2011, 00:27

Drodzy koledzy!!!!!!!!!!!!!!!!!!Poruszylem temat WLASNEJ DZIALALNOSCI GOSPODARCZEJ bo nie mam zamiaru sam prowadzic jakiejkolwiek DZIALALNOSCI bo mnie nie stac NA TO!!!!!!!!!!CHODZI MI O TO CZY KIEDYKOLWIEK POLSKI RZAD ZAKAZE PROWADZENIA TAKOWEJ DZIALALNOSCI NA RZECZ INNEGO PODMIOTU GOSPODARCZEGO,FREE LUB ZA KASE!!!!TO TEMAT WAZNY I NIE JEDEN Z NAS,KTORY TAKA PROWADZI(lub prowadzil) WIE JAKIE TO SA STRATY.........????????Oprocz TAXOWKARZY chyba nikomu nie zalezy by prowadzic taka dzialalnosc????Mowa tu o ZATRUDNIENIU kierowcow AUTOKAROW(ciezarowek) NA UMOWE O PRACE a nie na zasadzie wspolpracy na dzialalnosci gospodarczej!!!!!!!!!!!!Czy kierowca to ma byc szmata,ktorej z dnia na dzien mozna wymowic umowe,czy kierowca to ma byc PODMIOT GOSPODARCZY we wspolpracy z wlascicielem firmy????A gdzie uprzywilejowania,kiedy w takim przypadku wczesniejsza emerytura,jak bedzie wygladac nasze uposazenie po 40 latach pracy za kolkiem????LUDZIE TU JEST BATALIA O ZATRUDNIENIE CZLOWIEKA JAKO KIEROWCE A NIE O JAKIES p*!!!!!!!!!!!
Następna strona